16 Sierpień 2018 10:35
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Śmieci bez kontroli
blank.gifWiadomości z PolskiKontrolerzy z Polski, ze Słowacji i z Ukrainy sprawdzali, jak w latach 2004-07 przez granice trzech państw wwożono i wywożono odpady - m.in. butelki plastikowe, odpady pohutnicze i złom. Badali inspekcje ochrony środowiska, straż graniczną i urzędy celne, które zajmują się wydawaniem pozwoleń na przewożenie śmieci i kontrolą transportów z odpadami na granicach.

Co wynika z raportu NIK, który oficjalnie będzie ogłoszony w przyszłym tygodniu? M.in., że • Polski Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie wie, co się dzieje z wwiezionymi śmieciami i czy poddaje się je utylizacji. • W dokumentach o przewożonych śmieciach była podawana inna ich ilość, niż trafiała do odbiorców. W niektórych przypadkach różnica między tym, co zapisano w papierach, a rzeczywistą zawartością transportu wynosiła od 380 kg do prawie czterech ton. • Zdarzało się, że dokumenty do GIOŚ docierały, gdy śmieci były już transportowane, co jest niezgodne z prawem. • Nie było w nich informacji, kiedy śmieci wysłano • Wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska w Polsce, które mają obowiązek sprawdzać, jak są realizowane pozwolenia na przewożenie odpadów, robiły to wyjątkowo rzadko (na ponad 140 pozwoleń skontrolowały tylko 27).

Poza tym GIOŚ zezwalał - twierdzi NIK - na przywóz śmieci do Polski, nie pytając wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, czy zgadzają się na ich utylizację u siebie. Izba wymienia również przypadki, kiedy trasy ciężarówek wyładowanych śmieciami w ogóle nie były znane polskim służbom.

Konkluzja raportu: "Polska, Ukraina i Słowacja nie realizowały postanowień konwencji bazylejskiej z 1989 r. w zakresie zapewnienia skutecznego systemu kontroli transgranicznego przemieszczenia odpadów". - Między trzema krajami trwała wymiana odpadów, których los jest nieznany - mówi Stefan Gados, wicedyrektor delegatury NIK w Rzeszowie, która odpowiadała za kontrolę w Polsce.

- Nie znamy raportu. Sprawa wydaje się poważna, ale wstrzymujemy się z komentarzem - mówi Katarzyna Biedrzycka, rzecznik GIOŚ. Ale dodaje: - Brakuje nam ludzi. Do kontrolowania przewozów odpadów mamy tylko 50 osób w całym kraju.

NIK ma też zastrzeżenia do polskiej straży granicznej, która w ciągu trzech lat wpuściła 55 transportów z odpadami, choć nie miały zezwolenia na wjazd. A nie powinna ich wpuścić. Raport wymienia też przypadki, kiedy śmieci wpuszczano, choć zezwolenia już przestały obowiązywać. NIK alarmuje też, że pogranicznicy nie mają urządzeń do identyfikacji rodzaju śmieci - np. minikamer, którymi mogą zajrzeć i rozpoznać, jakie śmieci są do Polski wwożone. Nikt też nie kontrolował, ile odpadów jest przewożonych, bo na przejściach wagi były albo nieczynne, albo nie posiadały odpowiednich legalizacji.

Straż graniczna tłumaczy się podobnie jak GIOŚ. - Nie znamy tego raportu, trudno komentować coś, czego nie mamy przed oczami - mówi płk Wojciech Lachowski z Komendy Głównej SG.

Nielegalne śmieci wjeżdżały też do Polski pod nosem celników. W raporcie NIK czytamy, że np. w Medyce wpuścili oni do Polski ponad 16 ton złomu bez zezwolenia. W oddziałach celnych nie prowadzono osobnej ewidencji odpadów i nie zwracano uwagi na limity wyznaczone przez inspektoraty ochrony środowiska.

Podobnie było po stronie ukraińskiej i słowackiej.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na zamieszczenie tak poważnych zarzutów w raporcie niechętnie zgodzili się Słowacy. - Przestraszyli się, że to wpłynie na ich wizerunek. Słowacja wchodzi niedługo do strefy euro i nie chce, by teraz ktoś jej robił czarny PR - mówi nam anonimowo osoba, która pracowała przy powstawaniu raportu NIK.

Konsekwencje? - Kar finansowych nie ma. Ale ważniejsze jest to, że Polska nie wykonuje tych zaleceń, do których sama się zobowiązała. Na arenie europejskiej chluby to nam nie przyniesie. My po prostu toniemy w odpadach, które sami na siebie sprowadzamy. To chyba wystarczające konsekwencje - mówi Stefan Gados.

O podejrzeniu popełnienia przestępstwa w tej sprawie NIK powiadomiła już prokuraturę.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,927 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly