23 Czerwiec 2018 04:48
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
POLSKI RYNEK GOTOWY NA ZAGRANICZNYCH PRACOWNIKÓW
blank.gifWiadomości z PolskiObecnie w Polsce legalnie pracuje zaledwie 12 tysięcy obcokrajowców. I choć tych pracujących na czarno jest o wiele więcej, to zdaniem pracodawców i tak jest to kropla w morzu potrzeb. - Polska rozwija się szybko, dlatego imigrantów ze Wschodu potrzebujemy tak, jak naszych pracowników potrzebują bogate kraje zachodnie - mówi ekspert rynku pracy z Centrum im. Adama Smitha Ireneusz Jabłoński.Nie boimy się konkurencji

Jeszcze niedawno w obawie przed utratą pracy większość Polaków krzywo patrzyła na obcokrajowców gotowych pracować więcej i za mniejsze pieniądze. Ale jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę Millward Brown SMG/KRC na zlecenie portalu Money.pl, to już przeszłość. Prawie dwie trzecie z nas chce otwarcia rynku zatrudnienia dla obcokrajowców, z czego część nie widzi nic złego w otwarciu granic nawet dla obywateli krajów azjatyckich.
Tylko w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie chęć zatrudnienia obcokrajowca wyraziło w tym roku już 340 pracodawców. Dla porównania, w drugiej połowie 2007 r. było ich jedynie 97. Jeszcze większe zainteresowanie jest w Białymstoku, gdzie 1,1 tys. pracodawców chce zatrudnić imigrantów.
- Szukamy przede wszystkim budowlańców, ale także osób do prostych prac fizycznych - mówi Włodzimierz Przybylski, prezes firmy Prima, która zajmuje się sprowadzaniem do Polski pracowników z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Bez obcokrajowców grozi stagnacja

Zdaniem ekspertów, takie nastawienie wobec obcokrajowców wynika z optymizmu Polaków spowodowanego dobrą koniunkturą na rynku pracy.
- Mamy wysoki wzrost gospodarczy, a poziom bezrobocia systematycznie spada. W takiej sytuacji nie boimy się konkurencji, bo pracę łatwo znaleźć - powiedziała "Dziennikowi" specjalistka od spraw imigracji zarobkowej Krystyna Iglicka.
Dodatkowo - jak twierdzą specjaliści - Polacy przekonali się, że w niektórych branżach, przede wszystkim w budownictwie, bez obcokrajowców grozi nam stagnacja.

Ratunek w imigrantach?

Większy napływ imigrantów blokują jedynie restrykcyjne przepisy. Firma zainteresowana pozyskaniem fachowców z zagranicy musi wykazać, że wcześniej bezskutecznie szukała ludzi na krajowym rynku. Dopiero gdy nie zgłoszą się odpowiedni kandydaci, można ich szukać poza granicami kraju.
Według ekspertów, jeśli rząd szybko nie zliberalizuje przepisów dotyczących zatrudnienia obcokrajowców, w niedługim czasie na rynku zacznie być odczuwalny brak rąk do pracy. - Nie mamy co liczyć na to, że nasi emigranci wrócą z Wysp Brytyjskich. Londyn sam potrzebuje pracowników, bo w 2012 roku organizuje olimpiadę. Uratować mogą nas jedynie imigranci - mówi Krystyna Iglicka.
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,779,606 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly