25 Marzec 2018 07:35
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
TK: Dziennikarz ma prawo do błędu
blank.gifWiadomości z PolskiTaki jest skutek wczorajszego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał zajął się skargą dziennikarza dolnośląskiego dodatku "Gazety" Mariana Maciejewskiego, który cztery lata temu został skazany na 3 tys. zł grzywny i nawiązki. Chodzi o artykuły, w których Maciejewski opisywał nieprawidłowości w tamtejszym wymiarze sprawiedliwości i prokuraturze. Sąd w Brzegu uznał wtedy, że tytuł "Złodzieje w wymiarze sprawiedliwości" i sformułowanie "mafijny układ prokuratorsko-sędziowski" mają charakter pomówienia.

Maciejewski z pomocą Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zaskarżył dwa przepisy: (o pomówieniu za pomocą mediów (art.212, kara do dwóch lat więzienia, rok więcej niż „zwykłe" pomówienie); • przepis doprecyzowujący (art. 213) - że nie popełnia się pomówienia w mediach, tylko podając prawdę i działając w „obronie społecznie uzasadnionego interesu”.

Trybunał uznał wczoraj, że gdy dziennikarz stawia zarzut osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z jej działalnością, nie musi udowadniać, że robi to w obronie interesu publicznego. To naruszałoby konstytucyjne gwarancje wolności prasy, wolności słowa i prawa społeczeństwa do uzyskiwania informacji.

- To zwolnienie nie dotyczy tzw. celebrities, czyli osób publicznie znanych, jak aktorzy czy piosenkarki - zaznaczył sędzia sprawozdawca Mirosław Wyrzykowski.

Trybunał stwierdził, że aby przepis o pomówieniu nie był sprzeczny z konstytucją, należy interpretować go zgodnie z art. 29 kodeksu karnego, który mówi o działaniu w tzw. usprawiedliwionym błędzie. - Gdy sprawca pomówienia wypełni standard staranności i rzetelności przy zbieraniu informacji i ustalaniu ich prawdziwości, to nie poniesie odpowiedzialności karnej, nawet gdy zarzuty okażą się nieprawdziwe - brzmi uzasadnienie wyroku. Trybunał przypomniał też, że publikowanych w mediach ocen nie można traktować jak pomówienie, bo ono może dotyczyć tylko faktów.

Fundacja Helsińska miała nadzieję, że Trybunał uzna w całości ściganie karne za pomówienie w mediach za sprzeczne z konstytucją. Wiceprezes Fundacji prof. Zbigniew Hołda argumentował, że wolność prasy jest zasadą ustrojową państwa, bo to dziennikarze w praktyce umożliwiają debatę publiczną, realizują zasadę jawności życia publicznego i konstytucyjne prawo obywateli dostępu do informacji i opinii, a groźba represji może wywołać efekt mrożący - odstraszyć media od krytyki funkcjonariuszy publicznych. Ci zaś powinni liczyć się nawet z ostrą i niekoniecznie wyważoną oceną. Drugi prawnik Fundacji mec. Bartosz Krużewski dodał, że pomówiona w mediach osoba ma możliwość obrony dobrego imienia w procesie cywilnym.

Jednak Trybunał podtrzymał stanowisko sprzed półtora roku: nie ma dowodów, by sankcje cywilne (zadośćuczynienia i odszkodowania) równie skutecznie odstraszały od naruszania dobrego imienia, czci, życia prywatnego i rodzinnego. A to - podobnie jak wolność słowa i prawo do informacji - wartości chronione konstytucją.

Prokurator Igor Dzialuk, reprezentujący przed Trybunałem prokuratora generalnego, zapowiedział, że rząd przygotował projekt zmiany kodeksu karnego, w którym zniesie szczególną odpowiedzialność za pomówienie za pomocą mediów.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.02 6,719,662 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly