16 Lipiec 2018 09:07
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dziś w kopalniach JSW referendum strajkowe
blank.gifGospodarkaZarząd JSW odmówił podwyższenia tegorocznego wskaźnika wynagrodzeń powyżej 12 proc., wskazując że już wcześniejsze ustalenia zakładają tegoroczny wzrost płac w spółce średnio o 640 zł. Zaoferował górnikom wypłatę premii średnio po 1 tys. zł w październiku, a w grudniu przekazanie bonów o tej samej wartości - w razie utrzymania założonego wydobycia.

Oba te świadczenia kosztowałyby spółkę ok. 60 mln zł. Związki argumentują, że jej przychody w pierwszym półroczu były wyższe od zakładanych o 300 mln zł. Zarząd JSW wskazuje jednak, że dodatkowe przychody nie są skutkiem wzrostu produkcji, lecz wysokich cen węgla i argumentuje, że dodatkowe środki powinny zostać zainwestowane.

Na początku sierpnia w spór zbiorowy z zarządem spółki weszło porozumienie związków w składzie z "Solidarnością", Związkiem Zawodowym Górników w Polsce (ZZG), "Solidarnością 80" oraz "Kontrą". Te związki podpisały protokół rozbieżności podsumowujący dotychczasowe rozmowy w ostatnią środę.

Odrębne negocjacje - zakończone podpisaniem w poniedziałek innego protokołu rozbieżności - prowadziły równolegle "Kadra" wraz z jedną z zakładowych organizacji "Solidarności 80" oraz Związek Zawodowy Ratowników Górniczych (ZZRG), "Przeróbka", Związek Zawodowy Jedności Górniczej i Związek Zawodowy Maszynistów Wyciągowych Kopalń.

Żądania związków nieco się różniły. Grupa związków z "Solidarnością" i ZZG oczekiwała początkowo wzrostu wskaźnika płac z 11,42 proc. do 16,5 proc., po negocjacjach zgadzając się na podwyżki od września o 6 proc. oraz ustalenie ostatecznego tegorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń po październiku.

Negocjacje porozumienia związków z "Kadrą" i ZZRG dotyczyły podwyżki wskaźnika przeciętego miesięcznego wynagrodzenia do 17 proc. oraz zrównania wszystkich deputatów węglowych do 8 ton (niektórym pracownikom przysługuje obecnie 6 ton). W toku rozmów związkowcy z tej grupy ograniczyli żądania do 15 proc. Osobno negocjowały też inne związki, m.in. "Sierpień 80".

W protokołach rozbieżności zarząd JSW argumentuje, że w trosce o miejsca pracy musi inwestować. Spółka podkreśla, że pogorszające się warunki geologiczne oraz wzrost ilości metanu i temperatury pierwotnej skał skutkowały w ostatnim czasie spadkiem wydobycia. Niezrealizowane dostawy grożą z kolei naliczaniem przez odbiorców kar umownych.

W poniedziałek w kopalniach JSW odbyły się masówki, podczas których liderzy związkowi przedstawili załodze swoje relacje z przebiegu negocjacji. We wtorek - obok wspólnego referendum obu grup związków - zaplanowano protest przed siedzibą spółki. Jeśli załoga opowie się za strajkiem, mógłby się on rozpocząć w przyszłym tygodniu.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,916 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly