16 Lipiec 2018 22:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Strajk brytyjskich naftowców, zamknięty kluczowy rurociąg
blank.gifGospodarka Rurociąg naftowy, którym płynie prawie połowa brytyjskiej ropy, został zamknięty dziś rano, w związku z rozpoczęciem strajku naftowców, który może doprowadzić do nowego skoku cen i zaburzeń na rynku paliw. Brytyjskie media informują, że na stacjach w Szkocji i północnej Anglii zaczęło brakować paliwa.

Jest to pierwszy od 70 lat w W.Brytanii strajk powodujący zamknięcie rafinerii naftowej. Jego zapowiedź wywołała w ostatnich dniach sporo paniki na rynku paliw i skłoniła wielu kierowców w Szkocji i północnej Anglii do tankowania na zapas. Podbiła też ceny ropy i paliw, zwłaszcza oleju napędowego w Europie. Rurociąg, zgodnie z zapowiedziami, zamknął jego właściciel, brytyjski gigant naftowy British Petroleum. BP podjęła decyzję o zamknięciu rurociągu w związku z ogłoszeniem strajku w należącej do międzynarodowej spółki chemicznej Ineos rafinerii Grangemouth w Szkocji, dającej jedną dziesiątą brytyjskiej produkcji benzyny i oleju napędowego.

Brytyjskie media informują, że w wyniku strajku część kierowców postanowiła zrobic zapasy paliwa. Doprowadziło to do ograniczeń w sprzedaży na stacjach w Szkocji i północnej Anglii.

Poza produktami naftowymi przeznaczonymi na rynek rafineria Grangemouth dostarcza także energii elektrycznej i pary wodnej do położonych w sąsiedztwie zakładów Kinneil, wchodzących wraz z rurociągiem w skład należącego do BP systemu przesyłowego Forties.

Walczący o utrzymanie systemu emerytalnego związkowcy nie zgodzili się na utrzymanie podczas dwudniowego strajku dostaw pary, bez których nie jest możliwe funkcjonowanie rurociągu i całego systemu przesyłowego.

Zakłady Kinneil przetwarzają wstępnie surowiec dostarczany z 70 podmorskich pól naftowych na Morzu Północnym, rozdzielając ropę oraz gaz i umożliwiając ich dalsze przesyłanie. Rurociągiem Forties płynie 700 tys. baryłek ropy dziennie, prawie połowa z 1,5 mln b.d., jakie produkuje W.Brytania. System Forties zapewnia także 20 proc. dostaw brytyjskiego gazu ziemnego. Wartość samej ropy przesyłanej rurociągiem wynosi ok. 50 mln funtow (100 mln dol.) dziennie.

BP zapowiedział, że zdoła wznowić dostawy w ciągu 24 godzin od chwili zakończenia strajku i przywrócenia dostaw energii oraz pary, przy czym przywrócenie pełnych zdolności produkcyjnych i przesyłowych zajmie kilka dni.

Zapowiedź strajku brytyjskich naftowców była jednym z czynników, który w ub. tygodniu spowodował bezprecedensową hossę na światowym rynku ropy. Ceny ropy na największym na świecie rynku amerykańskim doszły w ostatnich dniach do niespotykanego dotąd poziomu 120 dol. za baryłkę. Dalsze perturbacje na ważnym rynku brytyjskim mogą wydźwignąć ceny światowe jeszcze wyżej.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,064 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly