16 Lipiec 2018 22:21
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Polskie firmy będą współpracować z Europejską Agencją Kosmiczną
blank.gifGospodarka"Polska ma potencjał nie tylko do tego, aby zostać włączona do planu dla europejskich państw współpracujących z ESA, ale także do tego, aby ubiegać się o pełne członkostwo w tej organizacji" - powiedział Baniak na konferencji prasowej po podpisaniu karty.

Jak dodał, Ministerstwo Gospodarki przeprowadziło analizę wniosków instytucji, które zadeklarowały chęć uczestnictwa w programach ESA. W wyniku tej analizy MG przedstawiło ESA listę 47 firm i instytucji naukowych. Z tych wniosków ESA wybrała 15 najlepszych. Zasadą jest, że wartość kontraktów ESA z przedsiębiorstwami z państwa współpracującego wynosi tyle, ile składka tego państwa do budżetu organizacji. W przypadku Polski jest to 1,1 mln euro rocznie. Jak poinformował Baniak, Polska będzie się starała o zwiększenie swojej składki do budżetu ESA, aby w ten sposób pośrednio wspierać najaktywniejsze i najbardziej innowacyjne firmy na polskim rynku.

Jak powiedział Chris Cooker, Polska ma duże szanse, aby po etapie współpracy z ESA zostać pełnoprawnym członkiem agencji. Przypomniał, że wkrótce do ESA przystąpią Czechy, które współpracowały z tą organizację od kilku lat. Nawet jednak jako państwo współpracujące Polska będzie mogła, jego zdaniem, znacząco skorzystać na udziale w projektach ESA.

"Projekty badawcze ESA, w których polskie instytucje będą mogły uczestniczyć, dotyczą różnych zagadnień. Są to m.in.: nawigacja satelitarna, obserwacje Ziemi i badania mikrograwitacji oraz udoskonalanie procedur załogowych lotów kosmicznych" - tłumaczył.

Jak zaznaczył, na razie żaden z polskich obywateli nie będzie mógł zostać aktywnym astronautą ESA, są oni bowiem rekrutowani tylko spośród obywateli państw członkowskich. Na razie jest na nich zresztą, jak podkreślił Cooker, niewielkie zapotrzebowanie. Agencja ma ok. dziesięcioosobową grupę astronautów, którzy latają np. na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) na orbitę okołoziemską. Część z nich z racji wieku zrezygnuje niedługo z lotów kosmicznych, dlatego agencja postanowiła zwerbować kolejnych czworo. Nie wiadomo, kiedy odbędzie się następna rekrutacja.

Dotychczas polskie instytucje naukowe współpracowały z ESA na własną rękę. Przede wszystkim budowały elementy instalacji badawczych dla sond kosmicznych i satelitów. "Nie ma w zasadzie poważnego projektu ESA z lat 90., w którym Polska by nie uczestniczyła. Np. polskie instrumenty lecą w tej chwili w kierunku komety Czuriumow-Gierasimienko na pokładzie sondy Rosetta. Jest to bardzo nowoczesne i unikatowe urządzenie. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to polska aparatura za kilka lat będzie pierwszym w historii cywilizacji urządzeniem, które dotknie powierzchni jądra komety" - powiedział były dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Zbigniew Kłos.
(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,105 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly