16 Lipiec 2018 09:03
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Francja zawiesza testy kontrowersyjnego systemu
blank.gifGospodarkaDecyzję tę ogłosiła właśnie minister spraw wewnętrznych Francji, Michèle Alliot-Marie. Poinformowała ona, że testy systemu zostaną na razie wstrzymane - do czasu przeprowadzenia dokładnych analiz, mających odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście dochodzi do naruszania prywatności obywateli.

Ardoise jest elementem nowej scentralizowanej bazy danych policji, która ma scalić i zastąpić dwie oddzielne, wykorzystywane do tej bazy - policji i żandarmerii. System na razie jest w fazie testów - docelowo ma on pomóc wymiarowi sprawiedliwości w zwalczaniu przestępczości poprzez zapewnienie błyskawicznego dostępu do informacji na temat przeszłości kryminalnej obywateli.

Przeciwnicy Ardoise twierdzą, że w systemie tym zapisywanych jest zbyt wiele informacji o zwykłych obywatelach - szczególne oburzenie obrońców prywatności wzbudził fakt, że system wyposażony został w prosty mechanizm opatrywania poszczególnych osób odpowiednimi "metkami". Operator bazy podczas wprowadzania lub uaktualniania profilu obywatela może odpowiednimi kliknięciami przypisać mu jedną z kilkudziesięciu etykiet - np. "uciekinier z domu", "bezdomny", "członek związku zawodowego", "alkoholik", "narkoman", "transwestyta", "transseksualista", "homoseksualista", "prostytutka", "chory psychicznie", czy "członek sekty". W bazie określone zostaje również to, jakiego wyznania jest dana osoba.

"To, czy ktoś należy do związku zawodowego lub to, jaka jest jego orientacja seksualna jest wyłącznie sprawą owego obywatela - w demokratycznym państwie policja nie ma prawa gromadzić w swoich bazach takich informacji" - tłumaczą członkowie organizacji Odebi. Ich zdaniem zawieszenie testów na systemem to za mało - powinien on zostać radykalnie zmodyfikowany.

Zastrzeżenia co do zasad funkcjonowania Ardoise zgłosiła również Narodowa Komisja ds. Przetwarzania Danych Osobowych (CNIL) - jej przedstawiciele twierdzą, że rząd nie uzyskał zgody na zebranie w jednej bazie danych informacji przechowywanych do tej pory w różnych systemach. Alex Turk, szef CNIL, przypomina, że już 15 kwietnia do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wysłane zostało pismo - urzędnikom przypomniano, że do scalenia takich informacji niezbędna jest pozytywna opinia CNIL.

Przedstawiciele resortu argumentują z kolei, że informacje o orientacji seksualnej obywateli, wyznawanej przez nich religii czy rasy odnotowywane będą tylko w szczególnych przypadkach, gdy będzie to miało jakieś znaczenie dla śledztwa dotyczącego danej osoby. Ministerstwo przypomniało też, że CNIL już wcześniej zgodziła się na gromadzenie takich danych w policyjnej bazie STIC.

Daniel Cieślak

Źródło: Security Standard
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,857 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly