16 Lipiec 2018 09:04
KONTAKT o22.pl COŚ SIĘ WYDARZYŁO - POINFORMUJ NAS O TYM WYŚLIJ SMS lub MMS NA 693866065 lub NAPISZ


Reklama
blank.gif
blank.gif
Stalexport Autostrada Małopolska odwołała się od decyzji UOKiK
blank.gifGospodarkaSpółka w całości zakwestionowała argumentację UOKiK. Urząd pod koniec kwietnia uznał, że naruszyła ona prawo, narzucając konsumentom "nieuczciwe" ceny za przejazd remontowanym odcinkiem drogi między Katowicami a Krakowem. Według Urzędu, remonty na płatnym odcinku nie powinny pogarszać standardu jazdy, a jeśli tak się dzieje, to przejazd ma być tańszy.

O zaskarżeniu decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes SAM Tomasz Niemczyński. Decyzję UOKiK nazwał bezprawną i godzącą w cały polski system budowy i eksploatacji autostrad.

Jego zdaniem Urząd nie ma prawa wkraczać w uregulowania umowy koncesyjnej, zawartej między spółką a Ministerstwem Infrastruktury. Wysokość opłat za przejazd jest częścią tej umowy, a z przychodów finansowane jest bieżące utrzymanie drogi oraz jej modernizacja.

"Koncesji nie przyznaliśmy sobie sami, a prawo do poboru opłat w określonej wysokości nie zostało nam dane za nic. Stroną umowy koncesyjnej jest państwo, reprezentowane przez resort transportu, które ma z tego tytułu korzyści w postaci wykonania zadań, jakie realizujemy dzięki przychodom z opłat" - tłumaczył prezes.

Według niego, nie ma prawnej możliwości obniżenia opłat za przejazd na czas remontów, bo oznaczałoby to naruszenie umowy koncesyjnej, zawartej z ministerstwem. Przedstawiciele SAM uważają, że nakładając na spółkę karę, UOKiK karze ją za wykonywanie poleceń innego państwowego urzędu - ministerstwa.

Zdaniem przedstawicieli spółki nawet czasowe obniżenie wysokości opłat za przejazd (obecnie samochody osobowe płacą 13 zł za cały odcinek) zachwiałoby finansowaniem inwestycji na autostradzie, pokrywanym z kredytu w konsorcjum banków. Podkreślają też, że opłata za przejazd nie jest formalnie zakupem usługi, ale tzw. daniną publiczną, jak winiety czy np. opłata za parkowanie w mieście.

W złożonym do sądu odwołaniu SAM kwestionuje także wiele ustaleń i ocen UOKiK, m.in. to, że spółka nadużywa swojej dominującej pozycji. Jak mówił Niemczyński, kierowców nikt nie zmusza do korzystania z płatnej autostrady; do wyboru mają dwie drogi alternatywne.

Spółka dementuje informacje, jakoby w umowie koncesyjnej określono maksymalną długość odcinków, jakie mogą być objęte robotami drogowymi w jednym czasie. Niemczyński podkreślił, że objęcie utrudnieniami aż 18 km z 60-kilometrowej drogi, na co wskazał UOKiK, miało miejsce tylko przez trzy dni. Zwykle utrudnienia na czas remontu nie dotyczą więcej niż 10 km w jednym czasie. Dokuczliwe dla kierowców prace na tym odcinku potrwają do końca przyszłego roku.

"Staramy się na czas remontów tak organizować ruch, aby było to jak najmniej dokuczliwe. Nie wyłączamy jednego długiego odcinka, ale np. 4 km, po których następuje podobny odcinek bez utrudnień, co daje czas na rozładowanie ruchu, spowolnionego np., przez ciężarówkę" - tłumaczył odpowiedzialny za remonty Andrzej Czarnohorski z SAM.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że mimo utrudnień ruch na autostradzie zwiększa się, a to oznacza, że kierowcy świadomie wybierają płatną autostradę, uznając, że jazda nią jest jednak bardziej efektywna od tras alternatywnych. Z drogi korzysta średnio ponad 28 tys. samochodów na dobę. Roczne przychody spółki to ok. 130 mln zł, w całości przeznaczane na utrzymanie drogi i inwestycje.

Dzięki prowadzonym remontom, w końcu 2009 roku cały płatny odcinek Katowice-Kraków będzie miał nową nawierzchnię, wyremontowana będzie też ponad połowa mostów. Najwięcej utrudnień czeka kierowców do sierpnia tego roku, kiedy nałożą się prace w ramach dwóch kontraktów. Łączne koszty zrealizowanych inwestycji to ponad 430 mln zł.(PAP)
blank.gif
blank.gif blank.gif
Komentarze
blank.gif Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój? blank.gif
Dodaj komentarz
blank.gif Zaloguj się, aby móc dodać komentarz. blank.gif
Oceny
blank.gif
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
blank.gif
Stat4u
blank.gif
statystyka
blank.gif
Nawigacja
blank.gif blank.gif
Najczęściej czytane
blank.gif blank.gif
Ostatnie artykuły
blank.gif
Brak artykułów
blank.gif
Pogoda
blank.gif
blank.gif
Polecamy
blank.gif
Idealna kobieta
Łukęcin
Seo katalog
Czarny humor
katalog stron
wpadki
Usługi elektryczne zachodniopomorskie


blank.gif
Logowanie
blank.gif
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
blank.gif
Partnerzy
blank.gif

blank.gif
Ankieta
blank.gif
Czy Jestes za wprowadzeniem Euro-waluty w Polsce?

TAK

NIE

NIE WIEM

blank.gif
Ostatnio na forum
blank.gif
Najnowsze tematy
Regulamin
Najciekawsze tematy
Regulamin [0]
blank.gif
Przetłumacz stronę
blank.gif

blank.gif
Newsletter
blank.gif
Aby móc otrzymywać e-maile z Wiadomości musisz się zarejestrować.
blank.gif
Warto zobaczyć
blank.gif
filmy erotyczne
Katalog stron
Filmy online
telewizja HDTV
Inspiracje
Mocny czarny humor
blank.gif
RSS
blank.gif
blank.gif
Wygenerowano w sekund: 0.01 6,799,869 Unikalnych wizyt Theme Nautica by Harly