15 Sierpień 2018 15:26
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kredyty we frankach znowu najpopularniejsze
blank.gifGospodarkaComperia.pl podaje, że w pierwszym kwartale tego roku kredytem złotowym interesowało się już tylko czterech na dziesięciu kredytobiorców (w końcówce ubiegłego roku niemal połowa). Większość wybiera teraz franka szwajcarskiego, bo koszt obsługi kredytu w tej walucie jest dużo niższy. Prawdopodobnie wielu z tych, którzy zdecydowali się w ubiegłym roku na kredyt złotowy, pluje sobie teraz w brodę. Na przykład miesięczna rata kredytu w wysokości 200 tys. zł wzrosła od września z 1211 do 1333 zł, czyli aż o 122 zł. W tym czasie rata kredytu we frankach stopniała o prawie 18 zł.

Pogłębiła się zatem różnica pomiędzy wysokością raty kredytu w obu walutach. We wrześniu ubiegłego roku wynosiła ona niespełna 200 zł, a w marcu - 338 zł miesięcznie, co przekłada się rocznie na kwotę 4 tys. zł. - To poważna oszczędność, jeśli ktoś decyduje się na kredyt we frankach - komentują analitycy z Comperia.pl.

Równocześnie przyznają, że to nie kredyt w szwajcarskiej walucie jest obecnie najtańszy - w kategorii kosztów finansowania hipotecznego franka zdetronizował ostatnio... dolar amerykański! To efekt rekordowo korzystnych notowań złotego i pikujących w dół stóp za oceanem. W Comperii.pl policzono, że od września 2007 r. comiesięczne obciążenie dla osoby, która wtedy zaciągnęłaby kredyt dolarowy na 200 tys. zł, spadło o ponad 500 zł (z 1378 do 867 zł).

Okazuje się jednak, że kredyty w dolarach nie zyskały u nas na popularności. - Jak widać Polacy szacują ryzyko związane z takim działaniem jako wysokie - mówią analitycy.

Co dalej? Ich zdaniem w tym roku kredyty złotowe jeszcze podrożeją (trzymiesięczny WIBOR, od którego uzależnione jest oprocentowanie kredytów hipotecznych, nie powinien jednak przekroczyć 6,5 proc.). Także najpopularniejsze kredyty we frankach mogą nieznacznie podrożeć w przeciwieństwie do taniejących kredytów w euro bądź dolarach. "Powodem tego będzie dalsze umacnianie się złotego tylko w stosunku do tych dwóch ostatnich walut. Frank natomiast będzie się umacniał na rynkach walutowych. Największy spadek raty zaobserwujemy w przypadku euro za sprawą rozpoczęcia przez ECB [Europejski Bank Centralny] obniżek stóp w drugiej połowie roku. Obniżki te wpłyną również na spadek stóp procentowych w Szwajcarii. Najtańszy obecnie na rynku kredyt w dolarach stanie się jeszcze atrakcyjniejszy dzięki kontynuacji obniżek stóp przez Fed oraz osłabianiu się amerykańskiej waluty" - czytamy w raporcie.

Według analityków Comperii.pl na dłuższą metę kredyty we frankach szwajcarskich okażą się korzystniejsze i zdecydowanie bardziej bezpiecznie od kredytów w dolarach. Spowodowane jest to silnym powiązaniem złotego z euro i przez to pośrednio z frankiem, jak również historycznie niższymi stopami w Szwajcarii w porównaniu do Polski bądź Eurolandu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,675 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly