21 Lipiec 2018 12:09
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dłużnicy alimentacyjni mogą być wpisywani do rejestrów długów
blank.gifGospodarkaPrzy powołaniu Funduszu Alimentacyjnego wzmocniono przepisy dot. egzekucji alimentów - niska ściągalność alimentów (11 proc.) była główną przyczyną likwidacji Funduszu w 2004 roku.Zgodnie z ustawą o Funduszu Alimentacyjnym, która w środę weszła w życie, wójt, burmistrz lub prezydent miasta będą mogli przekazywać do biur informacji gospodarczej informacje o dłużnikach alimentacyjnych, którzy zalegają z alimentami przez okres dłuższy niż 6 miesięcy.

Ma to sprawić, że dłużnikom alimentacyjnym będzie trudno wziąć kredyt czy kupić samochód.

Osoba uprawniona do alimentów (a więc dziecko ? za pośrednictwem swego przedstawiciela ustawowego) może złożyć do urzędu gminy lub ośrodka pomocy społecznej w miejscu swego zamieszkania wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Do przekazania informacji o dłużnikach alimentacyjnych przez gminy wymagane jest m.in. podpisanie stosownej umowy z jednym z trzech działających w Polsce biur informacji gospodarczej.

Biura Informacji Gospodarczej działają na podstawie przepisów ustawy "O udostępnianiu informacji gospodarczych" z 14 lutego 2003 r. W Polsce działają trzy takie instytucje: InfoMonitor Biuro Informacji Gospodarczej, Europejski Rejestr Informacji Finansowej Biuro Informacji Gospodarczej, oraz Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.

Od października prawo do ścigania dłużników alimentacyjnych zyskają urzędy skarbowe. Jeżeli dłużnik nie będzie pracował, gmina każe mu zarejestrować się jako bezrobotnemu i skieruje do robót publicznych, a w razie odmowy złoży wniosek do prokuratury. Osobom uporczywe uchylającym się od płacenia alimentów grozi grzywna, albo kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

Z Funduszu będą mogły korzystać osoby, które nie mogą wyegzekwować zasądzonych alimentów, a dochód w ich rodzinie nie przekracza 725 zł na osobę. Alimenty z Funduszu mają być wypłacane do wysokości 500 zł.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego przyznawane są na okresy 12-miesięczne (od 1 października do 30 września następnego roku) jedynie po złożeniu wniosku z danymi członków rodziny oraz dostępnymi informacjami o dłużniku.

Termin wypłaty pierwszego świadczenia według nowych zasad zależy od terminu złożenia wniosku. Osoby, które zrobiły to jeszcze w sierpniu (było to możliwe od 1 sierpnia), otrzymają pieniądze w październiku. Kto złożył we wrześniu, albo zrobi to dopiero w październiku, pieniądze dostanie do 30 listopada.

Świadczenia z Funduszu zastąpią istniejącą zaliczkę alimentacyjną. Zaliczka wypłacana jest w przypadku bezskutecznej egzekucji zasądzonych alimentów, gdy dochód nie przekracza 583 zł na osobę i wynosi 170 zł na dziecko (w rodzinie z dwojgiem dzieci), w rodzinach z trojgiem i więcej dzieci nie może przekroczyć 120 zł na dziecko.

PAP
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,801,325 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly