16 Lipiec 2018 09:02
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Niedzielne fedrowanie
blank.gifGospodarkaTymczasem nasze kopalnie nie potrafią wykorzystać tej koniunktury. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku wszystkie spółki węglowe wydobyły zaledwie 14 mln ton węgla. Popyt jest tak duży, że gdyby wydobyły go dwa razy więcej, też by nie miały kłopotu ze sprzedażą.

Jarosław Zagórowski, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, największego w kraju producenta węgla koksującego, uważa, że sytuację mogłoby uratować wprowadzenie pracujących sobót, a nawet niedziel. - Brak szóstego, a może i nawet siódmego dnia pracy w kopalni to marnowanie pieniędzy, sprzętu i dobrej okazji rynkowej. Na całym świecie kopalnie w okresie koniunktury pracują w ruchu ciągłym. Widziałem, bo wciąż jeżdżę, podglądam i uczę się - stwierdził niedawno prezes Zagórowski w rozmowie z portalem gospodarczym Wnp.pl.

Deklaracja wywołała burzę. Wolne soboty i niedziele dla górników to jeden z postulatów słynnego porozumienia jastrzębskiego z 3 września 1980 roku. Do dziś górnicy bronią tego zapisu tak samo zaciekle jak prawa do wcześniejszych emerytur po 25 latach pracy na dole. - Nie po to walczyliśmy o wolne soboty i niedziele, żeby teraz górnik musiał harować na okrągło - mówi twardo Dominik Kolorz, szef górniczej "Solidarności".

Prezes Zagórowski w rozmowie z "Gazetą" uspokaja, że nie zamierza łamać prawa górników. Podkreśla, że zgodnie z kodeksem pracy dalej pracowaliby pięć dni w tygodniu. Wprowadzono by jedynie dodatkową zmianę, która pozwoliłaby kopalniom fedrować przez cały czas.

- Dyskusja dopiero się zaczyna. Na razie przekonuję związkowców - mówi Zagórowski i dodaje, że prawdziwym problemem może być brak ludzi na rynku pracy. - Już teraz firmy zewnętrzne pracujące dla nas mają kłopoty z ludźmi, a za chwilę takie kłopoty zaczniemy mieć my.

- Gdyby prezes Zagórowski lepiej przygotował już istniejące ściany do wydobycia, nie musiałby teraz wymyślać pracy w soboty i niedziele. Wiele kopalń ma jeszcze niewykorzystane rezerwy. Poza tym maszyny też muszą trochę odsapnąć - mówi Wacław Czerkawski, wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Część menedżerów związanych z górnictwem popiera Zagórowskiego, ale nie chcą przyznać tego głośno, żeby nie narazić się związkowcom. - Plan jest dobry, ale trzeba by przyjąć nowych ludzi. A to z kolei znów są koszty - mówi jeden z nich.

W praktyce część śląskich kopalń i tak fedruje już przez siedem dni w tygodniu, w tym w soboty oraz niedziele. Oficjalnie weekend to czas na remont sprzętu, prace przygotowawcze i ograniczone wydobycie, zgodne z tzw. limitami, które ma każda kopalnia. Ale naprawdę to okazja do tego, by poprawić wyniki spółki i dać dodatkowo zarobić ludziom. Górnicy, którzy pracują w weekendy, zarabiają bowiem dwa razy tyle co w dni powszednie. Tymczasem gdyby kopalnie fedrowały w ruchu ciągłym, nadgodziny nie byłyby już tak atrakcyjne jak teraz.

Źródło: Gazeta Wyborcza

blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,799,849 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly