20 Czerwiec 2018 02:14
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Arcybiskup Głódź już gdański
blank.gifWiadomości z PolskiSwoją posługę chce sprawować w duchu ekumenizmu - pozdrowił nie tylko wiernych innych wyznań chrześcijańskich, ale także "starszych braci w wierze i wyznawców Allaha".

- Dobrze znam Europę, spędziłem w niej ponad 16 lat swego życia, z czego 14 w służbie Stolicy Apostolskiej - mówił arcybiskup w homilii. - Poznałem jej wielkość, ale także i małość widoczną w kryzysie wiary: puste kościoły, ustawodawstwo które za nic ma przyrodzone prawa Boga i świętość ludzkiego życia. Problemem jest nie obecność w Europie, problemem jest jej kształt duchowy i moralny.

Odpowiadał na zarzuty, że nie zna specyfiki gdańskiej archidiecezji: - I nie ma sensu, nie ma potrzeby mówić o tym, że ci, którzy do was przychodzą, nie znają ducha tej ziemi. Czyż Polak, czyż kapłan i biskup polski, skąd by nie przychodził, nie rozpozna chrześcijańskiego i polskiego ducha, którym przeniknięta jest ta ziemia?

Abp Głódź obiecuje, że pod jego kierownictwem "Kościół gdański będzie szedł drogą pojednania". Jego celem jest współpraca ze wszystkimi środowiskami, w tym z inteligencją Trójmiasta, a także ze wszystkimi mediami, ale "bez zgody na to, by być narzędziem w rękach mediów".

W ingresie uczestniczyło 50 biskupów, z kardynałami Józefem Glempem i Henrykiem Gulbinowiczem. Był też nuncjusz papieski abp Józef Kowalczyk, który wręczył abp. Głódziowi pastorał symbolizujący władzę w archidiecezji.

Uroczystości rozpoczęły się z 15-minutowym poślizgiem ze względu na spóźnienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kolumna prezydenckich samochodów zajechała pod katedrę w Gdańsku-Oliwie tuż po godz. 12.

Pierwsze miejsca w ławkach zajęła m.in. grupa parlamentarzystów PiS. Przybył też Janusz Korwin-Mikke. - Dziwię się tym, którzy obawiają się arcybiskupa Głódzia - mówił. - Przez cztery lata nie zrobił nic złego w mojej diecezji warszawsko-praskiej, dlaczego miałby zrobić tutaj?

Zabrakło czołowych polityków PO - w tym Donalda Tuska, który tydzień wcześniej uczestniczył w mszy św. na 25-lecie sakry biskupiej odchodzącego na emeryturę abp. Tadeusza Gocłowskiego.

Nie pojawił się też dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk - choć podobno miał zaproszenie. - Jego obecność byłaby policzkiem dla Wałęsy i abp. Gocłowskiego, dlatego poproszono go, by nie przyjeżdżał - uważają księża.

Abp Głódź wchodził do świątyni przy dźwiękach marsza wojskowego granego przez orkiestrę Marynarki Wojennej. Witał go entuzjastycznie zebrany przed katedrą tłum przeszło tysiąca osób. Wiele osób przyjechało autokarami spoza Wybrzeża, m.in. z Warszawy, Bydgoszczy i Torunia. Dominowały osoby ok. 60. roku życia.

Dla zebranych przed świątynią przebieg ingresu transmitowano na dużym telebimie. Gdy kamery pokazały twarz Lecha Wałęsy, tłum wygwizdał go. Wygwizdany został też - choć słabiej - abp Gocłowski, znany z krytycznych opinii o Radiu Maryja.

Abp Głódź serdecznie powitał Wałęsę, ściskając mu rękę w katedrze, tuż przed rozpoczęciem ingresu. Pocałunkami podziękował też abp. Gocłowskiemu, który w swoim przemówieniu przypomniał, że ordynariusz ma być uosobieniem miłości Boga na ziemi - dawać świadectwo miłości, dobroci i miłosierdzia.

- Kościół nie uczestniczy w wielkich wiecach, ale uczestniczy w służbie - mówił abp Gocłowski.

Przed uroczystością kilku działaczy lewicowej młodzieżówki udawało, że zbiera pieniądze na dobry alkohol dla abp. Głódzia, zostali jednak przepędzeni.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,778,854 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly