15 Sierpień 2018 15:25
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
"Solidarność" apeluje do Fiata o zakończenie konfliktów ze związkowcami
blank.gifGospodarka Przewodniczący "Solidarności" Janusz Śniadek zaapelował do prezesa Fiat Auto Poland (FAP) Enrico Pavoniego o podjęcie skutecznych negocjacji i zakończenie konfliktu ze związkowcami z polskich fabryk koncernu.
Jak poinformował PAP w środę rzecznik śląsko-dąbrowskiej "S" Wojciech Gumułka, przewodniczący związku napisał do prezesa FAP list, w którym podkreślił, że dalsza eskalacja konfliktu, który od kilku miesięcy wykracza poza postulaty płacowe i organizacyjne, nie służy żadnej ze stron.

"Nawiązując do Pańskich wypowiedzi na temat tak potrzebnego dialogu, formułowanych podczas spotkania z PKPP Lewiatan, zwracam się do Pana o otwarcie na postulaty pracowników, zapobieżenie dalszemu zaognieniu sytuacji i podjęcie skutecznych negocjacji" - napisał Śniadek do Pavoniego.

Jak podkreślają związkowcy, w należącej w połowie do Fiata, a w połowie do General Motors bielskiej fabryce silników Fiat-GM Powertrain, doszło niedawno do rekwirowania symboli związkowych. W ostatni czwartek władze zakładu nie wpuściły do niego przedstawicieli Europejskiego Forum Pracowników GM Europe (EEF GME).

Pozapłacowy konflikt "S" z pracodawcą trwa również w tyskiej fabryce Fiata produkującej modele: panda, 600 i 500 oraz przygotowuje się do produkcji następcy modelu Ka dla Forda. Przed sądem trwa m.in. sprawa o eksmisję związku z jego siedziby przy tyskiej fabryce.

Spór między związkiem a zarządami spółek Fiata trwa od blisko pół roku. Chodzi nie tylko o wysokość podwyżek dla załogi, ale także sposób organizacji pracy oraz utrudnianie działalności związkowej, m.in. poprzez przeniesienie lokali związkowych, o które związek oskarża pracodawcę. Przedstawiciele Fiata odpierają te zarzuty.

Negocjacje płacowe w Fiat Auto Poland toczyły się od listopada ubiegłego roku. W grudniu sześć central związkowych podpisało z zarządem porozumienie przyznające pracownikom średnio 310 zł brutto podwyżki oraz 750 zł brutto dodatku za przepracowane soboty i niedziele.

Na warunki porozumienia nie zgodziła się natomiast "Solidarność", co sprawiło, że negocjacje musiały rozpocząć się od nowa. Jak poinformowała PAP w środę szefowa "S" w Fiacie Wanda Stróżyk, choć związek złagodził wcześniejsze oczekiwania 1 tys. zł podwyżki dla każdego pracownika, nadal nie zgadza się z aktualnymi propozycjami pracodawcy.

Według Stróżyk, władze tyskiej fabryki FAP zaproponowały ostatnio m.in. 500 zł podwyżki od marca tego roku oraz 50 zł powyżej stawki za każdą przepracowaną sobotę. Zarząd Fiat-GM Powertrain zaproponował natomiast "S" dwuletni kontrakt zakładający, oprócz podobnej co w FAP podwyżki 500 zł, kolejną o 300 zł od stycznia 2009 r.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,642 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly