19 Lipiec 2018 00:28
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Dwa etaty, żeby godnie zarobić
blank.gifPraca

Milion dwieście stachanowców

Takich osób jest coraz więcej. Według GUS prawie 1,2 mln Polaków pracuje w więcej niż jednym miejscu pracy. To o 10 proc. więcej niż w 2006 roku. - Wzrost gospodarczy wymusił większe zapotrzebowanie na pracę. A większość firm w Polsce ma olbrzymie problemy ze znalezieniem odpowiednich fachowców - mówi prof. Witold Kieżun, ekonomista z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie. Kto najczęściej wybiera pracę na dwa etaty? Najwięcej dorobkiewiczów jest w sektorze publicznym, to m.in. pracownicy administracji, nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, pracownicy usług, ochroniarze oraz w ostatnim czasie budowlańcy. - To efekt wyjazdu setek tysięcy pracowników budowlanych na Wyspy. Powstała luka, ale tę pracę ktoś musi wykonać - przekonuje prof. Kieżun. Dlatego też liczba budowlańców pracujących w dwóch firmach wzrosła niemal dwukrotnie. - Pracodawcy nie przeszkadza już nawet to, że jego pracownik pracuje po godzinach u konkurencji. - Bo dziś liczy się każda para rąk. Dobry fachowiec jest dla firmy bezcenny. Może pracować popołudniami lub w weekendy. Ważne, żeby tylko był - mówi właściciel firmy budowlanej, który ociepla mieszkania i domy. Sam zatrudnia dziewięć osób pracujących w innych firmach. Podobną politykę zatrudnienia prowadzi w całym kraju wiele firm. Nawet hipermarkety dostosowują godziny zatrudnienia dla osób już pracujących wedle życzenia kandydatów.

Drugi etat albo rodzina

Zadowolenie właścicieli firm z powodu pozyskania pracownika nie oznacza, że znaleziono skuteczny środek na braki kadrowe. - To jest ukryta strona nędzy. Ci, którzy tak dorabiają, cieszą się z dodatkowych dochodów. Ale to obrazuje skalę problemów polskich rodzin z utrzymaniem się na finansowej powierzchni - mówi Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Podobnego zdania jest dr Ryszard Mbewe, niezależny ekonomista. - Takie rozwiązanie jest dobre tylko na krótką metę. Nie da się pracować na dwa etaty więcej niż 10 lat. Na takie rozwiązanie mogą sobie pozwolić przede wszystkim ludzie młodzi. Po czterdziestce człowiek nie może tak ciężko pracować. Potrzebuje więcej czasu dla rodziny - przekonuje dr Mbewe, który sam kiedyś pracował w dwóch miejscach pracy. - W jednej pracy byłem ekonomistą, a wieczorami wykładowcą. W weekendy także pracowałem na uczelni. Gdy nadchodził poniedziałek, coś się zacinało, a ja ciągle byłem przemęczony - mówi. - W końcu musiałem wybrać: praca lub rodzina. No i zrezygnowałem w dodatkowego etatu.

Druga praca to też hobby

Wśród dwuetatowców większość pracuje z przyczyn ekonomicznych. Tylko nieliczni wybierają pracę w drugiej firmie z zamiłowania.

24-letnia Monika Kowalska w tygodniu pracuje w jednym z warszawskich banków. Weekendy spędza w studiu fotograficznym. - Fotografia to moja pasja. Uwielbiam robić reportaże, ale to praca w banku daje mi pieniądze, dlatego w tygodniu jestem bankowcem, a w weekendy fotografem - mówi Monika. Robienie zdjęć w plenerze czy na imprezach zorganizowanych, jak śluby, imprezy firmowe, koncerty czy wystawy, pozwala jej oderwać się od codzienności. - To taka praca, gdzie nie czuję żadnego zmęczenia. No i do tego częste wyjazdy w fajne miejsca - przekonuje. A czas wolny? - Jako fotograf pracuję na umowy-zlecenie i mam bardzo mało czasu dla siebie. Nie mogę zaplanować sobie wyjścia w sobotę ze znajomymi. Muszę być gotowa, że z dnia na dzień dostanę zlecenie na drugim końcu Polski - mówi.
Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,800,493 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly