19 Lipiec 2018 00:23
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rybacy mówią: dorsz albo śmierć
blank.gifPraca Kompromis między rybakami a Ministerstwem Rolnictwa w sprawie ograniczenia połowów dorsza na Bałtyku nie przetrwał dwóch tygodni. Rybacy czują się oszukani przez ministerstwo i zapowiadają blokady portów

Dwa tygodnie temu w Ustce organizacje rybackie same przedstawiły propozycję ograniczenia połowów dorsza na Bałtyku, aby nie doszło do sytuacji sprzed roku, kiedy Polska przekroczyła przyznaną przez UE kwotę połowową i została za to ukarana. Propozycja rybaków: polskie wybrzeże dzielimy na część zachodnią (od Ustki włącznie na zachód) i wschodnią (od Łeby na wschód RP), a następnie rybacy z części zachodniej i wschodniej łowią dorsza na zmianę - 5 dni jedni, 5 dni drudzy. Rybacy chcieli, aby takie sekwencyjne połowy trwały od 15 kwietnia do 30 maja. Wiceministrowi rolnictwa ds. rybołówstwa Kazimierzowi Plocke bardzo się ta propozycja spodobała i zaraz pochwalił się nią na spotkaniu unijnych ministrów odpowiedzialnych za rybołówstwo, pokazując, że nasi rybacy skłonni są do kompromisu. Wiceminister 18 kwietnia wydał rozporządzenie zawierające propozycję rybaków, ale jednocześnie przedłużył w nim okres ochronny na połów dorsza od 1 czerwca do 30 września (pierwotnie miał on trwać jedynie w lipcu i sierpniu). W odpowiedzi przedstawiciele organizacji rybackich zebrali się w Kołobrzegu i jednogłośnie zażądali od ministerstwa natychmiastowego wycofania wydanego rozporządzenia.

- Nie było naszej zgody na przedłużanie okresu ochronnego aż do końca września - mówi Grzegorz Hałubek ze Związku Rybaków Polskich, były wiceminister ds. rybołówstwa w rządzie PiS-u. - Organizacje rybackie w dobrej wierze podpisały porozumienie w sprawie sekwencyjnych połowów, ale ministerstwo nas oszukało.

Podczas spotkania w Kołobrzegu od razu zawiązał się komitet protestacyjny rybaków, który zagroził, że jeśli ministerstwo natychmiast nie wycofa rozporządzenia, to już w tym tygodniu rybacy zablokują porty.

- Rybacy są strasznie zdeterminowani, bo czteromiesięczny okres ochronny to dla nich ekonomiczne zabójstwo - mówi Hałubek. - Jeśli blokady portów nie spowodują wycofania rozporządzenia, to rybacy nie zastosują się do jego przepisów.

Nieposłuszeństwo rybaków może z kolei doprowadzić do ponownego przełowienia przyznanej na ten rok kwoty połowowej (wynoszącej 11,7 tys. ton). To natomiast groziłoby kolejnymi sankcjami ze strony Komisji Europejskiej. Zdaniem rybaków cały problem bierze się stąd, że KE określa wysokość kwot połowowych na podstawie nieprawdziwych, znacznie zaniżonych danych na temat zasobów dorsza w Bałtyku. - Te dane to fikcja, dorsza w Bałtyku jest pełno - stwierdza Hałubek. - Jak to możliwe, że szwedzcy rybacy mając taką samą kwotę połowową jak Polacy i trzy razy większą flotę, mogą spokojnie z łowienia dorsza wyżyć, a my nie? Jak to możliwe, że skoro, jak twierdzi Unia, dorsza jest mało, to jego cena na rynkach gwałtownie spada? Potrzebna jest komisja, która to dokładnie zbada i zweryfikuje błędne dane. Gdybyśmy mieli trzy razy większy limit połowowy niż obecnie, nie byłoby żadnego problemu. Nie możemy zgodzić się na to, aby nasze życie dostosowywać do unijnej, papierkowej fikcji. Dorsz albo śmierć!

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto fot. Przemyslaw Kozlowski / AG
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,472 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly