17 Sierpień 2018 13:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Od lipca NFZ płaci inaczej
blank.gifWiadomości z PolskiPieniędzy na leczenie w szpitalach ma być więcej, bo Fundusz dysponuje nadwyżką 2,8 mld zł ze składek zdrowotnych za ubiegłe lata. Część z nich, 1,3 mld zł, może wypłacić szpitalom bardzo szybko, bo do zmiany tegorocznego planu finansowego NFZ potrzebuje tylko opinii rady Funduszu. Za pozostałą kwotę, czyli 1,5 mld zł, NFZ kupi świadczenia medyczne w ostatnim kwartale.

Najpoważniejszą zmianą, jaka czeka szpitale, jest zmiana systemu rozliczania się z leczenia. Odchodzi katalog świadczeń medycznych, czyli spis kilku tysięcy procedur (badań, porad, operacji). Od 1 lipca zastąpią go 472 jednorodne grupy pacjentów (JGP). Chory będzie kwalifikowany do jednej z nich na podstawie rozpoznania, wieku, płci oraz wszystkich wykonanych procedur medycznych. Po wpisaniu danych specjalny program informatyczny przyporządkuje go do konkretnej grupy, a szpital dostanie pieniądze ryczałtem. Odrębnie będzie można rozliczyć bardzo kosztowne urazy wielonarządowe oraz m.in. intensywną terapię.

System ten, stosowany w wielu krajach, opiera się na założeniu, że koszt leczenia chorego zależy nie tylko od metody leczenia, ale i od wieku pacjenta i innych jego chorób.

Szpitale nie kwestionują idei jednorodnych grup, jednak boją się chaosu związanego ze zmianą systemu.

- Nie wiemy, jak się do tego zabrać - denerwuje się Krzysztof Teodoruk, dyrektor Szpitala Miejskiego w Białymstoku. - Jestem przerażona - nie ukrywa Teresa Kamińska, szefowa Szpitala Gruźliczego w Białymstoku. - Czasu już nie ma, a nas nikt jeszcze nie przeszkolił, nie powiedział, o co chodzi. - To czarna magia - mówi Marian Jaszewski, dyrektor szpitala w Łomży. Nie wierzy, że w ciągu miesiąca wdroży tam nowy system.

- JGP to na pewno krok w dobrą stronę. Można przypuszczać, że na wprowadzeniu nowego systemu zyskają duże szpitale, które leczą najtrudniejszych pacjentów z wieloma powikłaniami i wykonują najbardziej specjalistyczne operacje - komentuje Piotr Pobrotyn, dyrektor Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. - Jednak diabeł zawsze tkwi w szczegółach, a te poznamy dopiero po szkoleniach.

Prezes Paszkiewicz przyznał wczoraj, że sam ma wątpliwości, jak zachowa się system informatyczny NFZ po zapełnieniu go danymi ze szpitali. A ponieważ kłopoty techniczne mogłyby utrudnić wypłacenie szpitalom pieniędzy za leczenie, Fundusz uznał, że wentylem bezpieczeństwa będzie trzymiesięczny okres przejściowy. Od lipca szpitale będą się więc rozliczały po nowemu, ale jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, dyrektor szpitala będzie mógł złożyć do NFZ miesięczny rachunek do wysokości 1/12 dotychczasowej rocznej umowy.

Fundusz szacuje, że na wprowadzeniu JGP szpitale zyskają. - Pilotażowy program realizowany w 43 placówkach różnej wielkości pokazał, że finansowanie szpitali wzrosło średnio o 12 proc. - mówił Paszkiewicz. W nowym systemie bardzo ważne będzie umiejętne rozliczanie świadczeń medycznych i prawidłowe kwalifikowanie pacjentów do grup. Dlatego już w tym tygodniu w oddziałach NFZ rozpoczną się szkolenia pracowników szpitali. W latach 2008-10 z Europejskiego Funduszu Społecznego pójdzie na to 1,1 mln euro.

Aby szpitale poczuły się pewniej, Fundusz zdecydował też, że od 1 lipca mimo zmiany systemu nie będzie z nimi podpisywał nowych kontraktów, lecz jedynie aneksy do starych umów. - To najlepsze rozwiązanie z możliwych - komentuje Pobrotyn. - Dzięki temu, że NFZ nie zamknął z końcem czerwca okresu rozliczeniowego, nie stracimy prawa do pieniędzy z nadwykonań za pierwsze półrocze. A tych w naszym szpitalu mamy już prawie 9 mln zł.

Nadwykonania, czyli świadczenia medyczne udzielone ponad ustalony z NFZ limit, tylko na Dolnym Śląsku sięgają 40 mln zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,316 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly