23 Czerwiec 2018 04:47
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Polska może zawetować niekorzystną decyzję UE
blank.gifWiadomości z PolskiW październiku szefowie państw i rządów zgodzili się, że polityczne porozumienie w sprawie pakietu klimatyczno- energetycznego zapadnie najpierw na szczycie UE, dzięki czemu Polska zagwarantowała sobie prawo weta - decyzje na szczycie zapadają bowiem jednomyślnie.Buzek powiedział na środowej konferencji prasowej w Warszawie, że z ostatniego szczytu Unii polska delegacja wróciła z "jednym z największych sukcesów" jakie odnieśliśmy dotąd w negocjacjach z Unia Europejską.

Jak dodał, "został zrozumiany nasz argument, że Polska jest w sytuacji szczególnej, jeśli chodzi o emisję CO2 i tę szczególną pozycję Polski należy uszanować".

Sukces Polski - podkreślił Buzek - polega na tym, że powróciła możliwość zastosowania weta w sprawie pakietu. Buzek zaznaczył przy tym, że wetować powinno się "jak najrzadziej - bo weto ma siłę, jeśli jest tylko pewnym zagrożeniem, a nie ciągle powtarzalną procedurą".

B. premier podkreślił, że podczas grudniowych rozmów w Brukseli trzeba zrobić wszystko, aby Polska nie musiała używać weta. Tłumaczył też na czym polegają poprawki zgłoszone przez polską stronę w sprawie pakietu energetyczno-klimatycznego.

Przypomniał, że 94 proc. energii w Polsce wytwarzana jest z węgla. Według obecnej unijnej propozycji od 2013 roku energetyka miałaby kupować 100 proc. uprawnień do emisji CO2.

Polska propozycja stanowi natomiast, że kryterium powinno być stosowanie najlepszych dostępnych technologii - ci, którzy je mają, nie musieliby płacić za emisję, inni płaciliby, jednocześnie doskonaląc technologię.

- Dzisiejsza propozycja jest taka, że od 2013 roku trzeba będzie płacić za każdą tonę emisji CO2 - mówił Buzek. Natomiast Polska proponuje, aby "ci, którzy mają najlepsze możliwe technologie w danej branży przemysłowej czy w energetyce, nie płacili nic". Powiedział, że płacić mieliby tylko ci, którzy, mają gorsze, mniej sprawne technologie i emitują więcej CO2 niż pozostali.

- To powoduje, że koszty emisji CO2 są znacznie mniejsze, bo - jak tłumaczył - jedna grupa wytwórców nie będzie płaciła, a ci, którzy będą, to tylko tę różnicę pomiędzy najmniejszą możliwą, a tą emisją, którą oni mają u siebie.

Buzek zaznaczył, że do takiego stanowiska trudno było przekonać innych partnerów, ale po wielu miesiącach udało się to m.in. z Czechami, Bułgarią, Rumunią.

B. premier podkreślił, że byłby to wielki sukces, gdyby w grudniu przyjęto polską propozycję. Jak dodał, dla takich zakładów jak cementownie, stalownie czy zakłady przemysłu chemicznego powyższe rozwiązania prawdopodobnie da się uzyskać, bo Polska ma tu poparcie innych krajów.

Buzek powiedział także, że grupa europarlamentarzystów rozmawiała w środę m.in. z polskimi firmami energetycznymi na temat budowy instalacji, które wyłapywałyby w naszych elektrowniach CO2. Propozycja Polski jest taka, aby wybudować takie instalacje w Bełchatowie i Blachowni Śląskiej.

IAR
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.04 6,779,589 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly