14 Sierpień 2018 23:36
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rosja Putina: rządzić po swojemu
blank.gifWiadomości ze świata- Spora część zachodniej opinii publicznej liczy na to, że Putin i jego ludzie staną się apostołami obcej ich pokoleniu wiary w rynek i demokrację. A przecież ci ludzie to nikt inny jak działacze Komsomołu i funkcjonariusze służb specjalnych z epoki Leonida Breżniewa - uprzedzał mnie wtedy Jurij Szczekoczichin, demokratyczny poseł do Dumy. - Cyniczna generacja, która w młodości przekonała się, że ideologia komunistyczna jest do niczego, ale której wpojono też, że demokracja to opium dla ludu. To pokolenie wierzy tylko w siłę i w to, że Rosja jest oblężoną twierdzą - mówił Szczekoczichin.

Zapowiadane przez nowego prezydenta reformy prawa karnego, cywilnego, administracji okazały się połowiczne i nikt już o nich nie pamięta. O Centrum Grefa zapomniano. Iłłarionow po kilku latach służby głośno trzasnął drzwiami Kremla, oskarżając byłego szefa, że zamiast nowoczesnego państwa zbudował służącą interesom nowych oligarchów "korporację Rosja".

Główną troską Putina podczas jego ośmioletnich rządów stało się tworzenie tego, co w Rosji nazywają "pionem władzy" - bezwzględnego podporządkowania polityki, mediów, administracji wszelkich szczebli i biznesu jednemu centrum.

Na pierwszy ogień poszli gubernatorzy, którzy w czasach Jelcyna niczym feudalni książęta samowolnie rządzili swymi regionami. Putin natychmiast po objęciu władzy narzucił im swych pełnomocników. Potem wyrzucił gubernatorów z Rady Federacji, wyższej izby parlamentu, pozbawiając ich w ten sposób immunitetu. I ostatecznie zdecydował, że szefowie administracji regionalnych nie będą już wybierani przez mieszkańców obwodów, lecz mianowani przez prezydenta.

Jednocześnie gubernatorzy otrzymali pełną władzę i kontrolę nad administracją samorządową w swoich regionach. "Pion władzy" administracyjnej był gotowy.

Szybko upadły też imperia medialne oligarchów, którzy sprzeciwiali się Kremlowi. Należące do Władimira Gusińskiego telewizja NTW i cały holding Media Most zostały w 2001 r. przejęte przez kontrolowany przez państwo Gazprom. Borys Bierezowski musiał oddać państwu telewizję ORT. Obaj magnaci uciekli za granicę.

Pokazowe rozkułaczenie spółki naftowej Jukos w 2003 r. i skazanie jej szefa Michaiła Chodorkowskiego na osiem lat lagru przekonało właścicieli wielkiego rosyjskiego biznesu, że i oni muszą się podporządkować Kremlowi.

Wprowadzone przy Putinie nowe prawo o partiach spacyfikowało scenę polityczną. Do parlamentu wchodzą tylko te ugrupowania, które dostaną co najmniej 7 proc. głosów. W Dumie nie ma więc już opozycji demokratycznej, natomiast bezwzględną większością pozwalającą zmienić konstytucję dysponuje zrzeszająca urzędników Jedna Rosja, dzisiejsza "partia władzy".

Fundamentem polityki zagranicznej szybko bogacącej się dzięki koniunkturze na surowce putinowskiej Rosji jest przekonanie, że kraj po upadku ZSRR ("największej - jak to określił prezydent - katastrofie geopolitycznej stulecia") i poniżeniach w latach 90. "wstaje z kolan". Ma więc prawo upomnieć się o swą dawną pozycję mocarstwa, sprzeciwiać się dominacji USA na arenie międzynarodowej. Dlatego gen. Jurij Balujewski, szef sztabu generalnego, grozi Zachodowi nową wojną, rosyjskie bombowce strategiczne regularnie latają wzdłuż wybrzeży państw NATO. Moskwa, ogłosiwszy się "imperium energetycznym", bierze w kleszcze rurociągów Europę i usiłuje zwiększyć swe wpływy nad byłymi republikami radzieckimi.

Zmiany wprowadzone w epoce Putina uzasadnia wypracowana na Kremlu idea "suwerennej demokracji". Zgodnie z nią dzisiejsze demokracje zachodnie to współcześni krzyżowcy, którzy tylko czyhają na Rosję i jej bogactwa naturalne. Przy pomocy rosyjskiej opozycji demokratycznej i niezależnych organizacjach pozarządowych dążą do wywołania w Moskwie rewolucji. Jedynym ratunkiem jest - jak robił to Putin - tworzenie własnego, "suwerennego" porządku.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,384 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly