19 Lipiec 2018 00:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Superfirma, czyli jak się pracuje u najlepszych
blank.gifPracaPodobnie wyglądała sytuacja zimą. Wszystkich chętnych pracowników Stebnicki zabrał na wspólny wyjazd na narty do Austrii. Za wszystko płaciła firma. I tak jest co roku. Do dziś wszyscy w firmie wspominają wspólne wakacje we wsi Gałkowo na Mazurach. Właśnie trwał finał mistrzostw świata w piłce nożnej. Grupa 40 pracowników EMC wracała z kajaków. Przy polnej drodze mijali bar. - Zniecierpliwieni zapytaliśmy o telewizor. Jest! Wszyscy jakimś cudem zmieściliśmy się do środka. Ale każda próba pogłośnienia dźwięku powodowała wyłączenie prądu na dwie minuty. Do dziś się z tego razem śmiejemy - mówi Stebnicki. - Gdy tylko widzę, że z moich ludzi uchodzi powietrze, od razu podejmuję decyzję o wspólnym wypadzie. Pakujemy się i jedziemy w kilka samochodów. Kajaki i narty to nasze prywatne pasje. Z reguły trafia nam się dobra pogoda. Czasem zamiast na kajaki jeździmy na żagle. Takie wyjazdy to świetny moment na poznanie się nie tylko ze strony zawodowej - przekonuje Stebnicki. - Staramy się na każdym etapie systematycznie polepszać warunki pracy. Jednak przede wszystkim chcemy się dobrze bawić, dobrze czuć we własnym towarzystwie. Wyniki są tego pochodną - opowiada. - Przez kilka lat firma znacząco urosła, ale nadal jest jak w domu, spędzamy czas wspólnie celebrując sukcesy. Pamiętamy, że zawsze w tle jest rodzina, a my nie chcemy, żeby biuro i praca przysłaniało jej wartości - dodaje.

Podobne podejście do nagradzania gratisowymi wyjazdami swoich pracowników preferuje Zbigniew Filipowicz, prezes zarządu American Express Poland - firmy, która zajęła drugie miejsce w rankingu Hewitt Associates. - Raz na kwartał trzeba zrobić firmowy wyjazd. Pobyć ze sobą, porozmawiać, spędzić miło czas. Zależy nam na tym, żeby nasz pracownik był zadowolony z pracy i jak najbardziej w nią zaangażowany - mówi Filipowicz.

Masz ciekawy pomysł, zrealizuj go

Każdego roku poprzez wewnętrzne ankiety American Express sprawdza poziom zadowolenia z pracy. - Jeśli coś trzeba zmienić, to natychmiast to robimy. Bo to nasi ludzie, a nie technologie czy pieniądze, powodują wzrost naszej firmy. A zadowoleni pracownicy jeszcze bardziej angażują się w pracę całego zespołu - przekonuje Filipowicz. Jego wypowiedzi doskonale pokrywały się z opiniami ankietowanych przez Hewitta pracowników firmy. - Życzliwe, ludzkie traktowanie każdego pracownika, bez względu na stanowisko - napisał jeden z nich. - Wiem, że firma postrzega mnie jako człowieka, szanuje mnie i ma świadomość moich potrzeb, problemów, a w razie potrzeby wspiera mnie - dodał drugi. Pracownikom podobało się także szanowanie przez pracodawcę prywatnego czasu oraz wszelkie udogodnienia, jakie daje im firma. - Jeżeli słyszę, że w kuchni czegoś brakuje czy powinny być jakieś zmiany, to mówię pracownikom: zaprojektujcie ją po swojemu. Tak jak chcecie. Podobnie jest z innymi inicjatywami - przekonuje Filipowicz.

W firmie nie ma mianowanych odgórnie menedżerów. To pracownicy wybierają lidera spośród siebie i z nim pracują. Nie ma też sytuacji, że jakiś projekt jest odgórnie narzucony. Każdy się wypowiada, co chciałby zmienić, co unowocześnić. Najlepsze projekty zyskują aprobatę, a lider nadzoruje całość. Zdaniem Filipowicza w ten sposób tworzy się silny, zgrany zespół, który jest głodny sukcesu. - A to jest najlepsze zaangażowanie pracowników - zapewnia.

Dobrze pracujesz - jedziesz na Seszele

Jednym z kluczowych elementów niezbędnych do zbudowania zaufania i lojalności pracowników firmy budowlanej jest zagwarantowanie im bezpieczeństwa. Firmie SGI Baltis (czwarte miejsce w rankingu Hewitt) zależy zarówno na budowaniu mieszkań, jak i na zapewnieniu pracownikom bezpiecznych warunków podczas ich codziennej pracy. - Chcemy, aby oni sami o to dbali. Dlatego wprowadzamy takie programy jak "Zabezpiecz swoje wakacje" - mówi Grzegorz Kawecki, wiceprezes SGI Baltis. W ramach tego programu pracownicy budów spełniających najwyższe wymogi bezpieczeństwa i higieny pracy, mają możliwość zdobywania cennych nagród. - W tym roku będą to dodatkowe fundusze na wyjazdy wakacyjne - dodaje Kawecki. Firma chętnie też pomaga w kształceniu swojej kadry. - Poza szkoleniami i kursami, które oferujemy naszym pracownikom, pomagamy chętnym osobom podjąć studia podyplomowe np. z zakresu zarządzania jakością - zapewnia Kawecki.

Podobną politykę większego zaangażowania swoich pracowników realizuje Grupa Pracuj (ósme miejsce). Dwukrotnie w ciągu roku firma organizuje konkurs "Seszele". - Zgłoszeni do konkursu pracownicy są oceniani w dwóch kategoriach: pod kątem innowacyjnych projektów usprawniających pracę oraz pod kątem zaangażowania w codziennej pracy - mówi Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj.

Laureatów konkursu wybiera kapituła złożona z przedstawicieli pracowników. Wyróżnieni mogą wybrać nagrody: pobyt w SPA, dofinansowanie do przedszkola dla dziecka. A na zwycięzców w każdej z dwóch kategorii czeka egzotyczna wycieczka na Seszele.

- Ogłoszenie wyników pierwszej edycji konkursu na wyjeździe firmowym w 2007 roku było wielkim wydarzeniem dla pracowników. Ale zyskała też i firma. Wszystkie wyróżnione projekty są w trakcie wdrażania lub już funkcjonują - cieszy się Gacek.

Finansowaniem sportów, także tych ekstremalnych, w ramach dbałości o dobre samopoczucie swoich pracowników zajmuje się siódma w rankingu firma Blue Media. - Bez udawanej skromności możemy powiedzieć, że codziennie jest fajnie. Z chęcią przychodzimy do biura, gdzie realizując zadania, możemy jednocześnie czerpać z tego ogromną satysfakcję - zapewnia Dorota Janik z Blue Media.

Nikt nie liczy nam czasu pracy

A jak pracuje się u najlepszej firmy w Polsce według raportu Hewitta? - Budujemy lojalność poprzez promowanie kreatywności, otwartej komunikacji, zaufania i wewnętrznej spójności. Ale cenimy też poczucie humoru - wylicza Małgorzata Gałecka, z Cisco. Tym, co się podoba pracownikom najlepszego pracodawcy w kraju, jest elastyczne środowisko pracy. Nie ma list obecności do podpisu w recepcji, ponieważ duża część pracowników pracuje w domu. Firma zapewnia też interesujące kursy i szkolenia dla pracowników. - Robimy to z przekonaniem, że nasi pracownicy są naszą największą wartością - zapewnia Małgorzata Gałecka, HR menedżer.

Jej zapewnienia w całości pokrywają się z opiniami pracowników. - Brak nudy i marazmu. Cały czas podejmuję nowe wyzwania, uczestniczę w interesujących projektach. Ciągle podnoszę kwalifikacje i ciągle przełamuję nowe granice - pisze jeden z pracowników firmy. - Niesamowite możliwości rozwoju, zdobywanie certyfikacji, finansowanie szkoleń. Ogólnie: nacisk na edukację - dodaje drugi.

To, co najbardziej podoba się pracownikom, to dobra komunikacja na linii pracownik - pracownik jak i pracownik - pracodawca oraz bardzo elastyczne podejście do czasu i miejsca pracy. - Nieważne, ile czasu i gdzie, ważne, aby był odpowiedni efekt - podsumowują pracownicy działania swoich przełożonych.

Urlop na dwóję z matmy

Inne nagrodzone firmy również walczą coraz to nowymi metodami o jeszcze większe zaangażowanie swoich pracowników. Laureat trzeciego miejsca i zwycięzca poprzedniej edycji - firma Microsoft postanowiła stworzyć przyjazne i wspierające środowisko. - Ułatwiamy pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Najlepszym przykładem jest program "Pracujący Rodzic", który umożliwia pracownikom np. skrócenie czasu pracy, pracę w domu czy skorzystanie z dodatkowych dni wolnych dla dzieci - mówi Beata Wróblewska z Microsoftu. - Pomysł powstał m.in. z myślą o rodzicach, którzy chcą pomóc dzieciom w nauce, gdy te mają słabsze oceny lub inne problemy - dodaje. Dla producenta oprogramowania ważna jest kwestia równego traktowania mężczyzn i kobiet. Najlepiej świadczy o tym fakt, że w ubiegłorocznym programie talentów 50 proc. stanowiły kobiety. Dziś dwie z nich są matkami, trzecia spodziewa się dziecka. Gdzie zatem tkwi klucz do jeszcze większego zaangażowania pracowników dla firmy?

Katarzyna Kolmetz z Polipacku (szóste miejsce): - Od ponad 15 lat zatrudniam ludzi i z nimi współpracuję. Każdego dnia jestem dla nich człowiekiem i traktuję pracowników jak ludzi. Wtóruje jej Jakub Benke, prezes Starcomu (ósme miejsce) : - Trudno jest zaangażować pracowników przez "budowanie polityki" i "tworzenie systemu". Lepiej być uczciwym, sumiennym, życzliwym, konsekwentnym, a nade wszystko elastycznym szefem. Wymagam, ale i ufam ludziom. Daję im możliwość współdecydowania.
Najlepsi pracodawcy 2008

23 kwietnia zakończyła się trzecia edycja Badania Najlepsi Pracodawcy 2008 zorganizowana przez firmę doradczą Hewitt we współpracy z "Gazetą Praca". W tegorocznej edycji udział wzięły 102 firmy z całej Polski, zatrudniające łącznie prawie 70 tys. pracowników.

Uczestnicy badania reprezentowali różne branże - od firm typowo produkcyjnych czy usługowych do gałęzi związanych z wysokimi technologiami. Najsilniej reprezentowanymi dziedzinami były: Media i reklama (17 proc.), produkcja (15), IT (12 proc. ) finanse (11 proc.) i usługi (10 proc.).

12 firm roku

1. Cisco Systems Poland

(IT/Telekomunikacja)

2. American Express Poland

(Usługi finansowe)

3. Microsoft

(IT)

4. SGI Baltis

(Usługi deweloperskie i budowlane)

5. M.G. Centrum

(Sprzedaż i serwis samochodów)

6. ex equo dwie firmy

EMC Computer Systems Poland

(IT)

Polipack

Spółka jawna Irena Więckowska i Katarzyna Kolmetz

(Produkcja opakowań kosmetycznych i farmaceutycznych)

7. Blue Media
(IT)

8. ex aequo cztery firmy

ADT Poland

(Elektroniczne systemy zabezpieczeń i systemy ochrony przeciwpożarowej)

Gant Development

(Usługi deweloperskie i księgowe)

Grupa Pracuj

(Media internetowe)

Starcom

(Marketing, Media i Reklama)

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,474 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly