16 Lipiec 2018 09:06
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Kombinat Koksochemiczny Zabrze liczy na 200 mln zł z giełdy
blank.gifGospodarkaZamierzenia koksowni w tym zakresie przedstawił w środę w Katowicach jej prezes, Zdzisław Trzepizur. Podkreślił, że powiązanie z producentem węgla i debiut giełdowy, traktowane dotąd jako alternatywne koncepcje, wcale się nie wykluczają.

"Chcemy, aby powiązanie z JSW, dające gwarancję stałych dostaw węgla koksowego, podniosło wartość firmy, a jednocześnie stało się wstępem do pozyskania kapitału z zewnątrz, poprzez ofertę publiczną lub skierowaną do inwestorów branżowych" - mówił prezes podczas katowickiej konferencji poświęconej kondycji i planom hutnictwa.

Trzepizur zastrzegł, że decyzje w tym zakresie należą do Ministerstwa Skarbu Państwa, które - jak mówił - zapoznało się już z tą koncepcją, odnosząc się do niej życzliwie. Powiązanie z silnym partnerem, jakim jest JSW, poprawiłoby także ? zdaniem prezesa - wizerunek koksowni wśród potencjalnych inwestorów giełdowych.

"Do 2013 roku zaangażujemy w inwestycje rozwojowe ok. 1 mld zł. JSW, która ma własne potrzeby inwestycyjne, raczej nie będzie w stanie bezpośrednio nas wspomóc. Ale szacujemy, że po powiązaniu z JSW bylibyśmy w stanie pozyskać brakujące ok. 200 mln zł w drodze oferty publicznej" - uważa Trzepizur.

Zgodnie z ogłoszonymi już kilka lat temu planami, koksownie w Zabrzu i Wałbrzychu miały utworzyć wspólną grupę węglowo-koksową wraz z JSW (producent węgla koksowego), należącą już do niej koksownią Przyjaźń oraz spółką Polski Koks.

Jednak w ostatnim czasie przedstawiciele resortu skarbu opowiadali się raczej za samodzielnością obu mniejszych koksowni i ich prywatyzacją przez giełdę. Koncepcja zarządu koksowni Zabrze, uzgodniona z zarządem JSW, łączy te dwa pomysły, dotychczas uważane za alternatywne. Nie podano jednak szczegółów ewentualnego powiązania kapitałowego ani liczby akcji, jakie mogłyby później trafić na giełdę.

Zwolennikiem takiej koncepcji jest też prezes JSW, Jarosław Zagórowski. Jak mówił, gwarancja stałych dostaw węgla będzie dla inwestorów giełdowych istotnym elementem wyceny wartości koksowni, natomiast gdy na giełdzie debiutować będzie JSW, dodatkowym atutem będzie posiadanie stabilnego rynku odbiorców.

Jak mówił prezes Trzepizur, dostępność deficytowego w ostatnim czasie węgla koksowego jest jednym z podstawowych warunków efektywnego działania koksowni. Przypomniał, że zabrzański kombinat ma za sobą pomyślną restrukturyzację i rozpoczął szeroki program inwestycyjny. Firma osiąga rentowność netto rzędu 10 proc.

Oprócz budowy nowej baterii w Radlinie, która jest największą inwestycją kombinatu, prace modernizacyjne objęły niemal trzy czwarte firmy. Powstaje nowa sortownia, bocznica i biologiczna oczyszczalnia ścieków, modernizowana jest węglownia.

Kombinat Koksochemiczny Zabrze ma 11-procentowy udział w polskiej produkcji koksu. Rocznie wytwarza go ponad milion ton w trzech centrach produkcyjnych: koksowni Jadwiga, Radlin i Dębieńsko. Ok. 80 proc. rocznej produkcji trafia na eksport.(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,799,892 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly