15 Sierpień 2018 15:26
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Polacy więcej inwestują w Niemczech
blank.gifGospodarka Polskie firmy coraz śmielej wchodzą na niemiecki rynek i działają na nim. W zeszłym roku wartość polskich inwestycji za Odrą wzrosła o blisko 30 procent.
Z szacunkowych danych, przedstawionych w środę na dorocznej konferencji wydziału promocji handlu i inwestycji oraz wydziału ekonomicznego ambasady Polski w Berlinie, wynika, że wartość polskich inwestycji w Niemczech w 2007 roku oszacowano na 650 milionów euro; rok wcześniej wyniosła ona 500 milionów euro.

Jak powiedział Tomasz Salomon z wydziału promocji handlu i inwestycji ambasady RP, na terenie Niemiec działa kilkadziesiąt tysięcy polskich firm (44 tys. wg danych za 2006 rok), w tym ponad sześć tysięcy w Berlinie. Z reguły są to firmy jednoosobowe.

Największym polskim inwestorem w Niemczech był w zeszłym roku PKN Orlen ze swymi 552 stacjami benzynowymi (150 milionów euro). Pozostałe to m.in. Ciech SA (75 milionów euro), Sanplast S.A. (20 milionów euro), Kopex (27 milionów euro), Asseco (37,7 milionów euro), Unimil (17 milionów euro), firma komputerowa ComArch S.A. (9,5 miliona euro) oraz Smyk (1 milion euro).

W dużych miastach zachodnich Niemiec działalność podejmuje coraz więcej firm rzemieślniczych. Otwierane są także polskie sklepy firmowe, takie jak Smyk, Monnari, Bytom czy Gino Rossi. Widać je przede wszystkim w Berlinie.

Wartość niemieckich inwestycji w Polsce w zeszłym roku przekroczyła 15 miliardów euro. Niemcy są drugim po Holandii największym inwestorem w Polsce.

2007 rok był kolejnym, w którym odnotowano wzrost wymiany handlowej między Polską a Niemcami (z 48,1 miliardów euro w 2006 roku do 54,5 miliardów euro). Republika Federalna Niemiec nadal jest najważniejszym partnerem gospodarczym Polski, która z kolei plasuje się na 12. miejscu na liście eksporterów do Niemiec i na 10. jako importer.

Według Zbigniewa Kosteckiego, kierownika wydziału ekonomicznego ambasady RP w Berlinie, pomimo pewnego spadku dynamiki wzrostu polskiego eksportu do Niemiec (w zeszłym roku 109,4 procent) poprawia się jego struktura. Dominują w nim produkty przemysłu maszynowego i urządzenia mechaniczne, wyroby z metalu, akcesoria i części pojazdów, a także produkty rolne i żywność.

Natomiast w polskim imporcie z RFN największy udział miały maszyny i urządzenia mechaniczne, wyroby metalowe, przede wszystkim z żelaza, żeliwa, stali oraz z miedzi, części do pojazdów i akcesoria, tworzywa sztuczne i wyroby z tworzyw sztucznych oraz wyroby z kauczuku i produkty chemiczne.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,668 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly