23 Czerwiec 2018 04:47
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
SLD: Kościołowi już ziemi wystarczy
blank.gifWiadomości z Polski- W tym tygodniu złożymy wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Komisja już dawno wyczerpała zdolność do funkcjonowania - mówi Wojciech Olejniczak, szef Klubu Poselskiego Lewicy.

O działaniach Komisji Majątkowej przy MSWiA, która zajmuje się rekompensatami dla Kościoła, pisaliśmy wielokrotnie. • W sierpniu ujawniliśmy, że komisja przyznała warszawskim szarytkom 16 hektarów w Opolu w ramach rekompensaty za utracone po wojnie warszawskie nieruchomości. Przyznaną im ziemię, leżącą w specjalnej strefie ekonomicznej, zakonnice już sprzedają. • Komisja przyznała też poznańskim elżbietankom 47 ha w warszawskiej Białołęce w ramach rekompensaty za utracone grunty w Wielkopolsce. Władze dzielnicy chciały wybudować w tym miejscu szkoły, przedszkola i boiska. Kościół wycenił tę ziemię na 30 mln zł, ale warszawscy samorządowcy twierdzą, że jest warta 240 mln. Mimo to komisja zaakceptowała wycenę Kościoła.
Od decyzji komisji nie ma odwołania. Konstytucjonaliści twierdzą, że to niezgodne z ustawą zasadniczą. SLD chce więc, by to rozstrzygnął Trybunał Konstytucyjny.

- Nie chodzi o wojnę z Kościołem. Chcemy tylko, by był traktowany tak samo jak zwykli obywatele - mówi Katarzyna Piekarska, szefowa mazowieckiego SLD.

Główne zarzuty SLD to: • brak możliwości odwołania od decyzji komisji do sądu; • łamanie zasady sprawiedliwości społecznej: oddawany jest majątek kościelny, podczas gdy osoby prywatne mają mniejsze szanse na odzyskanie utraconego majątku; • naruszanie niezależności samorządu i gmin.

Autorem wniosku jest dr Paweł Borecki, adiunkt z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

- Działanie tej komisji jest rażąco sprzeczne ze standardami demokratycznego państwa prawnego. Trzeba ją jak najszybciej zlikwidować. W praktyce komisja to instrument prawny służący zawłaszczaniu majątku gminnego i państwowego przez Kościół - mówi dr Borecki. - W krajach praworządnych takie kuriozum nie ma prawa istnieć.

Dziś posłowie Lewicy wybiorą spośród siebie parlamentarzystę, który będzie reprezentował ich klub w Trybunale Konstytucyjnym.

- To dobry pomysł, ale trochę spóźniony. Komisja działa przecież prawie 20 lat. Większość oddanych ziem dawno już sprzedano. Korzystny wyrok TK to jednak szansa dla właścicieli nieruchomości, po które jeszcze sięgnie Kościół - komentuje konstytucjonalista prof. Piotr Winczorek.

Kościół złożył 3063 wnioski o zwrot lub przyznanie nieruchomości zamiennych. A do rozpatrzenia zostało jeszcze 269. Komisję Majątkową powołały w 1991 r. rząd i Episkopat. Komisja działa na podstawie przepisów ustawy z 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego. Zasiada w niej 12 osób - po połowie z rządu i Episkopatu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,779,593 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly