16 Sierpień 2018 10:35
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
PSL przesuwa Platformie reformę KRUS
blank.gifWiadomości z PolskiLikwidacja KRUS była jednym ze sztandarowych haseł PO. Gdy powstała koalicja z ludowcami, Platforma ogłosiła, że KRUS pozostanie, ale będzie reformowany. W poniedziałek o reformie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia mieli rozmawiać liderzy koalicji, którzy spotykają się co tydzień, żeby omówić najważniejsze sprawy. Jednak ten punkt wypadł z porządku posiedzenia.

- Wstrzymaliśmy rozmowy, bo trzeba jeszcze popracować nad założeniami do reformy - powiedział nam bliski współpracownik wicepremiera Waldemara Pawlaka. - Niewykluczone, że rząd zajmie się projektem ustawy dopiero po wakacjach.

- Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalili, że przygotowane przez ministra rolnictwa założenia do reformy zbadają niezależni eksperci - dodaje szef Klubu Parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski. - Chodzi o to, żeby sprawdzić, czy propozycje ministra rzeczywiście uszczelnią system, bo reforma ma zapobiec wyłudzaniu pieniędzy z KRUS.

Minister rolnictwa Marek Sawicki przekonuje, że żadnych kontrowersji między koalicjantami w sprawie KRUS nie ma. Założenia do projektu reformy przesłał do uzgodnień międzyresortowych na początku czerwca (premier Donald Tusk wyznaczył mu termin do końca maja).

- Z poniedziałkowego spotkania liderów temat spadł, bo wyjechałem do Kijowa na targi rolne. W przyszłym tygodniu na pewno będziemy o tym rozmawiać - zapewnił nas minister rolnictwa.

Sawicki zaproponował dwa warianty reformy. Chodzi o sposób naliczania składki, jaką rolnicy odprowadzają na swoje emerytury. Teraz wszyscy płacą tyle samo, niezależnie od dochodów i wielkości gospodarstwa - po 191 zł kwartalnie.

Wariant pierwszy zakłada powiązanie wysokości składki z wielkością gospodarstwa. Minister proponuje trzy stawki: właściciele gospodarstw do 50 ha nadal płaciliby tyle samo co obecnie, od 50 do 100 ha - ok. 285 zł, zaś powyżej 100 ha - ok. 390 zł.

Platformie ten pomysł się nie podoba. - Ten wariant dotyczy w istocie niewielkiej grupy rolników. Zmiany powinny obejmować też mniejsze gospodarstwa - uważa szef Klubu Parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski.

W drugim wariancie wysokość składki powiązana byłaby z dochodami, jakie rolnicy osiągają ze swojej produkcji. Ich wysokość szacowałby Instytut Ekonomiki Rolnictwa na podstawie położenia geograficznego gospodarstwa, jego wielkości, rodzaju upraw, liczby zwierząt itd. Mają być liczone w stosowanej w całej Unii Europejskiej jednostce ESU. Wszyscy rolnicy będą musieli poddać się wyliczeniu dochodów i wszyscy będą mieli obowiązek płacenia co najmniej obecnej stawki na KRUS.

Ci, którzy osiągną dochody do 6 ESU rocznie, więcej już nie zapłacą. Rolnicy z dochodami od 6 do 16 ESU będą mogli dobrowolnie zapłacić dodatkową składkę (i wówczas będą też otrzymywać wyższe emerytury w przyszłości). Jeśli dochody przekroczą 16 ESU, będą mieli obowiązek płacenia dodatkowej składki.

Reforma weszłaby w życie 1 stycznia 2009 r.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,919 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly