25 Marzec 2018 07:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Mieszkania w TBS-ach na sprzedaż
blank.gifWiadomości z Polski- To i tak o połowę taniej niż zakup własnego lokalu - mówi pani Katarzyna, która kilka tygodni temu wprowadziła się do jednego z warszawskich TBS-ów. - Moje mieszkanie jest ślicznie wykończone, na strzeżonym osiedlu, w dobrym punkcie. To nic, że niewłasne, ale mogę w nim mieszkać do końca życia. Dopłaciłam 180 tys. zł.

Ideą TBS-ów było budowa mieszkań na wynajem dla ludzi, których nie stać na zakup własnego lokum. Gminy dały grunty, a domy wybudowały TBS-y przy wsparciu z budżetu państwa. Nowy lokator musiał jedynie wpłacić do TBS-u ok. 30 proc. wartości mieszkania, czyli tzw. partycypację, i dostawał za to prawo dożywotniego mieszkania w lokalu.

Tysiące osób w całej Polsce czekają w kolejce do TBS-owskich mieszkań. - Od dwóch lat jestem na liście rezerwowej, bo powiedziano mi, że jeśli ktoś zrezygnuje, to wskoczę na jego miejsce - mówi 31-letni Grzegorz Benczarski. - Czekałem, czekałem i się nie doczekałem.

Dochodowy interes

Dziś osoby, które kilka lat temu ze łzami w oczach odbierały klucze do mieszkań w TBS-ach, pozbywają się ich ze sporym zyskiem. Są też i tacy, którzy sprzedają prawa do lokalu zaraz po ich otrzymaniu.

Handel kwitnie we wszystkich większych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie. Mechanizm jest prosty. Najemca za zgodą towarzystwa ceduje swoje prawa do najmu. Formalnie odzyskuje jedynie kwotę partycypacji, w rzeczywistości dostaje dodatkowo tzw. odstępne. W zależności od lokalizacji domu zarabia od 50 do nawet 200 tys. zł.

- To świetny interes - mówi pan Leszek, który trudni się pośrednictwem w kupnie i sprzedaży praw do lokali w TBS-ie w Warszawie.

Reporterom "TVN Uwaga" udało się sfilmować go z ukrytej kamery, kiedy próbował sprzedać lokal w TBS-ie Wawer. W ofercie miał też mieszkania na Pradze-Południe i Mokotowie. - Jeżeli się wpłaca 30 tys. partycypacji, a bierze 120, to chyba więcej nie potrzeba. Prosty sposób na zarabianie pieniędzy - mówi.

Niezabronione, więc dozwolone

Prezesi TBS-ów twierdzą, że nic o sprawie nie wiedzą. - Nie słyszałem o takim procederze i nie dopuszczam myśli, że coś takiego się dzieje - przekonuje prezes TBS-u Warszawa Praga-Południe Andrzej Kowal.

Dyrektor z TBS Bemowo Andrzej Smoliński: - To nieformalne, robią to prywatne osoby, więc nas to nie interesuje.

Tyle tylko że w większości TBS-ów można dostać szczegółowe informacje, jak odkupić lokal z TBS-u i ile to kosztuje. - Pani wejdzie w internet, jest mnóstwo ogłoszeń - poinstruowała naszą reporterkę pani Ewa z TBS-u Praga-Północ. - Musi się pani liczyć, że trzeba będzie zapłacić odstępne.

- A czy to legalne? - pytam.

- Wie pani, wszyscy tak robią, bo każdy chce zarobić, a my nie przeszkadzamy - unika odpowiedzi wprost.

- To, co nie jest zakazane, jest dozwolone - mówi z rozbrajającym uśmiechem na twarzy pracownica TBS-u Bemowo, którą nakręcili reporterzy "Uwagi". - Choć to zdecydowanie wbrew idei TBS-ów, bo przecież kolejka oczekujących nie zmniejsza się.

Oddawane mieszkania mogłyby wracać do zasobów TBS-ów, a następnie trafiać do osób z list rezerwowych. Ale tak się nie dzieje, bo prawo pozwala na cedowanie praw do mieszkań. A same towarzystwa nie zadbały o to, by zabezpieczyć swoje interesy i zastrzec sobie prawo do odzyskanych lokali. - A niby jak? - pyta prezes Kowal.

Okazuje się, że jest to możliwe. - W TBS-ie w Pile partycypant odbiera swoje pieniądze, i to zwaloryzowane, więc nie ma prawa kierować do mieszkania nikogo - mówi zastępca prezydenta Piły Jerzy Wołoszyński. - Nabór prowadzony jest z listy rezerwowej.

Prezesi TBS-ów, w których kwitnie dochodowy handel, upierają się jednak, że prawo nie daje im takich możliwości.

Patologia marginalna

Urzędnicy Ministerstwa Infrastruktury, które nadzoruje polskie TBS-y, byli informowani o sprawie. - Mamy wiedzę obiegową, choć oficjalnie prezesi towarzystw nie zgłaszali nam tego problemu - mówi Artur Wieliczko z ministerstwa. - To jest patologia, ale nie jest to zjawisko nagminne - bagatelizuje.

Sprawą nie interesują się też władze miast, które mają nadzór właścicielski nad TBS-ami. - To nie jest przestępstwo - twierdzi rzecznik urzędu miasta w Warszawie Tomasz Andryszczyk. - Ale jeśli lokal wypada spod kontroli TBS-u, to nie jest w porządku.

Wszyscy nasi rozmówcy zgadzają się, że z ideą budownictwa społecznego nie ma to nic wspólnego. Prezes praskiego TBS-u Andrzej Kowal obiecuje "Gazecie", że do chwili, gdy nie uzyska z Ministerstwa Infrastruktury dokładnych wytycznych, wstrzymuje możliwość przenoszenia prawa najmu.Źródło: Gazeta Wyborcza Fot. Jerzy Gumowski / AG
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,719,702 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly