16 Lipiec 2018 09:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Irański wiceminister: wkrótce być może dojdzie do negocjacji z PGNiG
blank.gifGospodarka Istnieją pewne przesłanki, że wkrótce dojdzie do rozmów Iranu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, ale konkretne negocjacje jeszcze się nie zaczęły - poinformował w środę odwiedzający Warszawę irański wiceminister spraw zagranicznych Manuszehr Mohammadi.
"Doszło do wstępnych rozmów, ale nie nastąpiła ich finalizacja i nie można traktować ich zbyt poważnie" - powiedział Mohammadi na spotkaniu z dziennikarzami w ambasadzie Republiki Islamskiej.

Iran posiada drugie w świecie zasoby gazu ziemnego. PGNiG na początku lutego poinformowało o podpisaniu w Teheranie listu intencyjnego z irańską spółką Iranian Offshore Oil Co. w zakresie współpracy dotyczącej zagospodarowania już odkrytych złóż gazu i kondensatu.

Polska firma nie podawała szczegółów, ale pod koniec lutego irańska agencja informacyjna ISNA informowała, że polski koncern ma zainwestować w Iranie 1 mld USD w projekty eksploatacji ropy i gazu na złożu o szacowanych zasobach 100-250 mld m sześciennych gazu i 100-200 mln ton ropy. Według tych doniesień Iran zaproponował też dostawy do przyszłego polskiego terminalu gazu skroplonego.

Mohammadi podkreślił, że Iran dzięki negocjacjom z PGNiG spodziewa się, że mógłby stać się ważnym partnerem dla Unii Europejskiej na rynku energetycznym, choć - jak zaznaczył - jego kraj potrzebuje wielu inwestycji zarówno w kwestii wydobycia, jak i poszukiwań surowca.

Jednak - według wiceministra - głównym problemem w negocjacjach z partnerami z Europy są naciski wywierane przez USA. "Amerykanom nie podoba się zacieśnienie stosunków między UE a Iranem" - podkreślił. Przypomniał jednak, że nałożone na Iran sankcje ONZ nie dotyczą wydobycia i handlu surowcami i zauważył, że porozumienie w kwestii gazowej prędzej, czy później zostanie osiągnięte.

Wiceszef irańskiej dyplomacji zwrócił też uwagę na plany powołania gazowego kartelu zrzeszającego kraje wydobywające gaz ziemny, swym kształtem przypominającego OPEC. W ten sposób organizacja mogłaby regulować poziom produkcji zależnie od globalnych potrzeb na ten surowiec.

Z taką inicjatywą wystąpił na początku ubiegłego roku duchowy i polityczny przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei. Prezydent Rosji Władimir Putin uznał ją za "interesującą".

"Uważamy, że nie musimy konkurować z Rosją, gdyż zapotrzebowanie na surowce jest tak duże, że zawsze znajdzie się rynek zbytu" - powiedział Mohammadi.

Irański wiceminister mówił także o swoim spotkaniu z przedstawicielami polskiego MSZ, z którymi omawiał kierunki współpracy między dwoma krajami.

"Głównie rozmawialiśmy o wymianie naukowej. Ostatnio obchodziliśmy 80-lecie współpracy dyplomatycznej, wymieniamy naukowców, badaczy. Istnieje wymiana w dziedzinie biotechnologii, prowadzone są kursy języka farsi (perskiego), my wówczas zapewniamy nauczycieli" - tłumaczył Irańczyk.

Według niego współpraca Iranu i Polski jest bardzo dobra, ale chciałby jej poszerzenia. Mohammadi podkreślił, że "Polska ma możliwość utrzymywania wyjątkowych stosunków z Iranem".

Reprezentanci obu krajów rozmawiali też o planach rozmieszczenia na terytorium Polski elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, według USA chroniącej przed zagrożeniem ze strony krajów nieprzewidywalnych, w tym Iranu.

"Naszym zdaniem twierdzenie, że Iran stanowi zagrożenie dla Europy to żart. To wymówka, by sprzedać sprzęt wojskowy z USA. Amerykanie musieli stworzyć wroga i po upadku Związku Radzieckiego wymyślili, że wrogiem jest Iran" - podkreślił wiceminister.

"Tymczasem nigdy nie było animozji między Iranem a Europą" - dodał.

Manuszehr Mohammadi w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Teheranie pełni funkcję wiceministra i szefa wydziału ds. edukacji i badań naukowych. Jest również kierownikiem rady ds. stosunków międzynarodowych na teherańskim uniwersytecie.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,897 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly