16 Lipiec 2018 09:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Platformy cyfrowe mogą dzwonić
blank.gifGospodarkaDo tego abonament rzędu 90-120 euro (300-410 zł). W międzyczasie podbój rynku rozpoczęli operatorzy telefonii komórkowej.

- Naszymi kontrahentami są głównie firmy, więc niełatwo nam było przygotować konkurencyjną cenowo usługę dla końcowego użytkownika - przyznaje Peter Schüler odpowiedzialny za rozwój szerokopasmowego internetu w SES Astra.

Ta luksemburska spółka od roku rozwija usługę pod nazwą Astra2Connect. Dziś korzysta z niej zaledwie kilka tysięcy gospodarstw domowych w całej Europie, ale podpisane z dystrybutorami kontrakty mają zwiększyć ich liczbę do 200 tys. w ciągu trzech-pięciu lat. Dałoby to przychody rzędu 196 mln euro.

SES Astra szacuje, że w całej Europie jest blisko milion gospodarstw domowych, które mogą być zainteresowane dostępem do internetu za pośrednictwem satelity. A w Polsce? - Operatorzy telekomunikacyjni szacują, że poza zasięgiem infrastruktury szerokopasmowej znajduje się obecnie ponad 2 mln domów - mówi Leszek Bujak, dyrektor ds. rozwoju w polskim biurze SES Astra.

Internet satelitarny Astry sprzedają głównie operatorzy telekomunikacyjni oraz dostawcy internetu (np. w Niemczech - Deutsche Telekom). W Polsce sprzedażą zajmuje się spółka X3M, która ustaliła cenę zestawu poziomie 1983 zł (przy umowie na rok), a najtańszy abonament miesięczny - na 149,45 zł. Jednak polskie biuro SES Astra zapewnia, że prowadzi rozmowy z większymi operatorami telekomunikacyjnymi, więc do końca tego roku ceny mogą spaść. Do połączonego z anteną satelitarną modemu można podpiąć tuner telewizyjny, ale też telefon VOiP i korzystać z telefonii internetowej. To pokazuje, że operatorzy satelitarni mogą świadczyć tzw. potrójną usługę, czyli telewizję, internet i telefonię, podobnie jak sieci kablowe i niektóre telekomy.

Kluczem do powodzenia jest jednak atrakcyjny pakiet kanałów telewizyjnych, bo to przede wszystkim dla nich ludzie decydują się na zakup zestawów satelitarnych. Jednak akurat w Polsce to słaba strona SES Astra. W Europie Zachodniej z jej usług korzystają tacy giganci jak BSkyB, BBC czy Premiere, ale wszystkie trzy polskie platformy (Cyfrowy Polsat, Cyfra+ i N) są klientami konkurencyjnego Eutelsatu, choć na razie żadna z nich nie oferuje dostępu do internetu ani telefonii.

Z usług Astry korzysta jednak telewizja publiczna, z którą operator od ponad dwóch lat prowadzi rozmowy na temat uruchomienia platformy cyfrowej. Alexander Oudendijk, członek zarządu SES Astra, liczy na to, że uda się je zakończyć do końca tego roku. - Rozmowy z TVP mogą zająć kilka miesięcy. Po dokonaniu wszystkich niezbędnych uzgodnień trzeba jeszcze sześciu-dziewięciu miesięcy, żeby uruchomić usługę. Najwcześniejszym możliwym terminem startu platformy mógłby być koniec 2009 r. - powiedział "Gazecie" Oudendijk. Według niego zarówno poprzedni, jak i obecny polski rząd "poparły tę inicjatywę", choć "nie angażowały się w prace prowadzone przez TVP i SES Astra".

Okazuje się jednak, że na linii SES Astra i TVP zaczyna iskrzyć. 12 marca telewizja publiczna ogłosiła przetarg na sprzęt potrzebny do uruchomienia platformy cyfrowej. Luksemburska spółka oprotestowała warunki zamówienia, twierdząc, że nie zapewniają one jawności i uczciwej konkurencji między firmami. TVP oddaliła protest, więc SES Astra skierowała sprawę do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. - Chodzi o kwestie czysto techniczne. Chcieliśmy, żeby specyfikacja była przejrzysta i odpowiadała potrzebom TVP, naszą intencją nie było dyskryminowanie jakiejkolwiek firmy. Nie chcę rozstrzygać tej sprawy, mogę powiedzieć tylko, że protesty w trakcie przetargów nie są niczym niezwykłym - mówi Marcin Bochenek, wiceprezes zarządu TVP.

Jeśli Astrze nie uda się uruchomić platformy cyfrowej z TVP, oferowany przez nią dostęp do internetu oraz telefonia przez satelitę mogą pozostać usługą niszową.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,799,898 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly