18 Sierpień 2018 03:05
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Polacy oblewają egzaminy do Unii
blank.gifWiadomości ze świata Częściej niż inni nowi obywatele UE oblewamy egzaminy na unijnych urzędników. Z tego powodu jest wciąż tak mało Polaków wśród brukselskich urzędników
Sytuacja powinna martwić nie tylko samych zdających, ale i polskie władze, bo duża reprezentacja w unijnych instytucjach dla każdego kraju jest kluczowa. Im więcej urzędników z danego kraju, tym lepiej chronione są w Brukseli jego interesy.

EPSO, czyli unijne biuro rekrutacyjne, ogłosiło właśnie wyniki ostatniego konkursu na eurokratów. Polacy wypadli w nim wyjątkowo słabo. W kategorii prawników udało się znaleźć jedynie 60 Polaków, choć dla naszych prawników EPSO zarezerwowało aż 140 stanowisk.

Inni poradzili sobie o wiele lepiej. Ze Słowacji i Węgier zdało więcej osób niż poszukiwano, z Czech, Litwy, Łotwy, Słowenii prawie tyle, ile było potrzeba. Gorzej od Polaków wypadli tylko Estończycy i Cypryjczycy.

Egzamin oblała m.in. Joanna, która ukończyła Kolegium Europejskie w Brugii, czyli kuźnię europejskich biurokratów, a obecnie pracuje w jednym z polskich ministerstw i pisze doktorat. - Z mojego wydziału nauk politycznych i administracji w Brugii nie zdał chyba nikt - mówi.

Cała procedura egzaminacyjna - pisemne testy i esej, a na końcu egzamin ustny - trwała prawie dwa lata. Pani Joanna miała dobre wyniki z kolejnych egzaminów, lecz nie zdała ustnego. - Wiele osób, które na pisemnych miały dobre wyniki, na ustnych nie uzyskało nawet połowy punktów, co było granicą zdania - dziwi się Joanna. Jej zdaniem egzamin ustny był mało merytoryczny i dotyczył wyłącznie zarządzania personelem, nie pytano natomiast z wiedzy o UE. Joanna chce się odwołać od wyniku.

Na forum internetowym, które uczestnicy ostatniego konkursu założyli na stronie Gazeta.pl, huczy od komentarzy. Zdaniem niektórych Polacy specjalnie byli traktowani surowo. "Wolą zatrudniać większą liczbę osób z pozostałych nowych krajów UE. Mają mniejszą presję silnej grupy, jaką się okazaliśmy" - pisze jeden z uczestników.

Agne Martikoniene, rzeczniczka EPSO, naturalnie odrzuca sugestie, że Polacy byli dyskryminowani. - Faktycznie nie da się powiedzieć, że poradzili sobie najlepiej, ale wypadli lepiej niż Cypryjczycy i Estończycy - mówi.

Jej zdaniem poziom kandydatów ze wszystkich krajów był w tym roku niższy niż w poprzednich konkursach. - Może za mało się reklamowaliśmy. Może ten konkurs zorganizowany został za szybko po poprzednim dwa lata temu. Jeden z członków jury, który uczestniczył w obu konkursach powiedział mi, że miał wrażenie, że tym razem zgłosiły się przede wszystkim osoby, które wcześniej oblały - uważa Martikoniene.

Forumowicze są jednak przekonani, że to wymagania wzrosły: "Oni są zmęczeni nowymi krajami, uważają, że już za dużo nas się tu kręci". "Jest wyraźne wewnętrzne parcie, by zatrudniać ludzi ze starych krajów UE" - pisze inny forumowicz.

Wyniki Polaków tylko pogłębią problem, jaki mamy z zapełnieniem należnych nam miejsc w unijnych instytucjach. Gdy w 2004 r. Polska wchodziła do UE, Komisja Europejska wyliczyła ilu urzędników powinniśmy mieć - do dziś udało nam się zapełnić jedynie 76 proc. tej kwoty.

Inne kraje swoje limity już wypełniły lub je przekroczyły. W dodatku z Polski przyjechało do Brukseli więcej sekretarek i asystentów, niż pracowników merytorycznych.

EPSO do końca 2010 roku organizuje konkursy wyłącznie dla obywateli z nowych krajów UE. Później Polacy będą musieli startować w otwartych konkursach razem ze wszystkimi obywatelami UE.

Zdanie egzaminu nie oznacza automatycznie otrzymania pracy. Po laureata musi się jeszcze zgłosić konkretna instytucja. Czasem na propozycję pracy zwycięzcy konkursów czekają nawet kilka lat.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,568 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly