16 Sierpień 2018 10:35
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Wietnam każe, Polska wyrzuca
blank.gifWiadomości z Polski"Gazeta" już pod koniec lutego informowała, że agenci wietnamskiej bezpieki przesłuchali u nas kilkudziesięciu Wietnamczyków. Umożliwiły to polskie władze na podstawie umowy z kwietnia 2004 r. o przekazywaniu i przyjmowaniu obywateli obu państw. Wietnamscy bezpieczniacy byli wtedy w Polsce jako oficjalna "delegacja ekspertów".

- Wszystkie osoby przesłuchiwane wcześniej przez A18 są odsyłane do Wietnamu. Tryb deportacji jest niezwykle szybki. Wygląda to na pozbywanie się świadków - twierdzi Robert Krzysztoń, obrońca praw Wietnamczyków w Polsce.

Transportem Wietnamczyków zajmuje się straż graniczna. -Od 1 marca do 23 kwietnia zrealizowaliśmy decyzje o wydaleniu wobec 32 obywateli Wietnamu - potwierdza płk Wojciech Lechowski, rzecznik SG. I przyznaje, że wiąże się to właśnie z przesłuchaniami przez "ekspertów" przysłanych przez władze Wietnamu.

Gdy trwały deportacje, "Nguyen Viet Anh" czekał na rozpatrzenie wniosku o status uchodźcy. Relacjonuje, że pracownicy polskiego Urzędu ds. Cudzoziemców krótko z nim rozmawiali 13 marca. Już dzień później urząd wydał decyzję odmowną, nie sprawdzając nawet informacji, że w Wietnamie trwa postępowanie przeciw niemu o propagandę antypaństwową.

"Nguyen Viet Anh" kolportował antyrządowe pismo "Duong Song". Kilka razy próbował uciec z Wietnamu; przepłynął nawet łodzią do Indonezji, ale go stamtąd deportowano. Czekają go w kraju szykany i więzienie. Odwołał się od decyzji polskich urzędników. Jeśli skargę odrzucą, zostanie deportowany.

Robert Krzysztoń i ks. Edward Osiecki prowadzący w Warszawie Ośrodek Migranta alarmują (i zgłaszali to wielu instytucjom), że wietnamska bezpieka miała dostęp do akt uchodźców.

"Nguyen Viet Anh" pisze w odwołaniu od decyzji Urzędu ds. Cudzoziemców: "20 lutego 2008 roku, podczas pobytu w areszcie [deportacyjnym], zostałem zmuszony do poddania się przesłuchaniu, które prowadzili funkcjonariusze wietnamskiej służby bezpieczeństwa. Nie zostałem poinformowany, kim będą moi rozmówcy, nie dano mi możliwości odmowy udziału w przesłuchaniu. Funkcjonariusze wietnamskiej służby bezpieczeństwa mieli przed sobą teczkę z dokumentami dotyczącymi mojej osoby w języku polskim".

- Podczas procedury rozpatrywania wniosku o status uchodźcy kontakt ze służbami kraju, z którego emigrant ucieka, to złamanie konwencji genewskiej. Takich przypadków znam przynajmniej trzy - mówi Krzysztoń.

Gdy "Gazeta" po raz pierwszy pisała o przesłuchiwaniu Wietnamczyków przez komunistyczną bezpiekę, urzędnicy MSWiA zapewniali, że pomoc "ekspertów" jest potrzebna tylko do ustalenia tożsamości cudzoziemców, a polska strona nadzoruje ich rozmowy z wietnamskimi funkcjonariuszami.

Działalnością A18 w Polsce zainteresował się poseł PO Dariusz Lipiński. Napisał w tej sprawie do wiceszefa MSWiA Piotra Stachańczyka. Ten odpowiedział, że współpraca z wietnamską bezpieką nie naraża kandydatów na uchodźców na niebezpieczeństwo. Polska nie udostępnia bowiem władzom Wietnamu informacji, że ich obywatel stara się o azyl polityczny lub status uchodźcy. Stachańczyk zapewnia, że "czynności wobec cudzoziemców prowadzone są z poszanowaniem prawa i wolności oraz ich godności, celem jest wyłącznie przestrzeganie prawa".

Poseł Lipiński pytał też, czy wietnamscy uchodźcy mogą odnosić wrażenie, że umowa Polski z Wietnamem jest przez władze tego kraju wykorzystywana do walki z opozycją. I czy nasz rząd musi korzystać z pomocy funkcjonariuszy rządu wietnamskiego na terytorium Polski? MSWiA nie odpowiedziało.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,924 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly