14 Sierpień 2018 21:12
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Układ USA z Irakiem wisi na włosku
blank.gifWiadomości ze świata
W grudniu tego roku kończy się mandat ONZ, który legalizuje obecność wojsk USA i ich sojuszników w Iraku. Amerykanie nie chcą go przedłużać, woleliby podpisać z Bagdadem umowę dwustronną, która określiłaby status ich wojsk w latach następnych. Chcieliby mieć w Iraku 50 dużych baz, zachować swobodę przeprowadzania operacji militarnych bez konsultacji z rządem i kontrolę nad przestrzenią powietrzną kraju. Waszyngton nalega też na zapis potwierdzający, że żołnierze i prywatni ochroniarze z USA nie podlegają irackim sądom.

- To byłby miecz nieustannie wiszący nad głowami Irakijczyków - stwierdził w piątek w ajatollah Muhammad al Modaresi, jeden z najważniejszych szyickich duchownych. - Układ byłby dla nas upokorzeniem, doprowadziłby do zbrojnego powstania narodu przeciw okupantom i tym, którzy go podpisali!

Podobnego zdania są partie szyickie, zapewniające większość rządowi w Bagdadzie, oraz sunnicka opozycja. Irakijczycy wciąż pamiętają bardzo podobny pakt, który podpisali w 1930 r. z Brytyjczykami. Potwierdził on zależność ich kraju zgodnie z ustaleniami, jakich po I wojnie światowej dokonały zwycięskie mocarstwa.

Atmosfera negocjacji była ostatnio tak gorąca, że prezydent George Bush zadzwonił w czwartek do premiera Nuriego Malikiego i zapewniał go, że Amerykanie nie dybią na suwerenność Iraku.

Premier Maliki podobno zgadza się na 50 baz, bo zdaje sobie sprawę, że bez wsparcia USA jego słaby rząd nie utrzymałby się dłużej niż kilka miesięcy. Żądanie zamknięcia baz byłoby zresztą mało realistyczne, bo zainwestowano w nie ogromne pieniądze. Jeśli gdziekolwiek widać pół biliona dolarów wyłożone przez Waszyngton na iracką wojnę, to właśnie w tych bazach. Niektóre z nich, rozciągające się na kilkanaście kilometrów, zamieniły się w rozległe miasta z lotniskami, restauracjami Pizza Hut, supermarketami, kinami, szpitalami, publiczną komunikacją miejską itd.

Premier Maliki domaga się jednak, żeby przed każdą operacją militarną, a nawet przed opuszczeniem baz Amerykanie prosili o zgodę iracki rząd. Nie godzi się też na bezkarność prywatnych ochroniarzy, która w Iraku wywołuje szczególne oburzenie. W zeszłym roku ochroniarze z firmy Blackwater chroniący amerykańskich dyplomatów zabili na ulicach Bagdadu kilkunastu cywilów i nie ponieśli za to żadnej kary. Zostali odesłani do USA, gdzie niespiesznie toczy się w tej sprawie śledztwo.

Niektórym politykom w Bagdadzie nie podoba się, że irackie dochody ze sprzedaży ropy są deponowane w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku. Ponieważ ropa ostatnio drożeje, jest tam już 50 mld dolarów. Wprawdzie iracki rząd ma prawo dysponowania kontem, ale z pewnymi ograniczeniami. Kiedy w zeszłym roku Bagdad chciał wymienić część pieniędzy na euro, ponieważ dolar tracił na wartości, Bank Rezerw się nie zgodził. W efekcie Irakijczycy stracili 5 mld dolarów oszczędności.

Przeciwni układowi są także Irańczycy, szachowani przez 150 tys. żołnierzy USA w Iraku. Mają oni duże wpływy w Bagdadzie, ponieważ wielu polityków szyickich chroniło się w Iranie przed prześladowaniami Saddama Husajna. Ostatnio irańskie media rozpuszczają plotki, że Amerykanie przeznaczyli trzy miliardy dolarów na łapówki dla irackich deputowanych, którzy muszą zatwierdzić układ z USA w głosowaniu (wypadałoby po 11 mln na łebka). W ostatni weekend premier Maliki pojechał do Teheranu i zapewniał gospodarzy, że nie pozwoli wykorzystać Iraku jako bazy wypadowej do ataku na Iran.

Prezydent Bush chciałby, żeby układ iracko-amerykański został podpisany do końca lipca, jednak w obecnej sytuacji wydaje się to mało prawdopodobne. Nawet jeśli Amerykanom uda się dogadać z premierem Malikim, to Malikiemu trudno będzie przekonać deputowanych, którzy nieregularnie stawiają się na obradach, a głosują w sposób całkowicie nieobliczalny.

Jeśli układ ugrzęźnie w irackim parlamencie, Bagdad i Waszyngton będą musiały prosić ONZ o przedłużenie mandatu sił stabilizacyjnych. A układaniem się z Irakijczykami zajmie się następny prezydent USA.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,248 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly