16 Lipiec 2018 22:14
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Niekorzystne dla Polski głosowanie w komisji PE ws. emisji CO2
blank.gifGospodarkaEurodeputowany Jerzy Buzek (PO) zgłosił poprawkę, która miała zapewnić utrzymanie bezpłatnych pozwoleń na emisję CO2 w energetyce po 2012 roku. Poprawka przepadła, ale Buzek cieszył się z poparcia części posłów niemieckich, czeskich, bułgarskich, rumuńskich i greckich, a także hiszpańskich.

"W głosowaniu w Radzie byłaby to mniejszość blokująca i zaniechanie darmowych pozwoleń na emisje byłoby niemożliwe" - zauważył były premier, zaangażowany na forum PE w prace nad pakietem klimatyczno-energetycznym, który ma pozwolić UE na redukcję emisji C02 o 20 proc. do 2020 r.
Buzek wyraził umiarkowane zadowolenie z wyników głosowania, bowiem - jak podkreślił - opinia do dyrektywy przeszła przy niewielkiej większości, "co oznacza, że posłowie nie akceptują wielu restrykcyjnych dla gospodarki rozwiązań". "Przed wakacjami nikt z posłów nie chciał nawet rozmawiać na temat możliwości pozostawienia darmowych emisji CO2 dla produkcji energii elektrycznej" - zauważył.

Polski rząd ostrzega, że Polakom grozi wzrost cen energii elektrycznej o co najmniej 70 procent, jeśli przyjęta zostanie forsowana przez KE propozycja, by już od 2013 roku elektrownie musiały kupować 100 proc. pozwoleń na emisje CO2 na unijnym rynku handlu emisjami (ETS). Polska domaga się stopniowego wprowadzania obowiązku zakupu uprawnień do emisji na aukcjach: począwszy od 20 proc. w pierwszym roku.

Według propozycji KE ze stycznia, darmowe limity emisji CO2 mają dostać tylko najbardziej energochłonne branże, które w przeciwnym wypadku mogłyby przenieść produkcję np. na Ukrainę albo do Chin. KE zapowiada, że katalog branż ogłosi w 2010 roku.

Za całkowitym objęciem emisji CO2 systemem aukcji od 2020 roku są w PE Zieloni, wspierani przez pozarządowe organizacje ekologiczne.

Pakiet ambitnych propozycji KE przewiduje, że do 2020 roku z 8,5 do 20 proc. ma wzrosnąć udział energii odnawialnej w UE, a emisje CO2 mają spaść o 20 proc. w porównaniu z rokiem 1990. W Polsce 15 proc. zużywanej energii ma w 2020 roku pochodzić ze źródeł odnawialnych. Obecnie ich wykorzystanie wynosi w Polsce 7,2 proc.

Głosowanie w kluczowej Komisji Środowiska PE, gdzie silny jest głos Zielonych, przewidziano na 7 października, a ostateczne głosowanie plenarne w grudniu. Porozumienie w sprawie pakietu ma zapaść do końca 2008 roku. Presja czasu wynika z kalendarza międzynarodowych negocjacji w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi. Kluczowe decyzje mają zapaść na konferencji w Poznaniu w grudniu br. i w Kopenhadze w 2009 roku - UE chce wywrzeć tam presję na partnerów, pokazując własne zobowiązania w zakresie ograniczenia emisji CO2, czyli gazu, który zdaniem naukowców odpowiada za ocieplenie klimatu.

Komisja przemysłu utrzymała w czwartek kontrowersyjny 10-proc. pułap wykorzystania energii odnawialnej w transporcie, ale ograniczyła możliwość wykorzystania biopaliw pierwszej generacji, czyli takich, które obecnie są na rynku. Zdaniem eurodeputowanych w 2020 roku co najmniej 40 proc. z tego (czyli 4 proc. ogółu) musi pochodzić z biopaliw drugiej generacji (które byłyby produkowane nie z plonów rolnych, lecz np. z resztek drewnianych lub celulozy) albo zasilania "czystą energią" (wiatrową, słoneczną) bądź paliwa wodorowego (hydrogen).

Obecne zużycie biopaliw w transporcie wynosi w UE ok. 3 proc. Eurodeputowani zaproponowali, by w 2015 roku podnieść ten pułap do 5 proc. W roku 2014 - ich zdaniem - UE powinna opublikować pogłębiony raport o skutkach promocji biopaliw w transporcie, od niego uzależniając wdrożenie celów na rok 2020.
PAP
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,086 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly