21 Czerwiec 2018 06:58
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Irak jest nadal ulubionym miejscem terrorystów
blank.gifWiadomości ze świataTerrorystycznej międzynarodówce al Kaidzie udało się zebrać siły i przegrupować, a także odtworzyć dowódcze struktury na niekontrolowanym przez żadne państwo pograniczu afgańsko-pakistańskim. Stamtąd właśnie zdaniem Amerykanów płynie największe zagrożenie dla świata.

Poza Irakiem, Afganistanem i Pakistanem al Kaida rozbudowała swoje filie przede wszystkim w północnoafrykańskim Maghrebie, w Somalii, na Filipinach i w Indonezji, a także w Europie.

Tak jak w kilku poprzednich latach krajem, gdzie najczęściej dochodziło do zamachów terrorystycznych, w 2007 roku okazał się Irak. Przypadają na niego dwie trzecie wszystkich zamachów na świecie i ponad połowa ich wszystkich ofiar.

W zeszłym roku liczba zamachów w Iraku spadła jednak o jedną dziesiątą. Irackie zamachy stają się jednak coraz krwawsze, ponieważ dokonują ich terroryści samobójcy. Liczba takich właśnie samobójczych zamachów w Iraku wzrosła w zeszłym roku prawie o dwie trzecie.

Tytuł światowej stolicy terroryzmu próbują odebrać Irakowi Afganistan i Pakistan. W obu krajach w ostatnim roku liczba zamachów drastycznie się zwiększyła. W Afganistanie - prawie o 20 proc., a ofiar było o połowę więcej niż w 2006 r. W Pakistanie zamachów w 2007 r. było ponaddwukrotnie więcej niż rok wcześniej, a liczba ich ofiar wzrosła czterokrotnie.

Przyczyną tego stanu rzeczy zdaniem Amerykanów jest faktyczne przejęcie kontroli nad afgańsko-pakistańskim pograniczem przez al Kaidę oraz sprzymierzonych z nią afgańskich i pakistańskich talibów. Pod ich rządami pasztuńskie dzikie pola stały się obozowiskami i bazami szkoleniowymi wojowników świętych wojen.

Według afgańskiego wywiadu właśnie z tego niespokojnego pogranicza wyruszyli do ataku zamachowcy, którzy w zeszłą niedzielę ostrzelali w Kabulu wojskową defiladę zorganizowaną z okazji święta narodowego Afganistanu. Napastnikom udało się podejść zaledwie kilkaset metrów przed trybunę, na której zebrali się afgańscy dygnitarze z prezydentem Hamidem Karzajem na czele, zagraniczni ambasadorowie i dowódcy stacjonujących w kraju zachodnich wojsk.

W strzelaninie zginęły wtedy trzy osoby, a kilkanaście zostało rannych. Większość ofiar spowodowali afgańscy żołnierze i wartownicy, którzy wpadli w panikę i strzelali na oślep.

Już w niedzielę w całym Kabulu aresztowano ponad 100 osób, które miały być powiązane z zamachem. Znane z bezceremonialności podczas przesłuchań afgańskie służby bezpieczeństwa szybko wpadły na trop siatki zamachowców, których współpracownikami okazało się wielu oficerów z wojska i policji oraz ważnych urzędników ministerstw.

W środę wojsko i policja urządziły w Kabulu wielką obławę na zamachowców. Wśród glinianych domostw na wzgórzach zatłoczonej dzielnicy Guzargah, tuż obok ukochanych przez Kabulczyków ogrodów Babara doszło do krwawej bitwy, która trwała prawie przez pół dnia.

Kiedy od kul obleganych w piwnicy partyzantów zginął trzeci ze szturmujących żołnierzy, pozostali wysadzili w powietrze całą chałupę. Zginęło w niej dwóch talibów, a także żona i dziecko jednego z nich.

Szef afgańskiego wywiadu Amrullah Saleh zapewnił, że zarówno kobieta, jak i dziecko również miały zostać wykorzystane do samobójczych zamachów. Podczas obławy w innych częściach miasta aresztowano pół tuzina innych ukrywających się w stolicy talibów zamachowców.

W wysadzonej w powietrze chałupie zginął również niejaki Humajun, który organizował atak w czasie niedzielnej defilady, a także styczniowy zamach samobójczy na luksusowy, ulubiony przez cudzoziemców hotel Serena w śródmieściu Kabulu. Zginęło wtedy osiem osób.

Według afgańskiego wywiadu Humajun był kabulskim rezydentem wschodniej armii talibów dowodzonej przez komendanta Siradżuddina Haqqaniego ukrywającego się w Północnym Waziristanie po pakistańskiej stronie granicy. Ojciec Siradżuddina Dżalaluddin Haqqani był w latach 80. jednym z najpotężniejszych komendantów mudżahedinów walczących z Armią Radziecką. Był też w tamtych latach faworytem amerykańskiej CIA. Dziś ojciec i syn należą do najważniejszych przywódców talibów, zarówno tych z Afganistanu, jak i Pakistanu.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,779,196 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly