23 Czerwiec 2018 04:46
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
PiS: Druga sprawa Blidy
blank.gifWiadomości z Polski Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk mówił wczoraj, że śmierć Barbary Blidy i samobójstwo Grzegorza B., sędziego z Garwolina, to "identyczne sprawy". Prokurator krajowy: - Nie ma tu żadnego porównania

Dzień przed rocznicą śmierci Barbary Blidy z inicjatywy posłów PiS zwołano specjalne posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości. Miała się zająć wyjaśnieniem okoliczności samobójstwa Grzegorza B., sędziego sądu grodzkiego w Garwolinie.

Sędzia powiesił się na budowie własnego domu 9 kwietnia - dzień po tym, jak ABW przeszukała jego biuro i zabezpieczyła akta spraw, które prowadził. Do Sejmu przyszli prokurator krajowy Marek Staszak i wiceszef ABW płk Paweł Białek.

Szybko okazało się, że PiS ma gotową tezę. - Ta sprawa przypomina sprawę śmierci Barbary Blidy - oświadczył Mularczyk, który jako wiceprzewodniczący komisji prowadził obrady. Mularczyk przypomniał, że śmiercią b. posłanki SLD, która zastrzeliła się rok temu, gdy do jej domu weszła ABW, zajmuje się dzisiaj komisja śledcza.

Tezę o tożsamości obu spraw dzień wcześniej w TVN 24 wygłosił poseł PiS Jacek Kurski. A publicystka „Rz” Joanna Lichocka pisała w poniedziałek: „Trudno już atakować PiS za śmierć Barbary Blidy, odkąd »reżim PO « ma swoją ofiarę - sędziego z Garwolina”.

Podsłuchy i 12 zatrzymanych

- Pan poseł mija się z prawda. To zupełnie różne sprawy - odpierał Staszak. I wyjaśniał: śledztwo przeciwko sędziemu B. rozpoczęto w styczniu tego roku, po tym jak ABW z podsłuchów telefonicznych nabrała podejrzeń, że sędzia może brać łapówki za wydawanie niektórych orzeczeń. Chodziło o drobne, typowe dla sądu grodzkiego sprawy: umorzenie grzywny, rozłożenie jej na raty, odroczenie wykonania kary itp.

Orzeczenia za łapówki - niewielkie kwoty 200-500 zł - sędzia miał wydawać między listopadem 2006 r. a sierpniem 2007 r.

Kilka dni przed przeszukaniem u sędziego ABW zatrzymała 12 osób, które wręczyły, obiecywały wręczyć lub pośredniczyły we wręczaniu łapówek. 8 kwietnia Agencja w porozumieniu z prezesem sądu w Garwolinie zabrała akta niektórych spraw prowadzonych przez Grzegorza B. i jego służbowy telefon komórkowy ("Gazeta" pisała o tym tydzień temu).

Sędziego przy tym nie było. Dowiedział się następnego dnia. - Zareagował bardzo emocjonalnie - powiedział Staszak. Przerwał rozprawę, którą prowadził, i poszedł na budowę, gdzie potem jego zwłoki odnalazł pracownik sądu.

Staszak podkreślił, że sędzia nie miał żadnej styczności ani z prokuratorem prowadzącym śledztwo w sprawie korupcji, ani z funkcjonariuszami ABW. Sprawa jego śmierci jest nadal badana. Wstępnie sekcja zwłok wskazuje, że sędzia powiesił się "bez udziału osób trzecich".

A Mularczyk swoje


Mularczyk trwał przy swojej tezie:- Jestem zdumiony komentarzem, że ta sprawa nie jest podobna do sprawy Barbary Blidy. Jest identyczna. Po akcji ABW doszło do samobójstwa.

- Sądziłem, że gdy przedstawię stan faktyczny, to poseł Mularczyk zmieni zdanie. Zasadnicza różnica polega na tym, że sędzia B. gdy targnął się na swoje życie, nie był w dyspozycji jakiegokolwiek organu państwowego. Nie było też przy tym żadnej kamery - ripostował Staszak. Gdy funkcjonariusze zatrzymywali Blidę, przed jej domem stała kamera ABW. Zdjęcia wyprowadzanej posłanki miały potem trafić do telewizji.

Oburzeni twierdzeniami Mularczyka byli posłowie PO. - Jak pan może nie widzieć różnicy? - pytał Jerzy Kozdroń.

Mularczyka dosyć słabo wspierali koledzy z klubu. - Dobrze, że to już się skończyło. Pomysł robienia z tego "drugiej Blidy" był bez sensu - powiedział nam nieoficjalnie poseł PiS.

Żaden z posłów nie poprosił o uzupełnienie informacji przekazanych przez Staszaka.

Dramat na sali sądowej

"Gazeta" dowiedziała się, że samobójstwo sędziego poprzedziło dramatyczne wydarzenie na sali sądu w Garwolinie. Gdy Grzegorz B. rozpoczął rozprawę, biorący w niej udział prokurator Marek Kempka oświadczył: - Proszę o zaprotokołowanie: z łapownikiem sądził nie będę.

Po tym wystąpieniu sędzia przerwał posiedzenie i pojechał do domu, gdzie się powiesił.

O tym i innych szczegółach sprawy - czytaj reportaż Jacka Kowalskiego s. 18

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,779,581 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly