18 Sierpień 2018 03:05
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Śmiertelna bitwa o niższy status kasty Gudźarów w Indiach
blank.gifWiadomości ze świata- Nie przejdą! Chcemy sprawiedliwości! - krzyczeli w piątek protestujący Gudźarowie do nadchodzącej policji. Telewizja NDTV pokazała, jak spaleni słońcem, w zakurzonych dhoti, tłumnie blokowali jedną z dróg prowadzących do New Delhi. Policjanci szarpali się z najbardziej krewkimi, odciągali ich i pakowali do więźniarek. Udało się odblokować drogi.

Ale w Radżastanie - tam, gdzie mieszka większość Gudźarów - nie było już tak pokojowo: w piątek siedzący na torach protestujący ruszyli na policjantów, obrzucili ich gradem kamieni. Policja zastrzeliła dwie osoby; w sumie od kul policji zginęło w ciągu ostatnich dziesięciu dni ponad 40 Gudźarów.

To jeden z najbardziej niespokojnych protestów na tle kastowym, jakie ostatnio widziały Indie. Gudźarowie, należący do jednej z niższych kast, żądają, by rząd oficjalnie ich zdegradował w hierarchii społecznej. Dziś są sklasyfikowani jako jedna z OBC (Other Backward Caste - Inna Zacofana Kasta). Dzięki temu statusowi mają zarezerwowaną pulę stanowisk w państwowych firmach i w administracji, są też dla nich specjalne miejsca na studiach, mogą starać się o zasiłki.

Ale są w Indiach dwie duże grupy, które znajdują się jeszcze niżej: to Scheduled Tribes (plemiona żyjące z dala od cywilizacji) i Scheduled Castes, czyli Dalici, najniższa kasta w społecznej hierarchii miliardowego państwa.

Gudźarowie chcą zostać zdegradowani do kategorii plemion. To da im więcej posad państwowych, więcej miejsc na studiach, lepszą opiekę państwa.

"To paradoks, że w państwie, które od zarania niepodległości walczyło z systemem kastowym, opłaca się spaść w dół drabiny społecznej" - piszą publicyści. Ale piszą bez specjalnego oburzenia, bo wiedzą, jak silna jest kastowość Indii.

W konstytucji jest co prawda zasada równości obywateli, ale faktyczne podziały kastowe są tak żywe, że prawo nie jest w stanie ich wykorzenić.

Wystarczy rzut oka na popularny portal randkowy Shaadi.com, gdzie obok wzrostu, wagi, zdjęcia kandydatów podawana jest przynależność do kasty i subkasty - i to jedna z najważniejszych danych, które biorą pod uwagę przyszli małżonkowie, a właściwie ich rodzice - bo w Indiach większość małżeństw jest aranżowana.

Dla religijnych hindusów małżeństwa między grupami społecznymi są trudne do zaakceptowania. - Można zmienić religię, można się wzbogacić, ale kasta jest dana z urodzenia. Czyli raz na zawsze - tłumaczy "Gazecie" Preeti, menedżerka z Bombaju, która właśnie szuka męża. Jest z najwyższej kasty braminów. - Bunt Gudźarów to jest nic w porównaniu z tym, co zrobiłaby ze mną moja matka, jakby się dowiedziała, że zamierzam wyjść za mąż na przykład za Dalita - podkreśla Preeti.

Rząd Indii w walce z kastowością stworzył jeden z najbardziej rozbudowanych na świecie systemów pomocy i gwarancji edukacji. W państwowych uczelniach 49,5 proc. miejsc jest zarezerwowanych dla kandydatów z najniższych kast.

- Taki system rodzi żądania i chęć wykorzystania pochodzenia do walki politycznej - ostrzegają od lat socjologowie. Partie polityczne w wyborach lokalnych obiecują więc poszczególnym grupom zmianę statusu na korzystniejszy - tak było już wielokrotnie w przypadku Gudźarów. Przypadki przeklasyfikowania zdarzają się jednak bardzo rzadko.

W ubiegłym roku w zamieszkach o status, które Gudźarowie wywołali w Radżastanie, zginęło ponad 30 osób. Wtedy przywódcy buntu zgodzili się na rozejm z rządem - Delhi obiecało, że powoła specjalny panel do rozpatrzenia sprawy przesunięcia Gudźarów o stopień niżej w hierarchii społecznej. Ale do dziś panel niewiele ustalił - bunty wybuchły na nowo.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,569 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly