17 Sierpień 2018 13:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
TVP splagiatowała, autor dopłaci do procesu
blank.gifWiadomości z Polski"Trudno powiedzieć, jak długo może jeszcze przetrwać tradycyjna kultura Papuasów. (...) Dawna wiedza i umiejętności przestają być potrzebne, co gorsza - są (...) wyszydzane. Wiek XX przyniósł Papuasom rzeczywistość, w której nie jest im łatwo się odnaleźć" - mówił głos zza kadru, gdy kamera pokazywała wioskę Papuasów.

Grzegorz Torzecki, 57-letni polski podróżnik i fotograf, gdy usłyszał te słowa, zastygł ze zdumienia przed telewizorem. Zostały żywcem przepisane z jego albumu "Irian Jaya - wojowników raj utracony". Żeby go napisać, spędził trzy miesiące w Indonezji. Nikt Torzeckiego nie prosił o zgodę na wykorzystanie książki. Podróżnik pozwał TVP do sądu, domagając się 20 tys. zł odszkodowania.

Autorem reportażu "Kręcone włosy" był Krzysztof Rogala, były korespondent "Wiadomości" w Szwajcarii. W środowisku dziennikarskim postać słynna. Dwa lata temu, kiedy Samoobrona próbowała przeforsować jego kandydaturę na jedno z kluczowych stanowisk w TVP, "Dziennik", powołując się na pracowników TVP, zarzucał, że Rogala "notorycznie nadawał korespondencje z różnych miejsc na świecie, aż pojawiło się pytanie, czy on w ogóle w tych miejscach jest".

I tak Rogala, relacjonując wybory w Algierii, miał nagle wypalić: "Przepraszam, ale nie mogę mówić. Naprzeciwko mnie stoi oddział algierskiej armii, który mierzy do mnie z karabinów". Z kolei podczas jednej z południowoamerykańskich pielgrzymek Jana Pawła II Rogala nadawał, że jadł śniadanie z Ojcem Świętym i że Papież przesyła pozdrowienia dla zespołu "Wiadomości". Rogala za tekst pozwał "Dziennik" do sądu. Proces trwa.

W trakcie procesu z Torzeckim Rogala, który nie jest już dziennikarzem TVP, tłumaczył że otrzymał fragmenty książki z informacją, że "nie pochodzą one z polskich źródeł i mogę swobodnie z nich korzystać". Od kogo? W sądzie wpierw mówił, że od "pewnej instytucji", potem miał dostać je od pracowników MSZ Indonezji, a jeszcze później - od pracowników polskiej ambasady w Dżakarcie.

TVP proces przegrał, choć trwało to pięć lat. Wyrok zapadł w kwietniu. Zgodnie z nim podróżnik dostanie 1,7 tys. zł (2,8 tys. zł razem z odsetkami) odszkodowania oraz przeprosiny.

A zdaniem sądu działania TVP nie były zawinione i nie pozbawiły podróżnika „możliwości wykonania własnego filmu telewizyjnego na temat, którego dotyczył jego album »Irian Jaya - wojowników raj utracony «, a tym samym nie pozbawiło go dochodu ze swej zawodowej działalności”. W uzasadnieniu wyroku można przeczytać, że TVP zadeklarowała nawet, że jest zainteresowana koprodukcją takiego filmu. Torzecki jest oburzony. - Po opłaceniu adwokata mogę powiedzieć, że straciłem na tym wszystkim 1,5 tys. zł. W Polsce po prostu opłaca się kraść - twierdzi podróżnik.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,340 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly