25 Marzec 2018 07:38
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Krótka rozprawa między premierem Tuskiem (PO) a ministrem Balickim (SdPl) w sprawie szpitali
blank.gifWiadomości z Polski
A fakty są takie: 1. szpitale od 1998 r. należą do samorządów, 2. od 2000 r. samorządy przekształcają je w spółki. 3. Szpitali-spółek jest w Polsce ok. 60, w kolejce do przekształceń stoją następne (to już prawie co dziesiąty szpital) i świetnie sobie radzą. 4. Od lat samorządy mogą takie szpitale-spółki sprzedać. Bez żadnych ograniczeń. 5. Skomercjalizowany lub sprywatyzowany szpital zwykle nadal świadczy usługi za darmo, jeśli oczywiście ma podpisany kontrakt z NFZ.

Ale nawet politycy opozycji, którzy to wszystko wiedzą, muszą pomysł PO krytykować w ciemno. Bo plany rządu nie przybrały jeszcze postaci projektu ustawy.

Debata w mediach wyglądała więc wczoraj tak:

Donald Tusk (w „Fakcie”, w artykule „Czemu chcę oddać szpitale samorządom?"): - Samorządy mają stać się prawdziwymi gospodarzami, faktycznymi właścicielami, a nie tylko organami założycielskimi. Chcemy, aby samorząd w 100 proc. stał się właścicielem tych spółek. Pierwszym etapem przekształceń szpitali ma być ich komunalizacja, przekazanie w formie spółek do samorządów.

Marek Balicki (SdPl, dyrektor szpitala, b. minister zdrowia, w „Trybunie", w artykule „Zatrzymanie prywatyzacji obowiązkiem”): - Nie może być przymusu przekształcania. Mój Szpital Wolski w Warszawie nie ma powodu do przekształcenia się w spółkę. Jest oddłużony. Jeśli miasto sprzedałoby większość udziałów, musiałaby spaść jakość i będą natychmiast zamknięte nierentowne części.

Tusk: To, w jakiej formie takie spółki będą funkcjonować dalej, będzie decyzją samorządów. Mogą pozostać spółkami komunalnymi, mogą być sprywatyzowane czy częściowo sprywatyzowane i funkcjonować w formie partnerstwa publicznoprawnego. Szpitale mogą też funkcjonować np. w formie spółek pracowniczych.

Balicki: Celem prywatyzacji jest reorientacja szpitali na zysk. Jak szpital ma maksymalizować zysk, to zamyka te obszary swojej działalności, które się nie opłacają [to, czy leczenie się „opłaca", zależy od tego, ile za nie płaci NFZ. A z tym jest różnie - za jedne procedury medyczne NFZ płaci dobrze, za inne - źle. NFZ dzieli pieniądze, które płacimy mu w ramach składek zdrowotnych].

Jeśli spółka będzie nastawiona na zysk, to można przerzucić kapitał na inną dziedzinę, jeśli dysponent kapitału uzna, że wyższa stopę wzrostu uzyska w innym dziale gospodarki. I co wtedy zrobi? Zamknie szpital i uruchomi fabrykę albo hipermarket.

Tusk: Powiem krótko: tylko ktoś, kto mija się z rozsądkiem, zamknie szpital w powiecie czy gminie, wiedząc, że będą do niego przychodziły pieniądze ze składek. Wreszcie władze samorządowe ponoszą polityczną odpowiedzialność przed lokalną społecznością”.

Popatrzmy na miejsca, gdzie samorząd dobrze przeprowadził przekształcenie szpitala. Takie szpitale funkcjonują sprawnie, a politycy lokalni, którzy do tego doprowadzili, cieszą się poparciem społeczności lokalnej.

Balicki: Wszędzie tam, gdzie prywatyzacja została dokonana, służba zdrowia znalazła się w głębokim kryzysie.

Tusk: Obecnie po cichu odbywa się dzika prywatyzacja. Droga do niej prowadzi poprzez likwidację szpitali, a potem przejmowanie części ich majątku przez wierzycieli - handlarzy długami, komorników. Mało kto zdaje sobie sprawę, że za rządów PiS, który najgłośniej dziś krzyczy: „Uwaga! uwaga! prywatyzacja szpitali”, sprywatyzowano 50 szpitali, ponad 140 ambulatoriów i ponad 30 oddziałów w szpitalach państwowych. Proponowana przez mój rząd reformą umożliwi samorządom pełną kontrolę nad procesem przekształceń.

Balicki: Rząd nie proponuje podniesienia stawek [płaconych szpitalom przez NFZ]. Na czym generować zysk z tej samej puli środków? Zwalniając personel, ograniczając leki albo odsyłając pacjentów ciężej chorych do nielicznych szpitali publicznych.

Tusk: Planujemy, by w ciągu najbliższych dwóch lat nakłady na opiekę zdrowotną wzrosły każdego roku o kwotę do 4 mld zł, w 2010 r. chcemy podwyższenia składki zdrowotnej o 1 pkt proc. Jeśli proponowane przez nas zmiany zostaną wprowadzone, zwiększy się dostęp do dobrych usług medycznych, a pacjenci nie będą musieli za nie dodatkowo płacić. Szpitale sprywatyzowane, podobnie jak niesprywatyzowane, finansowane są z naszych składek. Tyle że potrafią nimi lepiej gospodarować.

Źródło: Gazeta Wyborcza
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,719,711 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly