14 Sierpień 2018 21:11
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Włosi kłócą się o faszyzm
blank.gifWiadomości ze świataTradycje antyfaszystowskiego ruchu oporu były spoiwem demokratycznych Włoch aż do połowy lat 90., kiedy do wielkiej polityki wkroczyli ludzie podważający wartość wydarzeń związanych ze zwycięstwem nad Mussolinim.

- Niestety, 25 kwietnia 1945 r. przyniósł nam wojnę domową. Pamiętajmy o ludziach, którzy walczyli o demokrację, ale też zrozumiejmy racje ludzi z Republiki Salo - powiedział wczoraj Berlusconi.

Berlusconi - także jako premier w latach 2001-06 - nigdy nie uczestniczył w obchodach święta narodowego, a wczoraj przyjął w swej rzymskiej siedzibie senatora Giuseppe Ciarapicco, który co roku w rocznicę śmierci Mussoliniego przychodzi na jego grób w Predappio.

- Tłumaczyli nam, że Berlusconi się zmienił i nie zagraża już demokracji. Dziś widzimy, że polityk, który wkrótce znów stanie na czele rządu, nadal ma za nic wolnościowe symbole Włoch - grzmiał wczoraj przywódca centrolewicy Walter Veltroni.

Przyjaciel Berlusconiego, senator Marcello Dell'Utri podczas niedawnej kampanii wyborczej zapowiadał rewizję podręczników historii i wymazanie z nich "mitu włoskiego ruchu oporu". - Antyfaszystowskie powstanie z 1945 r. było tragiczną wojną domową, w której nie sposób jednoznacznie rozróżnić prawych oraz nieprawych - tłumaczył Dell'Utri.

Prawicowi historycy wypominają ruchowi partyzanckiemu, że był zdominowany przez komunistów oraz innych lewicowców i dopuszczał się okrucieństw po zakończeniu wojny.

Kilka dni po wyzwoleniu Mediolanu Mussolini został rozstrzelany, a jego zwłoki partyzanci powiesili za nogi i wystawili na widok publiczny. Działacze antyfaszystowskiego ruchu oporu przystąpili do akcji eppurazione, czyli oczyszczenia północnych Włoch z faszyzmu. Przed sądami doraźnymi skazano, a następnie stracono co najmniej 15 tys. faszystów. Znacznie większa liczba osób trafiła do więzień, często bez formalnego oskarżenia, gdzie często byli bici oraz poniżani.

Zaczernianiu obrazu powstania towarzyszy częściowa rehabilitacja włoskiego faszyzmu. Podkreśla się, że Mussolini był przeciwny ustawom rasistowskim, które Włochom narzucił dopiero Hitler.

- Problem faszyzmu jest sprowadzany do "narzuconego nam" Holocaustu. Współcześni postfaszyści potępiają Zagładę i nie chcą dyskutować o zniewoleniu, które Mussolini narzucał we wszystkich dziedzinach życia - protestuje historyk Giovanni De Luna. - Mówi się natomiast o modernizacji Włoch, zażegnaniu bezrobocia oraz o okiełznaniu mafii, co udało się Mussoliniemu.

W debacie, która zdominowała w tych dniach włoskie gazety, prawicowiec Ernesto Galli della Loggia zarzuca De Lunie próbę zrównania włoskiego faszyzmu z niemieckim nazizmem, w czym - jak pisze - kiedyś celowała propaganda radziecka.

Obecne spory wokół święta 25 kwietnia to skutek - jak mówi publicysta Paolo Flores d'Arcais - nierozliczenia się Włochów z faszystowską przeszłością. Kilka lat po wojnie włoscy demokraci uznali za swe główne zagrożenie bardzo silny we Włoszech komunizm i dlatego świadomie wyciszali spory w obozie antykomunistycznym. Dzięki temu do dziś we Włoszech legalnie działają partie nawiązujące do ideologii Mussoliniego.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,233 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly