17 Sierpień 2018 13:07
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Czego bał się prokurator Melka?
blank.gifWiadomości z PolskiJesienią 2006 r. przełożeni odebrali Melce sprawę i powołali czteroosobową grupę prokuratorską wspieraną siłami ABW. Grupa po czterech miesiącach zdecydowała się postawić Blidzie zarzuty i zatrzymać jako podejrzaną o korupcję. Podstawą zarzutów były zeznania Barbary Kmiecik, śląskiej bizneswoman towarzysko związanej z Blidą. Była aresztowana w ramach sprawy mafii węglowej w czasie, gdy nadzorował ja Melka.

Nie chciał zatrzymania Blidy?

Po śmierci Blidy "Dziennik" podał informację, że Melka został odsunięty, bo nie chciał się zgodzić na zatrzymanie byłej posłanki. Czy prokurator to wczoraj potwierdził? Do pewnego stopnia tak. Opisywał, że jego ówczesny przełożony prokurator Krzysztof Sierak (awansowany w trakcie rządów PiS z prokuratora okręgowego do Prokuratury Krajowej) miał swoją wizję śledztwa. - Prokurator Sierak chciał przyspieszenia, chciał, by postawiono zarzuty w najpoważniejszych wątkach - mówił Melka, który uważał, że należy najpierw poważnie zweryfikować zeznania Kmiecik, a potem formułować wnioski i zarzuty.

Prokurator ujawnił, że wcześniej podpadł Sierakowi, bo nie chciał zgodzić się na uchylenie immunitetu sędziemu z Gliwic, któremu miano postawić zarzuty w sprawie zawalenia się katowickiej hali MTK. Domagał się tego ówczesny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ostatecznie wniosek o uchylenie immunitetu złożył Sierak.

"Cała prawda" dla komisji

Posłowie pytali Melkę o ujawniony przez "Gazetę" i Radio RMF latem ubiegłego roku zapis nagrania jego rozmowy z prokuratorem apelacyjnym Tomaszem Janeczkiem. Janeczek wezwał Melkę i nagrał go z ukrycia. Kazał mu napisać oświadczenie, że nie jest prawdą, że był przeciwny zatrzymaniu Blidy. Melka oświadczenie napisał, ale Janeczkowi powiedział, że "całą prawdę" powie dopiero przed komisją śledczą, bo gdyby powiedział "wszystko" teraz, to musiałby odejść z prokuratury. - Co takiego chciał pan powiedzieć komisji? - dopytywał Tomasz Tomczykiewicz (PO). - Miałem właśnie na myśli rozbieżności pomiędzy Sierakiem a mną. Nikomu o tym wcześniej nie mówiłem - stwierdził Melka.

- Czego pan się bał? - pytała Danuta Pietraszewska (PO). I tu też Melka wymienił nazwisko Sieraka, który już z Warszawy nadzorował śledztwo.

Prokurator Krawczyk: Nie było sprawy Blidowej

Zeznania Melki poprzedziło przesłuchanie prokuratora Jacka Krawczyka. To on sporządził akt oskarżenia przeciwko Kmiecik, zanim dalsze śledztwo przejęła specgrupa prokuratorska. - Kmiecik nigdy nie wskazała na jakikolwiek dowód winy Barbary Blidy - oświadczył Krawczyk.

Zajmował się śledztwem w sprawie wyłudzania przez Kmiecik dotacji na pokrycie szkód górniczych. Krawczyk opisywał, że Kmiecik została zatrzymana w lutym 2005 r. Wyszła latem, ale po kilku miesiącach aresztowano ją drugi raz do czerwca 2006 r. - Kmiecik była kilka razy przesłuchiwana, nigdy nie powiedziała do protokołu ani poza nim, by w jakiejkolwiek czynności wykonywanej przez nią udział brała Barbara Blida - podkreślał prokurator.

Kmiecik rok temu mówiła "Gazecie", że gdy latem 2006 r. usłyszała, że ma zostać aresztowana trzeci raz, załamała się. - Złamali mnie, poproszono mnie do prokuratury i zeznawałam. Pytali głównie o Basię Blidę - opowiadała. Zeznała wtedy, że w 1997 r. prosiła Blidę o pomoc w umorzeniu odsetek jej spółki.

Szef komisji Ryszard Kalisz (SLD) pytał, czy między październikiem 2004 r. a styczniem 2006 r. pojawiły się jakiekolwiek zarzuty wobec Blidy.

Krawczyk:- Żadne dowody i okoliczności nie potwierdziły, by Barbara Blida miała związek z zarzutami stawianymi Kmiecik. Nie istniała sprawa Blidowej, ona była tylko świadkiem.

Krawczyk zeznał, że początkowo w śledztwie przeciwko Kmiecik nie było żadnych nacisków. - W grudniu 2005 r., gdy ministrem sprawiedliwości był już Ziobro, szefowie prokuratury w Katowicach polecili mi opisać śledztwo, m.in. w kontekście wątku Blidy. Musiałem udzielać informacji, z jakiego powodu Barbara Blida nie została objęta zarzutami - zeznał Krawczyk.Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,821,297 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly