16 Lipiec 2018 22:12
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Nowicki: groźba weta Polski ws. pakietu przyniosła rezultaty
blank.gifGospodarkaZ wypowiedzi francuskiego przewodnictwa w UE i KE wynika, że są gotowe do ustępstw w sprawie głównego polskiego postulatu: przyznania częściowo darmowych uprawnień do emisji CO2 przez elektrownie.

"Teraz zaczęło się myślenie. (...) Teraz, ponieważ jest groźba weta ze strony Polski, nareszcie jesteśmy poważnymi partnerami do rozmowy" - powiedział Nowicki. Jego zdaniem dotychczas "to był trochę dyktat KE, która nie słuchała argumentów krajów ubogich"."Zadaję pytanie: czy obecna propozycja Komisji Europejskiej jest jedyna, optymalna i sprawiedliwa? Na każde pytanie mówię: nie" - dodał z naciskiem po spotkaniu w Luksemburgu ministrów środowiska.

Po ubiegłtygodniowym szczycie UE w Brukseli było to pierwsze spotkanie unijnych ministrów w sprawie pakietu, który ma zapewnić, że UE zredukuje emisje CO2 o 20 proc. do 2020 roku. Na szczycie szefowie państw i rządów zgodzili się, że polityczne porozumienie w tej sprawie zapadnie na kolejnym szczycie UE w grudniu. Dzięki temu Polska zagwarantowała sobie prawo weta - decyzje na szczycie zapadają bowiem jednomyślnie.

Kraje członkowskie chcą wykorzystać presję czasu, pod którą znalazło się francuskie przewodnictwo. W Luksemburgu ministrowie przedstawili całą litanię propozycji zmian w pakiecie. Poza Polską, najgłośniejsze są Włochy, które uważają, że jego realizacja będzie zbyt kosztowna dla gospodarki. "Pakiet wymaga głębokich zmian" - powiedziała włoska minister środowiska Stefania Prestigiacomo.

Niespodziewane twarde stanowisko zajął też niemiecki minister Sigmar Gabriel, który bronił niemieckiego przemysłu cementowo- wapiennego, stalowego i chemikaliów.

Polska z gospodarką w 94 proc. opartą na węglu argumentuje, że realizacja ambitnych zobowiązań UE grozi drastyczną podwyżką cen prądu - nawet do 90 proc. A to dlatego, że KE zaproponowała, by wszystkie prawa do emisji w energetyce były sprzedawane na specjalnych aukcjach już od 2013 roku.

"I (przewodnictwo) i Komisja Europejska będą musiały się zastanowić, jak rozwiązać ten problem, żeby nie doszło do weta w grudniu" - zagroził Nowicki.

Polska zaproponowała system bezpłatnych uprawnień dla elektrowni stosujących najbardziej przyjazne środowisku technologie, albo stopniowe dochodzenie do pełnych aukcji w roku 2020. Podczas obrad poza Polską o specjalne względy dla elektrowni zabiegały Włochy, Czechy, Malta, Cypr, a także Litwa i Estonia. Większość krajów opowiedziała się jednak za 100-proc. aukcjami już od 2013 roku.

Podsumowując francuski minister ds. ekologii i energii Jean-Louis Borloo powiedział, że część uprawnień do emisji CO2 przynajmniej w początkowym okresie elektrownie będą mogły dostawać za darmo - na zasadzie odstępstwa od reguły. Zastrzegł, że ta tzw. derogacja będzie musiała być ograniczona w czasie i w odpowiedni sposób uzasadniona - relacjonowali dyplomaci.

Na konferencji prasowej Borloo przyznał, że "obiektywne interesy" nowych państw członkowskich zasługują na uwzględnienie.

Francuski minister naciskał na porozumienie w sprawie pakietu do końca roku - ze względu na kalendarz światowych negocjacji w sprawie zmian klimatycznych. Na grudniowej konferencji w tej sprawie w Poznaniu UE chce zaprezentować silne, jednolite stanowisko.

Taki kalendarz poparła w poniedziałek większość krajów - poza Polską i Włochami. Polska nie ma nic przeciwko przeniesieniu decyzji na pierwsze półrocze przyszłego roku, za czeskiego przewodnictwa. Zdaniem Nowickiego wystarczy, że w Poznaniu UE potwierdzi swoją determinację do redukcji emisji CO2 o 20 proc. - albo nawet o 30 proc., jeśli inne kraje zobowiążą się do porównywalnego wysiłku. "Polityczna decyzja jest konieczna, natomiast nie powinno się dążyć do ustalenia za wszelką cenę wszystkich szczegółów" - powiedział minister.

W poniedziałek główna dyskusja dotyczyła jednak tzw. sektorów energochłonnych. Mają mieć one prawo do częściowo darmowych uprawnień do emisji, by uniknąć groźby likwidacji zakładów w Europie i ich przeprowadzki np. na Ukrainę albo do Chin - gdzie nie ma rygorystycznych norm emisji. Lista sektorów jest sprawą otwartą i KE chce ją wynegocjować z krajami członkowskimi dopiero w 2010 roku. Swoją propozycję w poniedziałek przedstawiły Niemcy: przemysł cementowo-wapienny, stalowy i chemikalia, które odpowiadają za 67 proc. przemysłowych emisji CO2 w Niemczech, mają dostawać uprawnienia za darmo. Produkcja papieru, szkła i betonu - co najmniej 80 proc. darmowych uprawnień. Niemców mocno poparli Austriacy.

Wbrew stanowisku KE, Borloo powiedział, że lista ma być znana już w połowie przyszłego roku - co ma przygotować przemysł do zmian, które przyniesie wejście w życie pakietu w 2013 roku.

PAP
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,081 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly