15 Sierpień 2018 15:25
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Gazprom kusi Romano Prodiego posadą w South Stream
blank.gifGospodarkaW przeszłości - w latach 1999-2004 - Prodi był też przewodniczącym Komisji Europejskiej.

Magistralą South Stream, którą Gazprom zamierza ułożyć z włoskim koncernem Eni, gaz z Rosji i Azji Środkowej - przez Morze Czarne i Bałkany - ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

Rura ma być oddana do eksploatacji w 2013 roku. Koszty jej budowy szacuje się na 14 mld dolarów. Za pośrednictwem South Stream planuje się przesyłać 30 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Gazociąg ten uważany jest za konkurenta dla magistrali Nabucco, projektowanej przez Unią Europejską, a popieranej przez USA.

South Stream przedstawiany jest też jako południowy odpowiednik Nord Stream (Gazociągu Północnego), który przez Morze Bałtyckie ma dostarczać gaz bezpośrednio z Rosji do Niemiec, z ominięciem Białorusi i Polski.

O podjęciu przez 68-letniego Prodiego pracy w South Stream w Moskwie mówi się od listopada 2007 roku, kiedy to możliwości takiej publicznie nie wykluczył prezes Eni Paolo Scaroni. Niedawno o wielkim osobistym wkładzie Prodiego w ten projekt mówił prezydent Rosji Władimir Putin.

Zdaniem rosyjskich ekspertów, proponując Prodiemu posadę w South Stream Gazprom postępuje zgodnie ze schematem, sprawdzonym już w spółce Nord Stream, w której funkcję przewodniczącego rady nadzorczej sprawuje były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder.

W ocenie analityka rynku gazowego Michaiła Korczemkina Putin chce, aby Włochy stały się na południu Europy takim samym hubem gazowym (ośrodkiem handlu tym surowcem), jak Niemcy - na północy.

"Putin dokładnie powtarza wszystkie posunięcia, zastosowane w wypadku Nord Stream: ogłasza plany ułożenia gazociągu do wybranego kraju, obiecuje różne preferencje i kusi ustępującego premiera posadą w projekcie" - zauważył Korczemkin, którego cytuje "Kommiersant".

Źródło zbliżone do Gazpromu powiedziało dziennikowi, że z Prodim koncern kontynuował negocjacje, zapoczątkowane przez Berlusconiego. "Wiele elementów tego, czym teraz będziemy zajmować się z Berlusconim, inicjował Prodi. W decyzjach gabinetu ministrów Włoch występuje ciągłość" - zauważył rozmówca "Kommiersanta".

Gazeta podkreśla, że to od premiera Włoch zależeć będzie, który z gazociągów - South Stream, Nabucco czy Transadriatycki - jako pierwszy dotrze do tego kraju i otrzyma gwarancję kontraktów na dostawy gazu.

Morski odcinek South Stream będzie mieć 900 kilometrów długości; zacznie się od tłoczni Bieriegowaja w rejonie portu Dżubga, w Kraju Krasnodarskim, gdzie swój początek bierze już inna czarnomorska rura - Blue Stream (Błękitny Strumień), dostarczająca rosyjski gaz do Turcji.

Stamtąd South Stream zostanie doprowadzony do Warny w Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną - przez Serbię, Węgry i Słowenię do północnych Włoch oraz południową - przez Grecję i Morze Adriatyckie do południowych Włoch.

Nabucco ma się zaczynać w Azji Środkowej, przecinać Morze Kaspijskie, Azerbejdżan i Turcję, skąd po dnie Morza Czarnego pobiegnie do Turcji, a stamtąd - do Bułgarii, Rumunii, Węgier i Austrii.

Jego przepustowość ma wynosić 31 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Zakłada się, że pierwszy gaz tą rurą popłynie w 2012 roku. Wciąż nie wiadomo jednak, kto zapełni gazociąg surowcem. Koszty jego budowy szacuje się na 4,6 mld euro.

Z kolei Gazociąg Transadriatycki bierze swój początek w Turcji, skąd dotrze do Grecji. Do Włoch ma dojść w 2011 roku.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,640 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly