21 Lipiec 2018 12:07
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Układ hamulcowy samochodu – warto zadbać w porę!
blank.gifMotoryzacja

Układ hamulcowy tworzą wszystkie elementy i układy w pojeździe służące do zatrzymania pojazdu. Wyróżniamy dwa układy hamulcowe: podstawowy (sterowany za pomocą pedału hamulca, najczęściej układ hydrauliczny) oraz pomocniczy (awaryjny, załączany ręcznie, elektrycznie lub hydraulicznie). Do głównych elementów układu hamulcowego zaliczamy: pompę hamulcową, sterowanie systemu antypoślizgowego, przewody hamulcowe (sztywne i giętkie), zaciski hamulcowe, cylinderki hamulcowe, tarcze, klocki, szczęki i bębny hamulcowe.

Najczęściej stwierdzane awarie układu hamulcowego to m.in.: zużyte klocki, tarcze, bębny i szczęki hamulcowe, nieskuteczny hamulec postojowy, czy też wycieki z układu hamulcowego.

Pierwszymi objawami niesprawności układu hamulcowego są: zapalenie się kontrolki układu hamulcowego (kontrolka zużycia okładzin lub kontrolka niskiego stanu płynu hamulcowego), odgłosy metaliczne dochodzące podczas hamowania, piski, zgrzyty, wibracje podczas hamowania (zarówno na kierownicy, jak i na pedale hamulca), znoszenie samochodu podczas hamowania, zapadający się pedał hamulca.

Nieusunięte awarie powodują wydłużenie drogi hamowania lub mogą wpłynąć na utratę kontroli nad pojazdem. Bardzo ważna jest także okresowa wymiana płynu hamulcowego, o czym kierowcy często zapominają, bądź nawet nie mają takiej świadomości. Płyn hamulcowy, aby był skuteczny powinien charakteryzować się jak najwyższą temperaturą wrzenia, powinien być także zgodny ze specyfikacją podaną w książce obsługi samochodu. Poniżej dopuszczalnych wartości temperatury wrzenia płynu, jego skuteczność jest bardzo mała i płyn nadaje się automatycznie do wymiany.

Typowym objawem, często spotykanym na naszych drogach jest zgrzyt i „piszczenie” podczas hamowania. Prawdopodobną przyczyną jest  zużyty materiał cierny klocka hamulcowego, metal klocka spotyka się z tarczą, co powoduje powstawanie hałasu i szybkie zużywanie tarczy hamulcowej. Piszczenie może być efektem wytworzenia się tzw. "szkliwa" na klocku, przez niskiej jakości materiały użyte do jego produkcji. W tym przypadku dochodzi również do szybkiego przegrzewania i zużycia tarczy hamulcowej. W takim wypadku konieczna jest wymiana klocków hamulcowych i kontrola stanu zużycia tarcz hamulcowych

Innym, częstym objawem  jest słaba skuteczność hamulca postojowego (ręcznego) Prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest zużycie szczęk hamulcowych, bębnów lub linki hamulca postojowego. Mogą to być także wszelkiego rodzaju nieszczelności w układzie hamulcowym. W takim przypadku konieczna jest wymiana zużytych elementów. Hamulec postojowy jest często ignorowany przez kierowców, jako mało przydatny, tymczasem ma on bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo, np. w sytuacjach awaryjnych na stromych podjazdach.

Czasami możemy także zaobserwować, że auto nie hamuje na linii prostej. Możliwe, że przyczyną jest brak równomiernego nacisku na koła, siła hamowania na jedno koło jest wówczas większa niż na drugie. Może to być także zapieczony zacisk hamulcowy powstały na skutek zaniedbania kontroli układu. Sytuację taką może wytworzyć również wyciek płynu hamulcowego z cylinderków, zacisków lub przewodów hamulcowych. W takim przypadku niezbędna jest kontrola układu, przeczyszczenie poszczególnych elementów. Fachowcy odradzają samodzielne, „domowe" naprawy podzespołów układu hamulcowego, ze względu na wymaganą precyzję. W warunkach „domowych” nie jesteśmy w stanie sprawdzić skuteczności takiej naprawy, może to jedynie zrobić urządzenie diagnostyczne.

 Kampania Akademia Bezpiecznego Samochodu apeluje do kierowców, by pamiętali o profilaktycznych wizytach w warsztatach, co najmniej dwa razy w roku. Zminimalizuje to z pewnością niebezpieczne zagrożenia w naszym aucie.

 Akademia Bezpiecznego Samochodu to jedyna ogólnopolska kampania edukacyjna dotycząca wpływu stanu technicznego pojazdu na bezpieczeństwa. Patronat honorowy nad kampanią Akademia Bezpiecznego Samochodu objęła Federacja Konsumentów. Partnerem kampanii jest Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a Patronem Medialnym Interia.pl
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,801,293 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly