16 Lipiec 2018 22:21
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Co trzeci lekarz w Polsce na szerokim paśmie
blank.gifGospodarkaPrzedstawione przez KE badania "Benchmarking wykorzystania ICT przez lekarzy ogólnych w Europie" pokazują, że zastosowania e-zdrowia odgrywają w praktyce lekarskiej coraz większą rolę. Około 70% lekarzy europejskich korzysta z internetu, a 66% używa komputerów do konsultacji. Między krajami występują jednak duże różnice. W Danii współczynnik rozpowszechnienia łączy szerokopasmowych wśród lekarzy ogólnych wynosi 91%, a w Rumunii około 5% (w Polsce ok. 32%).

Generalnie kraje najbardziej zaawansowane pod względem dostępu do Sieci są bardziej skłonne do wykorzystywania jej do celów zawodowych. W Danii, w której szybki internet jest najszerzej dostępny w Europie, intensywna komunikacja pomiędzy lekarzami a pacjentami za pośrednictwem poczty elektronicznej ma miejsce w przypadku około 60% gabinetów lekarskich, podczas gdy średnia UE wynosi jedynie 4%.

W Europie 80% lekarzy ogólnych przechowuje dane administracyjne pacjentów elektronicznie. 92% z nich przechowuje elektronicznie także dane medyczne dotyczące diagnozy i przepisanych lekarstw, a 35% przechowuje elektronicznie zdjęcia radiologiczne. Lekarze europejscy często przekazują dane elektronicznie w kontaktach z laboratoriami (40%), ale w mniejszym stopniu z innymi instytucjami opieki zdrowotnej (10%). W Polsce ok. 54% lekarzy ogólnych przechowuje dane elektronicznie.

Wciąż mało e-recept i telemonitoringu

Komisja Europejska wskazała także dziedziny, w których można dokonać większego postępu. Chodzi m. in. o recepty elektroniczne (e-recepty), które przepisuje jedynie 6% lekarzy ogólnych w UE. Znajdują one szerokie zastosowanie w jedynie trzech państwach członkowskich: Danii (97%), Holandii (71%) i Szwecji (81%).

Telemonitoring (monitorowanie przebiegu choroby pacjenta albo leczenie chronicznych chorób na odległość), jest stosowany najszerzej w Szwecji, gdzie 9% lekarzy świadczy takie usługi. Ponadto spotyka się go w Holandii i Islandii (w obu około 3%). Komisja planuje przedstawienie sprawozdania dotyczącego potencjału i rozwoju telemedycyny w drugiej połowie tego roku.

Rzadka jest również transgraniczna wymiana danych dotyczących pacjentów. Korzysta z niej 1% lekarzy ogólnych w UE, z najwyższym odsetkiem w Holandii (5%). Komisja planuje w tym roku wydanie zalecenia w sprawie transgranicznej interoperacyjności elektronicznych systemów kartotek pacjenta i zainicjuje projekt dotyczący transgranicznych usług w zakresie e-zdrowia dla pacjentów podróżujących w UE.

Większość lekarzy europejskich zgadza się, że technologie informatyczne poprawiają jakość usług zdrowotnych. Zwracają się oni o szersze ich uwzględnienie w programach kształcenia medycznego, więcej szkoleń i lepsze kontakty za pośrednictwem platform elektronicznych między przedstawicielami zawodów medycznych, którzy chcą wymieniać informacje kliniczne.

Przedstawione badania zostały przeprowadzone w trzecim kwartale 2007 i wzięło w nich udział 7 tys. lekarzy ogólnych. Ich wyniki zostaną przedstawione na europejskiej konferencji dotyczącej e-zdrowia, która odbędzie się w Słowenii. KE już w 2004 r. przyjeła plan działania w celu zwiększenia wykorzystania technologii teleinformatycznych w sektorze zdrowia i wspomniane badania są elementem jego realizacji.

Źródło: Dziennik Internautów
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,104 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly