16 Sierpień 2018 10:33
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Szefowa szpitala: Nie kręcę lodów
blank.gifWiadomości z PolskiAdam Czerwiński: Zbliża się największy w dziejach po 1989 roku przekręt - tak Jarosław Kaczyński ocenia plany PO, która chce przekształcić wszystkie szpitale w spółki.

Eunika Adamus: Pracuję w szpitalu powiatowym, który w spółkę prawa handlowego został przekształcony w 2003 r. Pomagam w przekształcaniu innych szpitali w spółki i nie czuję, żebym uczestniczyła w przekręcie. Pracuję rzetelnie i uczciwie. Nasza placówka jest sprawdzana nawet częściej niż publiczne szpitale. I te kontrole też nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

Majątek szpitali może być ogromnym polem eksploracji najgorszego typu kapitału. To dalej Jarosław Kaczyński.

- Naprawdę muszę to komentować? Majątek, z którego korzysta moja spółka, dzierżawimy od starostwa powiatowego. Ono jest właścicielem budynku. Za dzierżawę uczciwie płacimy. W innych przekształconych szpitalach jest identycznie. A majątek, o którym mówi premier Kaczyński, to bardzo często zdezelowany, rozpadający się sprzęt. Nie wiem, kto miałby się na nim wzbogacić.

Są jeszcze szpitalne budynki na atrakcyjnych działkach. Zamiast męczyć się ze szpitalem, spółka może urządzić tu hotele, kina, hipermarkety. Nie myślała pani o takim interesie?

- Nawet przez chwilę. Bo zakładaliśmy spółkę nie po to, by, jak mówią politycy, kręcić lody, tylko żeby uratować szpital dla mieszkańców 80-tys. powiatu. Zadaniem starosty jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do opieki medycznej i nikt się nie zamierza z tego wycofywać. Poza tym wcale się ze szpitalem nie męczymy.

Jak to? Przecież wszyscy mówią, że na tym można tylko stracić, wpaść w długi, zbankrutować.

- Prowadzenie szpitala to bardzo dobry interes. Proszę mi pokazać firmę, która nie musi zabiegać o klientów i jeszcze ma gwarancje, że za swoje usługi zawsze na czas dostanie pieniądze. A właśnie tak jest w szpitalu. Nie dbamy o siebie, żyjemy szybko, więc każdy wcześniej czy później znajdzie się w szpitalu. A za leczenie zapłaci NFZ.

Skoro tak, to szpitale wykupią prywatne firmy i będą na nich zbijać kokosy.

- Tylko że nasz powiat nie chce nikomu sprzedawać udziałów w spółce. I nie sądzę, by to się zmieniło.

Ale starostowie chcą sprzedawać udziały w swoich szpitalach-spółkach. I PO daje im zielone światło. Samorządy mają dostać oddłużone szpitale i będą mogły dysponować majątkiem, jak będą chciały.

- I dobrze. Bo jeśli szpital-spółka będzie chciał się rozwijać, będzie miał możliwości. Będzie mógł sprzedać udziały prywatnej firmie. Większość udziałów, bo nikt nie zainwestuje milionów bez gwarancji, że coś z tego będzie miał. W ten sposób będzie można tworzyć nowe oddziały, kupować drogie urządzenia.

Znów zacytuję Jarosława Kaczyńskiego: "Jeśli tego typu plany będą realizowane, majątek zostanie poddany zasadzie zysku, a nie zasadzie realizacji celu, jakim jest leczenie pacjentów".

- Tak, to możliwe. Ale wierzę w mądrość i doświadczenie samorządowców. Jeśli pozawierają dobre umowy, zyskają szpital i pacjenci. Oczywiście inwestor też musi zarobić. Ale nie sądzę, by dążył do zysku kosztem pacjentów. Znam kilka prywatnych szpitali i nic takiego w nich nie zauważyłam. Podobnie jest z lekarzami pierwszego kontaktu. W całym kraju większość prowadzi prywatne przychodnie. Nie zauważyłam, by całe zyski wydawali na drogie samochody i wycieczki zagraniczne. Oni inwestują w swoje firmy. Po to, by zadowoleni pacjenci zostali z nimi i by przyciągnąć kolejnych.

Ale w szpitalach-spółkach już nic nie uchroni pacjentów przed płaceniem za leczenie.

- Kolejny mit. W moim szpitalu można zapłacić za ominięcie kolejki na badanie albo przyjść na operację, za którą nie płaci NFZ. I nie ma chętnych. Tylko 2 proc. zabiegów robimy komercyjnie. Większość to zabiegi laryngologiczne, na które przylatują Anglicy i Holendrzy. Polacy wolą leczyć się za darmo i czekać w kolejce. Nie zmieniamy tego, bo to, co nam daje NFZ, w zupełności szpitalowi wystarcza.

A co, jak nie wystarcza?

- Spółka nie może przynosić strat. Trzeba tak zorganizować jej pracę, by strat unikać. Dlatego jeśli kontrakt NFZ pozwala na zatrudnienie trzech lekarzy na internie, nie trzymamy 11 etatów jak w publicznym szpitalu. Lekarze muszą liczyć wydatki. Każdy oddział ma budżet i trzeba się w nim zmieścić. Żeby to osiągnąć, trzeba więcej i wydajniej pracować. Dlatego lekarze nie są zwolennikami przekształcania szpitali.

A jak budżet się wyczerpie, odeślecie pacjenta?

- Żaden szpital nie może odsyłać chorych. Przecież za to można wylądować w więzieniu. Dlatego zdarza się, że do leczenia chorych dokładamy. Ale też uczciwie przyznaję, że staramy się unikać trudnych przypadków. Zawałowców czy ludzi z udarami wozimy do specjalistycznych klinik. Tam mają lepszą opiekę. Ale i tak płacimy za transport i każdego dokładnie badamy.

Opozycja mówi, że mamy do czynienia z sytuacją niebezpieczną dla dziesiątków milionów Polaków.

- Gdybym nie wiedziała, jak działa służba zdrowia, pewnie dałabym się nabrać. Mam wrażenie, że strasząc ludzi, politycy chcą zyskać ich głosy. Ale rozumiem polityków, którzy nie chcą zmian w szpitalach. Bo przez pół roku pracowałam w publicznym ZOZ-ie. I nauczyłam się w nim polityki: nie zawsze o zatrudnieniu decydowały umiejętności i fachowość.

• Szpital w Kluczborku został skomercjalizowany cztery lata temu. Właścicielem spółki w całości jest starostwo powiatowe. Po przekształceniu szpital otworzył nowe poradnie (kardiologiczną, gastrologiczną i chorób sutka), kupił i wyremontował budynek, w którym urządził porodówkę, wydał na sprzęt medyczny 250 tys. zł.Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,820,848 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly