17 Sierpień 2018 13:08
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kwity na głód nadal wymagane
blank.gifWiadomości z PolskiDyrektorka szkoły Gabriela Olszowska szykuje się na spotkanie z proboszczem parafii św. Anny. Co roku wykupuje on obiady dla kilku uczniów jej szkoły. Ma nadzieję, że tym razem też nie odmówi.

Anna Ostrowska, sekretarz szkoły, liczy na pomoc kleryków z Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (w zeszłym roku płacili za obiady dwójki dzieci). Była już u ojców karmelitów, ale jeszcze nie wie, jaki jej wizyta przyniosła efekt. Obiecali, że przemyślą i się odezwą. Pomoc obiecały siostry sercanki i jedno towarzystwo ubezpieczeniowe.
Ostrowska jeszcze przed wakacjami napisała też listy do większości krakowskich hipermarketów. Nie odpisywały, więc zadzwoniła. Dowiedziała się, że nie pomogą. A na liście, którą trzyma w szufladzie biurka, widnieją nazwiska 18 głodnych dzieci. Wpisali je wychowawcy klas i szkolna pedagog. - Bo najlepiej potrafią ocenić, któremu uczniowi należy się pomoc - mówi Ostrowska. Nie ma wątpliwości, że lista będzie rosła, bo nauczyciele nie mają jeszcze rozeznania, jak wygląda sytuacja u pierwszaków.

Wśród potrzebujących są dzieci z rodzin, w których dochód na członka rodziny jest za wysoki, by za obiady płacił Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Są też tacy, którym obiad z MOPS-u się należy, ale rodzice nie potrafią lub wstydzą się o niego postarać. Problem w tym, że zaświadczenia o darmowych obiadach (o które może również wystąpić szkoła) wymagają przeprowadzenia przez inspektorów MOPS-u wywiadu środowiskowego. Wiele rodzin często nie otwiera im drzwi.

Głodne dziecko miało być nakarmione

Dlatego rząd zapowiedział zmiany. - Wprowadzimy program, dzięki któremu każde dziecko w publicznej szkole podstawowej będzie miało prawo zjeść obiad bez pokazywania zaświadczeń, kwitków, udowadniania, że jest wystarczająco biedne. Jeśli dziecko prosi o jedzenie, to znaczy, że jest głodne i ma być nakarmione - mówił w maju premier Donald Tusk. Do ustawy o dożywianiu miał zostać wprowadzony zapis, że na wniosek dyrektora szkoły darmowy obiad może dostać każde dziecko i nie potrzeba na to żadnych zaświadczeń o jego rodzinnej sytuacji.

Gdyby tak było, nauczyciele z Gimnazjum nr 2 nie musieliby po lekcjach chodzić - jak sami to określają - na "żebry". Wystarczyłoby wysłać listę 18 głodnych uczniów do MOPS-u, by dostać pieniądze na ich obiady.

Program, na który rząd planował przeznaczyć 50 mln zł, miał ruszyć we wrześniu. Wicedyrektor krakowskiego wydziału edukacji Jan Żądło nic na ten temat nie wie i odsyła do MOPS-u. MOPS też nie zna konkretów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej odpowiedzialne za dożywianie dzieci w szkołach odsyła nas z kolei do kancelarii premiera. Udaje nam się dowiedzieć, że program najprawdopodobniej ruszy w styczniu. Tyle, że szkoła zaczęła się we wrześniu. Czemu zmiany nie zostały wprowadzone na czas? Kancelaria premiera na odpowiedź każe czekać kilka dni.

Uczeń jeść musi

- Machina biurokratyczna jest powolna, a jeść trzeba - komentuje Anna Ostrowska. Dlatego ma już zgodę Caritasu Archidiecezji Krakowskiej, że każdy, kto chce pomóc szkole, może wysłać pieniądze na jego konto. Koszt zupy i drugiego dania z kompotem to 7 zł.

O tym, że żadne dziecko w ich szkole nie będzie chodziło głodne, nauczyciele z "dwójki" postanowili w ubiegłym roku. Udało im się wtedy zebrać pieniądze na obiady dla 36 uczniów. Wśród sponsorów byli: emerytka, student, duża rodzina z Grzegórzek. Mają nadzieję, że w tym roku też się uda i wszyscy uczniowie będą syci.

Obiady dla uczniów

Numer konta Caritasu, na który można wpłacać pieniądze dla szkoły: BSR Kraków 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem: "Obiady dla uczniów gimnazjum nr 2"

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,821,318 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly