16 Lipiec 2018 22:03
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
KE ostrzega przed inflacją w Polsce
blank.gifGospodarkaKE odnotowała znaczący wzrost inflacji w Polsce w ostatnim kwartale ub.r. z powodu wzrostu cen żywności i nośników energii. Te same czynniki, w powiązaniu ze spodziewanym wzrostem płac, spowodują wzrost inflacji do poziomu 4,3 proc. w roku 2008 - prognozuje KE.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w ubiegłym tygodniu, że nie widzi na razie powodu, by zmieniać prognozy inflacji resortu, zgodnie z którymi w 2009 roku średnioroczna inflacja wyniesie 2,9 proc., podczas gdy w tym roku będzie to 3,5 proc. Rostowski przyznał jednak, że istnieją obawy, iż w tym roku inflacja może być wyższa.

Zdaniem KE, powodem będzie m.in. uleganie presji na podwyżki płac, które przewyższą wzrost wydajności pracy. Będzie to wynikać m.in. z coraz lepszej sytuacji na rynku pracy. KE prognozuje spadek bezrobocia do poziomu 7,1 proc. w roku 2008 (czyli poniżej bezrobocia w strefie euro w wysokości 7,2 proc.) i rekordowo niskiego poziomu 6,1 proc. w roku 2009 (z powodu innej metodologii dane KE różnią się nieco od wskaźników polskich).

Prognoza wzrostu PKB w wysokości 5 proc. w roku 2009 jest zgodna z szacunkami Ministerstwa Finansów, które tłumaczy, że to ostrożna prognoza, uwzględniająca zawirowania na światowych rynkach finansowych.

Zdaniem KE, w 2008 roku siłą napędową polskiego wzrostu gospodarczego ma pozostać popyt wewnętrzny. KE prognozuje zarówno silny wzrost inwestycji (12 proc. rocznie), jak i wzrost konsumpcji (5,6 proc.).

Silne inwestycje KE tłumaczy nie tylko zagranicznymi inwestycjami bezpośrednimi, ale także rosnącym napływem unijnych funduszy (zarówno z okresu programowania 2004-2006 jak i 2007-13). Z kolei wzrost konsumpcji ma wynikać przede wszystkim z niższego podatku dochodowego.

Obecne zamieszanie na rynkach finansowych - zdaniem KE - będzie miało ograniczony wpływ na polską gospodarkę m.in. z uwagi na wciąż duży popyt w budownictwie mieszkaniowym, napędzany malejącym bezrobociem i wzrostem płac.

Zdaniem KE, wzrost inwestycji i konsumpcji przyczyni się do utrzymania tempa wzrostu importu (10,5 proc. w roku 2008) przy jednoczesnym spadku tempa wzrostu eksportu z 9,1 proc. w roku 2007 do 6,9 proc. w roku 2008. Ten spadek KE tłumaczy niższym prognozowanym popytem w UE, która jest głównym partnerem handlowym Polski.

Deficyt sektora finansów publicznych w roku 2007 w wysokości 2 proc. KE tłumaczy wyższymi od zakładanych wpływami do budżetu z podatków, a także niższymi wydatkami: mniejszymi od zakładanych inwestycjami związanymi z wykorzystaniem unijnych funduszy oraz mniejszymi wydatkami socjalnymi.

Jednocześnie KE dostrzega, że szereg środków wpłynie na obniżenie wpływów do budżetu w roku 2008. Najbardziej kosztowne dla budżetu ma być dalsze obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe (ponad 1 proc. PKB). Po stronie wydatków obciążeniem (ok. 1,5 proc. PKB) ma by natomiast określona przez KE jako "hojna" zaplanowana indeksacja emerytur i rent.

Wpływ tych posunięć ma być częściowo zrównoważony inflacją (która ogranicza realny wpływ określonych nominalnie wydatków), wyższymi wpływami z podatku dochodowego i wzrostem akcyzy, ale KE uważa, że deficyt sektora rządowego i samorządowego i tak wyniesie w 2008 roku 2,5 proc. W roku 2009 wprowadzenie dwustopniowej skali podatkowej w wysokości 18 i 32 proc. ma kosztować budżet - prognozuje KE - 0,6 proc. PKB.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,057 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly