16 Sierpień 2018 10:33
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kwit od kuratora? Nie w moim liceum
blank.gifWiadomości z PolskiA chodzi o gimnazjalistów, z którymi nauczyciele nie przerobili "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego i "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. A te właśnie lektury były treścią najwyżej punktowanego zadania 32 w części humanistycznej (16 na 50 możliwych pkt). Uczniowie nie byli do tego przygotowani - bo test gimnazjalny powinien sprawdzać umiejętności, nie szczegółowe wiadomości.

Teraz będą mieli problemy z dostaniem się do liceów - uczeń bez zadania 32 może zdobyć najwyżej 84 pkt (34 z części humanistycznej i 50 z części matematyczno-przyrodniczej), pod warunkiem że wszystkie pozostałe zadania rozwiąże celująco. Żeby się dostać do klasy biologiczno-chemicznej we wrocławskiej "siódemce" w 2007 r. trzeba było mieć ponad 90 pkt, a do matematyczno-fizycznej klasy - 76 pkt.

Gimnazjalista Kuba z Gdańska wypełnił zadanie 32, ale tylko dlatego, że przed egzaminem czytał w internecie streszczenie "Kamieni na szaniec". - Nie znam książki, na pewno napisałem kiepsko. Mam małe szanse dostać się do klasy informatycznej nawet w dobrym, choć nie najpopularniejszym liceum.

Rodzice gimnazjalistów walczą o powtórkę egzaminu. MEN nie chce się na to zgodzić. Kuratorzy będą poszkodowanym uczniom wystawiać zaświadczenia, że nie z ich winy przegrali z zadaniem 32. Co potem? Nie bardzo wiadomo.

Kuba wolałby, żeby MEN zamiast zaświadczeń obniżyło progi wymagań do liceów. To jednak niemożliwe - regulaminów rekrutacji nie opracowuje MEN, tylko kuratorzy. Często rekrutacja prowadzona jest elektronicznie - to komputer zlicza punkty.

- Nie ma żadnej możliwości grzebania w systemie rekrutacyjnym. Jak dziecko jest pod kreską, nie dostanie się do szkoły - mówi Anna Szumiec-Mitera, dyrektorka warszawskiego liceum nr 70 . Żeby się tu dostać, trzeba mieć z testów co najmniej 80 pkt.

- Szkoda tych dzieci, ale to MEN przed nimi zatrzasnęło drzwi - uważa Stanisław Pietras, dyrektor najbardziej obleganego w Krakowie V LO.- Jeśli ma być sprawiedliwie, trzeba zorganizować powtórkę egzaminu dla chętnych. To wymaga pieniędzy, no i pracy. Komu by się chciało - ironizuje.

O ilu uczniów chodzi? Liczą to kuratorzy. We Wrocławiu doliczyli się na razie ok. 500 uczniów (19 klas), w Krakowie ok. tysiąca (36 klas).

Dyrektor Krzyżanowska mówi, że poszkodowani gimnazjaliści, którzy będą chcieli dostać się do jej liceum, będą mieli szansę dopiero we wrześniu. - Jednak tylko wtedy, kiedy zostaną wolne miejsca. A w to wątpię.

12 czerwca gimnazjaliści poznają wyniki testów i na dobre zacznie się rekrutacja. A na koniec czerwca licea ogłoszą listy przyjętych.

Z regulaminu rekrutacji do liceum

"O przyjęciu kandydata do klasy pierwszej decyduje uzyskana przez niego lokata na listach kandydatów do szkoły w wyniku postępowania rekrutacyjno-kwalifikacyjnego". I dalej: "O kolejności na listach kandydatów do szkoły decyduje suma uzyskanych punktów przez kandydata w wyniku postępowania rekrutacyjnego"

Źródło: Gazeta Wyborcza RSS
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,851 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly