16 Lipiec 2018 09:02
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Król złomu nie kupi polskich stoczni
blank.gifGospodarka"Solidarność" po raz pierwszy za rządów koalicji PO-PSL pikietowała wczoraj kancelarię premiera.

- Przyjechaliśmy, by zwrócić uwagę premiera na problemy naszej firmy. Bez szybkiej prywatyzacji firma upadnie. W Ministerstwie Skarbu odbijamy się od drzwi, więc przyjechaliśmy prosto do premiera - mówi Marek Lewandowski z "S" Stoczni Gdynia.

- My w Gdyni nie boimy się prywatyzacji, tylko jej braku - tłumaczy Dariusz Adamski, szef "S" w Stoczni Gdynia. - Tylko prywatny właściciel jest w stanie zapewnić stoczni środki na inwestycje, a bez nich nie ma mowy, by stocznia wytrzymała konkurencję z firmami z Dalekiego Wschodu.

Związkowcy mają dość i inwestor też

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Rafał Grupiński obiecał stoczniowcom, że premier spotka się w ich sprawie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem. Minister umieścił Stocznię Gdynia na liście 316 firm przeznaczonych do sprzedaży jeszcze w 2008 r. Od kilku tygodni urzędnicy ministerstwa negocjowali w tej sprawie ze spółką Amber, należąca do Przemysława Sztuczkowskiego, właściciela Złomrexu, potentata na rynku złomem w Polsce. Ta sama firma ubiegała się o zakup od państwa Stoczni Szczecińskiej Nowej.

Termin zakończenia negocjacji przekładano parę razy, kolejny upływał wczoraj.

- Spokojnie, rozmowy trwają - informowało biuro prasowe resortu skarbu. Wieczorem dowiedzieliśmy się jednak, że inwestor się wycofał.

Po tej informacji w Stoczni Szczecińskiej Nowa zagotowało się.

- Będziemy ostro reagować, domagać się realizacji obietnic rządu, że zostaniemy sprywatyzowani - mów Roman Pniewski z zakładowej "Solidarności '80". - Oczekujemy szybkiej reakcji Ministerstwa Skarbu Państwa. Uprzedzam, żadnego bajerowania, bo 4,5 tysiąca osób zagrożonych utratą pracy łatwo doprowadzić do zdecydowanych działań. W stoczniowcach wciąż tkwi ogromna siła jak ta w 2002 roku, kiedy wyszliśmy na ulice i usłyszała o nas cała Polska.

Ile milionów dopłaca się do statku

Według nieoficjalnych informacji szef Ambera zarzucił rządowym negocjatorom, że przez kilka tygodni nie odnieśli się do jego oferty. Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik nie chciał tego komentować. Uspokajał: - Wycofanie się inwestora nie przekreśla planów prywatyzacyjnych stoczni. Są inni chętni, wkrótce będziemy prowadzić rozmowy.

Czas nagli. Szybkiej prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie domaga się od rządu Komisja Europejska. Ostateczny termin wyznaczono na koniec czerwca. - Nie wiem, czy zdążymy, ale do końca września prywatyzacja powinna być zakończona - mówił wiceminister Gawlik.

Sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie ciągnie się długo, bo obie firmy są w tragicznej kondycji. Gdynia w 2006 r. straciła ok. 275 mln zł, a Szczecińska Nowa - ok. 112 mln zł. Rozmiary ubiegłorocznych strat nie są jeszcze znane.

Ich powodem są nierentowne kontrakty na budowę statków. Zawarto je kilka lat temu, przy mocniejszym kursie dolara, niższych cenach robocizny i stali. Ówcześnie menedżerowie nie zabezpieczyli kontraktów przed zmianą kursów walut i cen. Stocznie zamiast zarabiać na budowie statków, muszą teraz do nich dopłacać. Gdynia musi wybudować jeszcze kilka statków, do których produkcji trzeba dopłacić po kilkadziesiąt milionów złotych. Podobnie jest w Szczecinie.

Państwo dopłaci albo zapłaci

Dlatego zanim Stocznię Gdynia ktoś kupi, państwo musi wpompować w nią ok. 1 mld złotych na spłatę starych zobowiązań. W przypadku Stoczni Szczecińskiej mówi się o 800 mln zł.

- Do obu stoczni trzeba wpłacić tyle, ile wyniosła połowa kwoty na tegoroczne podwyżki dla nauczycieli. To będzie decyzja polityczna, musimy ją skonsultować z ludowcami - mówi nam nieoficjalnie jeden z współpracowników premiera.

Związkowcy nie widzą innego rozwiązania.

- Alternatywą jest bankructwo. Ministerstwo Skarbu szacuje, że koszty upadłości samej Stoczni Gdynia wyniosłyby ok. 4,5 miliarda złotych. Takie rozwiązanie byłoby dla podatników jeszcze droższe - mówi Adamski z "S".
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.00 6,799,851 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly