15 Sierpień 2018 15:24
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Rząd zupełnie bez energii
blank.gifGospodarkaW piątek na biurko prezydenta Lecha Kaczyńskiego miał trafić raport Biura Bezpieczeństwa Narodowego o sieciach energetycznych. Raport powstał po awarii w województwie zachodniopomorskim. Kilka tygodni temu sieć energetyczna nie wytrzymała tam dużych opadów śniegu, które w końcu nie są w Polsce niespotykanym zjawiskiem. W rezultacie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Szczecina i okolic przez kilka dni było pozbawionych prądu.

Raport BBN powstał na podstawie opinii ekspertów energetyków, którzy od dwóch lat ostrzegają, że polskie sieci energetyczne i w ogóle cały sektor elektroenergetyki znajduje się - jak się wyraził prof. Krzysztof Żmijewski - w stanie przedzawałowym. Zapewne dokument będzie dla prezydenckich urzędników kolejną okazją do atakowania rządu. Ale tym razem prezydent będzie miał rację.

Awaria w Szczecinie powinna być groźnym memento. Polskie sieci są w katastrofalnym stanie, wiele linii ma kilkadziesiąt lat. Budowę nowych utrudnia złe prawo, o którego zmianę energetycy apelują od lat. Drugim problemem jest zwiększająca się groźba deficytu mocy. Polskie elektrownie po prostu nie radzą sobie z rosnącym wraz z całą gospodarką popytem na prąd. Potrzebne są nowe elektrownie, ale na razie mamy tylko zapowiedzi. Prezes spółki PSE-Operator Stefania Kasprzyk ostrzegła niedawno, że jeżeli lato będzie bardzo ciepłe, to ryzyko blackoutów w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, jest zupełnie realne. A elektrownia to nie supermarket, buduje się ją kilka lat.

I cóż zrobił rząd Donalda Tuska w tej sprawie? Otóż nie zrobił kompletnie nic. Od grudnia 2007 r. nie potrafił rozstrzygnąć jednej z kluczowych dla polskiej energetyki spraw - podziału uprawnień do emisji CO2. Nie ma decyzji w sprawie kierunku rozwoju polskiej elektroenergetyki na najbliższe lata - czy zbudujemy elektrownię atomową, czy będziemy eksploatować największe w Europie pokłady węgla brunatnego na Dolnym Śląsku. Rząd nie zdołał przyjąć żadnego projektu ustawy, który ułatwiłby budowanie nowych sieci energetycznych czy zwiększył konkurencję na rynku, ułatwiając konsumentom energii zmianę dostawcy.

W czwartek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak odpowiadał na pytania posłów i ekspertów z parlamentarnego zespołu ds. energetyki. Nie usłyszeli ani jednego konkretu. Premier stwierdził, że w sprawie elektrowni atomowej "potrzebna jest dyskusja". Oczywiście, ale ta dyskusja trwa już co najmniej od 2006 r., gdy budowę "atomówki" zaproponował rząd PiS. Rząd powinien przedstawić raport o korzyściach, kosztach i zagrożeniach wynikających z budowy elektrowni oraz przedstawić harmonogram i sposób dojścia do jakiejś decyzji (referendum?). Inaczej będziemy dyskutować bez końca. To samo zresztą dotyczy złóż węgla brunatnego pod Legnicą.

Na pytanie o stan sieci energetycznej w Polsce oraz program działań posłowie i eksperci usłyszeli kilka ogólników, a potem premier Pawlak obwieścił zdumionym słuchaczom, że najlepszą siecią jest internet, bo wytrzyma każdy atak, nawet wybuch bomby atomowej! Panie premierze, bardzo wytrzymałe są też sieci pająków, tylko co to ma wspólnego z energetyką?

Pawlak stwierdził też, że aby zmniejszyć ciężar redukcji limitów CO2, którą narzuca nam Komisja Europejska, być może powinniśmy wybudować elektrownię po ukraińskiej stronie granicy, tak aby nie podlegała unijnym normom ograniczenia emisji. Pomysł krąży gdzieś w głowach energetyków i na pewno jest wart rozważenia, tyle że kilka dni temu nadzorujący energetykę wiceminister skarbu Jan Bury, partyjny kolega Pawlaka, zdecydowanie się mu sprzeciwił.

Jest też jedna dobra wiadomość dla energetyków. Wiceminister gospodarki Eugeniusz Postolski, który zajmował się energetyką i górnictwem, podał się kilkanaście dni temu do dymisji. Postolski wywodził się z górnictwa, na energetyce się nie znał, nie jeździł nawet na kluczowe dla polskiej energetyki spotkania Rady UE, na których zastępował go wiceminister Korolec. Ale następcy Postolskiego wciąż nie ma.

Po pół roku urzędowania rządu PO-PSL w kwestii elektroenergetyki jesteśmy dokładnie w punkcie wyjścia. Premier Donald Tusk stwierdził niedawno w wywiadzie dla "Polityki", że nie zdawał sobie sprawy, iż przeciętny europejski premier 70 proc. czasu poświęca problemowi CO2. Tymczasem w tej sprawie nadal nie ma żadnej decyzji, choć zgodnie z unijnym prawem powinna być podjęta do końca lutego. Biorąc pod uwagę poświęcony na daną pracę czas i jej efekty, to wniosek jest taki - wydajność pracy premiera jest bardzo niska.

Jeżeli rząd nie zdobędzie się na jakieś przyspieszenie, to bardzo realny jest dla Polski scenariusz południowoafrykański. W RPA także przez całe lata 90. politycy lekceważyli ostrzeżenia energetyków. W efekcie dziś prąd wyłączany jest w różnych miastach niemal codziennie.Źródło: Gazeta Wyborcz
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,820,614 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly