14 Sierpień 2018 23:36
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dwie twarze Obamy
blank.gifWiadomości ze świataGdy do tych głębokich słów Siostra dorzuciła też: "Jeśli są jacyś dobrzy biali, to ich nie spotkałam", Ameryka zawrzała. Gdy okazało się, że Siostra ma wystąpić na jednej konferencji z Billem Clintonem, ówczesny kandydat Demokratów na prezydenta wykorzystał okazję, by odciąć się i od niej, i od części broniących jej słów czarnych polityków. Od tej pory "chwila Siostry Souljah" weszła do amerykańskiego słownika. Jest synonimem odcięcia się przez polityka - nieważne czy z przyczyn moralnych, czy z czystego pragmatyzmu - od swych najbardziej ekstremalnych sympatyków.

Obama ma właśnie swoją "chwilę Siostry Souljah" - wreszcie odciął się jednoznacznie od pastora Wrighta. Wielu komentatorów wieszczy, że tak jak Clinton 16 lat temu, Obama odzyska zaufanie wyborców środka i popłynie gładko ku prezydenturze.

Wątpię. Dla Obamy Wright jest dużo większym kłopotem niż Siostra Souljah dla Clintona.

Radykalizm zarówno pani od hip-hopu, jak pastora, bierze się z sytuacji czarnych w Ameryce. Są najbiedniejszą grupą społeczną, w czarnych gettach większość dzieci wychowuje się bez ojca, a co trzeci czarny mężczyzna miał zatarg z prawem. W Ameryce trwa wielka dyskusja, jakie są tego przyczyny. Czy wewnętrzne - kult siły i niezdolność mężczyzn do brania odpowiedzialności za rodzinę. Czy zewnętrzne - spuścizna niewolnictwa i prawna dyskryminacja zakończona ledwie 40 lat temu.

Ale i dla wielu z tych, którzy podzielają ten drugi pogląd, siejące nienawiść kazania Wrighta są nie do przyjęcia. Nie tylko z powodu jego rasizmu ("biali żołnierze ukrzyżowali czarnego Jezusa") czy czystych wariactw ("biały rząd wynalazł AIDS", by zniszczyć czarnych).

Większość Amerykanów - z prawa, lewa i ze środka - ma o swym kraju dobre mniemanie. Na kryzysy - np. ten, w jakim dziś USA niewątpliwie się znajdują - patrzą jak na zadania, które "amerykański duch wolności" ma pokonać. Na złe prezydentury, takie jak Busha, jak na wypadki przy pracy.

Obama świetnie wstrzeliwał się w tego optymistyczno - patriotycznego ducha Ameryki ze swą chęcią odnowy kraju i hasłem "Yes, we can!" ("Tak, możemy!").

Wright ciągnie Obamę w drugą stronę. Mówi, że zamachy 11 września to zasłużona kara. Przekonuje, że Ameryka jest z gruntu zła, że to ona jest powodem chaosu na świecie, że z Ameryki tak naprawdę nie można być dumnym. Takie poglądy podziela pewna część lewicy w USA. Ale to część radykalna i mniejsza.

Który Obama jest prawdziwy? Ten powtarzający na wiecach o "sile ducha Ameryki"? Czy ten, dla którego Wright był autorytetem przez 20 lat? Ten, któremu Wright dawał ślub i chrzcił dzieci, który modlił się z radykalnym pastorem tuż przed ogłoszeniem, że kandyduje na prezydenta?

Afera związana z pastorem wybuchła półtora miesiąca temu, ostatnio zaczęła już przycichać. Jednak w tym tygodniu sam Wright rozpętał ją na nowo, powtarzając podczas występów publicznych niektóre ze swych bzdur.

Obama po cichu wzdycha: - Boże chroń mnie od przyjaciół, zwłaszcza takich, którzy podają się za Twych wysłanników na ziemi...

Głośno mówi: - Wright, którego teraz widzę, nie jest tym człowiekiem, którego spotkałem 20 lat temu.

Od tego, czy wyborcy mu uwierzą, zależy zapewne los prezydentury USA.

Liczba tygodnia

51

Tyle proc. wyborców lewicy wierzy, że to Barack Obama będzie kandydatem Demokratów na prezydenta. To ogromny spadek w porównaniu z początkiem kwietnia, gdy uważało tak 69 proc. Notowania Hillary Clinton w tym czasie wzrosły z 21 do 34 proc.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,370 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly