14 Sierpień 2018 21:09
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Łatwiej o fuzję OFE
blank.gifGospodarkaAegon przejmie Skarbiec na początku listopada br. Za 800 tys. klientów i ich aktywa przekraczające 6 mld zł zapłaci BRE Bankowi, właścicielowi Skarbca, 100 mln euro. Zgoda Komisji Nadzoru Finansowego na fuzję towarzystw emerytalnych to przełom. Po raz ostatni nadzór zgodził się na to cztery lata temu. Wówczas Polsat przejął fundusz Kredyt Banku.

- KNF uznała, że połączenie Aegona i Skarbca może przynieść korzyści członkom obu tych funduszy emerytalnych - mówi rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz. Na fuzji skorzystają zwłaszcza niektórzy członkowie Aegona, którzy będą płacili niższą prowizję pobieraną od składek. Do tej pory uczestnicy OFE Aegon z długim stażem płacili bowiem 7 proc. prowizji. Po połączeniu Aegon obniży opłaty do poziomu tych pobieranych w OFE Skarbiec-Emerytura, czyli 5,9 proc. Ta obniżka dotyczyć będzie jednak tylko klientów z długim stażem.

Aegon nie zdecyduje się na obniżenie prowizji dla wszystkich klientów, o co od kwietnia apeluje "Gazeta". Z czasem spadną natomiast opłaty za zarządzanie. Nie wynika to jednak z dobrej woli towarzystwa - zmusza je do tego ustawa, uzależniając wysokość opłat od wielkości aktywów funduszu.

- Powstanie kolejnego silnego towarzystwa zwiększy konkurencję na rynku, który jest teraz zdominowany przez cztery duże fundusze - mówi "Gazecie" analityk związany z jednym z funduszy. Zwraca jednak uwagę, że połączenie towarzystw osiągających do tej pory słabe wyniki wcale nie musi być dobrym rozwiązaniem dla ich klientów. W grudniowym rankingu funduszy emerytalnych "Gazety" gorsze od Aegona i Skarbca były tylko OFE Pocztylion i Bankowy.

- Większy fundusz wcale nie musi osiągać lepszych wyników. Wręcz przeciwnie, istnieje zagrożenie, że może być jeszcze gorzej, bo trudniej zarządza się dużym funduszem niż małym - uważa Paweł Pelc, były szef pionu ubezpieczeniowego w KNF, a dzisiaj doradca prezesa NBP.

To właśnie Pelc i związany z PiS Cezary Mech (dzisiaj także doradza szefowi NBP) blokowali poprzednie próby fuzji towarzystw emerytalnych. Pod ich rządami nadzór nie zgodził się na przejęcie przez PZU Skarbca i połączenie PTE AXA z PTE Dom, powołując się na błędy formalne. Później sąd administracyjny uchylił tę ostatnią decyzję, uznając, że przy jej wydawaniu popełniono rażące błędy. Ostatecznie do fuzji nie doszło, bo z transakcji wycofali się właściciele Domu.

Teraz ma być inaczej. Nadzór, w którym nie ma już Pelca i Mecha, zapowiada, że przy rozpatrywaniu wniosków o fuzję będzie się kierował tylko przesłankami merytorycznymi.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,182 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly