16 Sierpień 2018 10:33
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Sądy bez sędziów?
blank.gifWiadomości z PolskiNa początku czerwca do prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach wpłynęło sześć wniosków od sędziów rejonowych o opinię dotyczącą ich pracy. Nie są to jeszcze rezygnacje, ale sędziowie mówią, że chcą przejść do innych zawodów: notariuszy, radców prawnych, adwokatów. Dziś takich wniosków prezes ma już dziewięć, a sędziowie w nieoficjalnych rozmowach zapowiadają kolejną falę "exodusu".

- Jakby zabrano mi z sądu jeden wydział - mówi prezes Sądu Okręgowego w Kielcach Bogusław Sędkowski. - Przy takich brakach kadrowych sąd nie będzie w stanie osiągać wyników, jakich oczekiwałoby społeczeństwo i minister sprawiedliwości. A za rok media będą donosić, że sąd w Kielcach działa opieszale - mówi prezes.

W kieleckim sądzie rejonowym pracuje dziś 64 sędziów i 19 asesorów. Dwóch sędziów otrzymało właśnie nominację do sądu okręgowego. Strata kolejnych dziewięciu to - według prezesa Sędkowskiego - "dramat". Procedura znalezienia nowych potrwa około ośmiu miesięcy. Zakładając, że kandydaci zostaną pozytywnie zaopiniowani kolejno przez kolegium sędziów, zgromadzenie ogólne, ministra sprawiedliwości, Krajową Radę Sądownictwa i prezydenta.

Dlaczego sędziowie chcą odejść?

- Pytałem, czy na ich decyzje wpłynęły złe warunki pracy, czy niezdrowa atmosfera, ale wszyscy mówili, że chodzi o względy finansowe. Sytuacja jest przerażająca. To są najlepsi sędziowie. Mają po trzydzieści kilka lat, są już doświadczeni, ale też pełni zapału - mówi prezes Sędkowski.

- To trudna decyzja, ale ile jeszcze można oczekiwać, że coś się zmieni? - pyta jeden z kieleckich sędziów. Inny na internetowym forum napisał: "Deweloperzy żądają zapłaty w gotówce, a nie w godności". To nawiązanie do konstytucji, która gwarantuje sędziom płace odpowiadające "godności" ich zawodu.

Sędzia sądu rejonowego zarabia około 4 tys. zł brutto. - Czyli nie stać mnie nawet na metr mieszkania w większym mieście - mówi nam kielecki sędzia.

Sędziowie o podniesienie płac walczą od wiosny. 31 maja zorganizowali dzień bez wokand, następny protest zaplanowany jest na wrzesień. Masowo składają też pozwy o zapłatę za nadgodziny. Propozycja ministerstwa, aby tzw. kwotę bazową, od której obliczane jest wynagrodzenie, podnieść o 25 proc., została odrzucona przez premiera.

Czy sędziowie odchodzą też z innych sądów w Polsce?

Wczoraj z Ministerstwa Sprawiedliwości otrzymaliśmy uspokajającą informację: "Aktualnie w ministerstwie w trakcie załatwiania są sprawy pięciu sędziów, którzy złożyli oświadczenie o zrzeczeniu się urzędu". Jednocześnie jednak ministerstwo zaznacza, że nie ma danych, ile takich oświadczeń jest już u prezesów sądów. Porównanie danych z tego i ubiegłego roku pokazuje tendencję: w całym 2007 r. odeszło ze stanowisk sędziów i asesorów 49 osób, w tym - już 31. Najwięcej w Warszawie - dziewięć.

- Słyszałem, że podobne decyzje rozważa kilku sędziów z Krakowa, Łodzi, a w Białymstoku jeden z sędziów chce podobno odejść i zostać komornikiem. To byłby ewenement w skali światowej, że sędzia przechodzi do zawodu, który do tej pory nadzorował, by uzyskać lepszy status materialny - twierdzi Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

- Monitoruję odejścia co miesiąc. Ale nie jestem w stanie powiedzieć, jaka liczba będzie punktem zapalnym - mówi zastępca dyrektora departamentu kadr w Ministerstwie Sprawiedliwości Elżbieta Rosłoń. - Tendencja jest wzrostowa, a powstrzymać ją może jedynie atrakcyjny wzrost wynagrodzeń i nad tym pracujemy.

Sędzia Żurek uważa, że to może być dopiero początek fali rezygnacji. - Czekamy na dopięcie budżetu. Jeśli okaże się, że nie będzie podwyżek i ministerstwo nie ma długofalowej polityki podniesienia wynagrodzeń, spodziewam się masy odejść. Od stycznia kołatamy do bram ministerstwa, ale słyszymy tylko: Ministerstwo Finansów. I widzimy, że są pieniądze na oddłużenie szpitali, na podwyżki dla celników itd., a dla nas nie ma. Chcielibyśmy zatrzymać sędziów, ale rozumiemy, że oni chcą mieć taką pensję, żeby banki nie odmawiały im przyznania nawet skromnych kredytów mieszkaniowych, bo są takie przypadki - mówi sędzia Żurek.

Rzecznik KRS Barbara Godlewska-Michalak, twierdzi, że odejścia sędziów zaraz będą powszechne. Informuje, że KRS przygotowała doraźny projekt. Chce, aby wprowadzono tzw. dodatek orzeczniczy - ponad tysiąc złotych brutto. - Wszystko zależy od przyszłorocznego budżetu - odpowiada Rosłoń.

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,850 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly